Türkiye 5G’ye ne zaman geçiyor? Tarih açıklandı!


04 Mayıs 2020 Pazartesi 15:40
Türkiye 5G’ye ne zaman geçiyor? Tarih açıklandı!

Ülkemizde kullanıma sunulması heyecanla beklenen teknolojilerin başında 5G geliyor. Daha önce sıkça gündeme gelen Türkiye 5G teknolojisine ne zaman geçiyor? sorusunu bu kez ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı yanıtladı.

Türkiye 5G teknolojisine ne zaman geçecek?

2018 yılında TÜBİTAK projesi kapsamında Aslesan ve Turkcell ile birlikte 5G baz istasyonu çalışmalarına başladıklarını hatırlatan Balcı, yaptıkları çalışmaların yine TÜBİTAK’ın destekliği Uçtan Uca Yerli Milli 5G (UUYM5G) projesi kapsamındaki çalışmalarla birleştirildiğini belirtti.

UUYM5G projesinden sonra 2021 yılında TÜBİTAK 5G Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) projesinin başlatılması hedefleniyor. Bu projenin hedefi ülkemizdeki 5G çalışmalarının ürünleşme sürecine dönüşmesini kolaylaştırmak.

5G teknolojisinin farklı birimlerini geliştirmek için çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Balcı, “MAYA, 5G’ye hazır bir ürün olarak sahada, 5G radyo ve çekirdek şebekemizi de 2021 ortasında hazır edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tarih konusunda “Çalışmalarımızın 2020’de çeşitli aşamalarda test ve gösterimi yapıldıktan sonra 2021’de saha testlerinin gerçekleştirilmesini ve 2022’de operatörlerimizin kullanımına sunulmasını hedefliyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

70 yorum - “Türkiye 5G’ye ne zaman geçiyor? Tarih açıklandı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2027 ye selamlar +,+
  Ben büyük şehirde 3g çekse keşke derken. Turktelekom keşke 3g çekse. Başka birşey istemiyorum Ttden 4g de gözüm yok.d

 2. Anonim dedi ki:

  2020 DE geçeceğiz diyordunuz şimdi 2022 oldu 2022 de 2024 dersiniz bir dediğiniz birini tutmuyor gerçekten

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İstanbul’un göbeğinde oturuyorum çoğu kez 20mpsnin üstüne çıkmıyor ara sokaklar 7mps gönderim hızı 5mps siz neden bahsediyorsunuz kaldıki 5g çok zararlı ben mümkün olduğunca kullanmayacağım çocuklarınıza acıyın bu cihazları oyuncak gibi ellerine ***** söylüyorum kansorejen.

 4. Anonim dedi ki:

  tübitakta işin içindeyse okunmuş 8G tüm dünyadan önce bizdedir rahat olun.

" Türkiye 5G’ye ne zaman geçiyor? Tarih açıklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye 5G’ye ne zaman geçiyor? Tarih açıklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye 5G’ye ne zaman geçiyor? Tarih açıklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 2. 2 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 3. 3 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 4. 4 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 5. 5 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 6. 6 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 7. 7 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar
 8. 8 Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe
 9. 9 Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak! Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak!
 10. 10 Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video) Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video)