Okunma

Türkiye akıllı telefonlar için ne kadar harcadı?


14 Ağustos 2018 Salı 16:00
Türkiye akıllı telefonlar için ne kadar harcadı?

Türkiye – ABD ilişkilerinde yaşanan kriz ve dolar kurunun artışı iki ülke arasındaki gerginliği artırıyor. Bugün şaşırtıcı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika’nın teknoloji ürünlerine boykot uygulanacağını belirtti.

iPhone vetosunun ilerleyen günlerde sektörü nasıl etkileyeceği büyük bir merak konusu. Bizde merak edenler için Türkiye’nin son on yıllık dönem içerinde akıllı telefonlar için yaptığı harcamayı TÜİK verileri sayesinde sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye akıllı telefonlar için 24 milyar dolar ödedi!

TÜİK verilerine göre 2000-2015 yılları arasında 165.8 milyon adet cep telefonu ithal edildi. Telefon ithalatında en büyük artışın yaşandığı 2007-2017 yılları arasında ise 142,4 milyon telefon ithalatı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 2007 ve sonrasında cep telefonu ithalatı için ödediği tutar oldukça dikkat çekiyor. Zira, ödenen tutar Yeni Havalimanı maliyetinin iki katı.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapım maliyeti 10,5 milyar euro olarak açıklanmıştı. Türkiye ise 2007-2017 yıllarında ithal ettiği cep telefonları için 23 milyar 708 milyon 146 bin 266 dolar ödeme yaptı.

Cep telefonları için bugüne kadar en fazla ödeme yapılan yıl 2015 oldu. 2015 yılında 3 milyar 136 milyon 596 bin dolar ödeme yapılırken, geçtiğimiz yıl yani 2017’de bu rakam 2 milyar 832 milyon 552 bin dolar olarak açıklandı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Türkiye akıllı telefonlar için ne kadar harcadı?”

 1. cnkn dedi ki:

  ne kadar olacak tomar tomar para harcadı çomarlar millete iphone kullanmayındiyemler çatır çatır iphobe kullanıyor vatan hainleri

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  E baba elindeki profesörleri mühendisleri yurt dışına kaçırmayıp Türk milletinin fabrikalarına yoğunlaşsınki milletde buna destek versin ayıptır günahtır

 3. Anonim dedi ki:

  bu paranın ne kadarının vergi olarak ödedik ?? telefon 5 lira, vergisi 2 lira 🙂
  biz telefon almasak mecliste ki ağalar nasıl yan gelip, maaş alacak. bir bira 10 lira, bunu 7 lirası vergi 🙂 verginin, vergisini ödeyen başka bir ülke daha var mı ???

 4. stinghardyzz dedi ki:

  Toplama diyorsunda bütün telefonlar öyle. Ekranı, işlemcisini diğer parçalarını kendisi üreten marka gördün mü ? (Samsung dışında 🙂 ) , Misal iPhone ; lensi Sony , işlemcisi Samsung , ekranı yine Samsung tüm parçalar başka ülkeden getiriliyor, montajlaması bile başka ülkede yapılıyor o zaman ” ABD’nin malı değil mi ? ” diyeceğiz.

 5. stinghardyzz dedi ki:

  suriyelilere de 38 milyar dolar harcadık.

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen

 6. Anonim dedi ki:

  telefonu batsın yaa millet face instagramdan karı kız takip etmekten başka bişey yapmıyor. görende zannedecek türkiye telefonlarla marsa gidiyo. yasakla gitsin yaaa. yerli 3310 tarzında telefon yap tamamen yerli olsun yeter amaç iletişim konuşmak değil mi?

  1. esxici dedi ki:

   Bu yorumu da 3310 dan yazdın herhalde 😂

 7. Anonim dedi ki:

  Herkes telefonunu 4 yil kullansa problem çözülür.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sayın Cumhurbaşkanımız bugün yaptığı konuşmada Bizim de Vestel limiz var dedi. Vestel telefonun yüzde kaçı Türk malı merak ediyorum. Kart, üzerindeki entegreler ve enstrümanlar, ekran, kamera, ürünlere Yurtdışından alarak burada toplamak yerli Üretim yapmak anlamına gelmiyor. ABD boykot yapılsın fakat toplama ürünlere yerli malı denilmesin. Yerli malı ürünlerin kalitesi arttırılmalı. Fakat toplama ürünler yerli malı statüsünden çıkarılmalı.

 9. gokhangormez dedi ki:

  devlet daha ne istiyor üretmeden vergi… neymiş sonra kendi
  arabamızı yapalım peh..

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ah ah biraz akıllı olsan keşke ama nerede o akıl vergi ile çözemezsin bu işi öyle olsa Türkiye dünya devi olur vergiyi TL ile alıyorsun telefonu petrolü doğalgazı dolar ile ama sen bunu da anlamazsın

 10. Anonim dedi ki:

  “bizde” kullanımı yanlış.Bağlaç olan “de” ayrı yazılır o başlıkta.

  1. Serdar dedi ki:

   Türkce Sınavından çıkıp Forumamı girdin hemen

 11. Atkosturanadam dedi ki:

  10 yilda 23 milyar dolarlik ihracat yapip su acik kapatilamiyor onun yerine surekli halk zor duruma sokuluyorsa zaten ne diyelim.

 12. Anonim dedi ki:

  bu millet mal oldukça daha çok öderiz bu paraları

 13. Anonim dedi ki:

  23 milyar doların 10 milyar doları devletin cebine gidiyor vergi oranlarını araştırın

  1. Anonim dedi ki:

   dışarıya giden para bu vergi hariç

  2. Taha dedi ki:

   Başkan zaten, türkiye akilli telefonlar için verdiği parayı söylüyor.

  3. Anonim dedi ki:

   şu akıllı telefonlardaki kadar akıl olsa milletimizde bu ülkeye hiç bişey olmaz ama yok işte. devletin cebine gidiyoda devlet yol yapıyo elektrik su dogalgaz kısacası sana hizmet veriyo suriye ırak gibi olma diye yatırım yapıyo ordunu güçlendiriyo. ama abd de senin gibi akılsızlara akıllı telefon satarak senin bütün zenginliklerini cebine indiriyor. anladın mı? bence anlamadı. siri bunları anlatmaz sana dostum.

" Türkiye akıllı telefonlar için ne kadar harcadı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye akıllı telefonlar için ne kadar harcadı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye akıllı telefonlar için ne kadar harcadı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "