Okunma

Türkiye Android’de İlk 10’a Girdi


15 Şubat 2014 Cumartesi 09:00
Türkiye Android’de İlk 10’a Girdi

Türkiye’de tablet denince artık akla eskisi kadar baskın bir oranda iPad gelmiyor. Bunun bir nedeni de muhtemelen TV ve radyolardaki tanıtım programlarında denk geldiğiniz sözde astronomik indirimlerle (peynir ekmek gibi) satılan Android yüklü tabletler. Her seviyede bir veya iki model seçeneği sunan Apple’a karşın, Android tabletler 100 TL seviyesinden başlayarak 1000 TL ve üzerine kadar yükseliyor.

Çeşitliliğin ve bahsettiğim giriş seviye tabletlerin yanı sıra Samsung, Asus gibi markaların başarıyla yönettiği pazarlama stratejilerinin sonucu olarak artık neredeyse her hanede bir tablet bulunuyor. Aileler çocuklarına nazaran daha yüksek maliyete sahip bir dizüstü ya da masaüstü PC almak yerine karne dönemlerini tablet ile geçiştirme fırsatı yakalıyor. Üstelik bu tabletlerin çoğunun yuvarlak bir Home tuşu bulunmuyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/iphone-home-tusu-calismiyorsa-ne-yapmali1368547901.jpg

Ülke olarak tablet teknolojisini bu denli benimsemiş olmamız, ayrıca tabletlerin kurumlar genelinde kullanımını hedefleyen büyük ölçekli projelerle (ki bunların en bilineni Fatih Projesi olsa gerek) dünya sıralamasında da Türkiye’nin tablet kullanımında ilk 10’a girmesini sağladı.

Platformlara Göre Dağılım

Global Web Index’in mobil cihazlar ile ilgili yaptığı 2013 4. çeyrek araştırmasının atlanmaması gereken başlıklarından biri de dünya genelinde işletim sistemlerine göre tablet kullanımı. Bu listeyi ülke bazında incelediğimizde Android, iOS, Windows 7 ve Windows 8 platformlarındaki tabletlere olan rağbetin ülkelere göre büyük farklılıklar gösterdiğini görüyoruz.

Dünyanın dört bir yanından 16 ila 64 yaş arası katılımcılara yöneltilen “tabletinizde hangi işletim sistemi yer alıyor?” sorusunun yanıtı, Android’in tablet pazarında %53 gibi bir ortalama kullanıma sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Dünya genelinde en çok kullanılan Google’ın mobil işletim sistemine en çok rağbet gösteren ilk 10 ülke ise Polonya, Endonezya, Brezilya, Hindistan, Filipinler, Rusya, Malezya, Türkiye, İspanya ve Arjantin olarak sıralanıyor.

Açıkça görüldüğü üzere, Android tabletler gelişmekte olan ülkelerde daha fazla rağbet görüyor. Öte yandan yüzde 40 kullanım oranı bulunan iOS en çok Japonya, Singapur, Avustralya, İsveç, Malezya, Vietnam, Çin, ABD, Tayland ve İngiltere’de kullanılıyor. iOS kullanımının daha dengeli bir biçimde dağıldığını, ancak gelişmiş ülkelerin daha çok göze çarptığını söylemek mümkün.

Microsoft’un işletim sistemlerini (Windows 7 ve 8) tabletlerinde bulunduranlar ise Tayland, Meksika, Güney Kore, Suudi Arabistan, Hindistan, Brezilya, Vietnam, Güney Afrika, Arjantin ve Rusya gibi yine Android listesinde de görülen ülkelerden oluşuyor.

:: Sizin tabletinizde hangi işletim sistemi var?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Türkiye Android’de İlk 10’a Girdi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kreliler çinliler ios da biz ise ml gibi android wp 8 kat kat dha iyi ios da öyle türk lerin kafası

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nefret ediyorum çinlilerden. Bizimkiler adamların dandik üretimlerini kullanırken kendileri ios listesine girmiş. Bence bu çöp ürünler toplanıp yakılmalı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  IOS Lokum gerisi boş

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sasilacak bir durum degil bence, cünki türkiyede ucuz tabletler ve telefonlar daha cok satiliyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyedeki insanların %1 i bile o tableti eğitim için almadı. kimi internet kullanımı için kimi çocuğuna oyuncak amaçlı. eski televizyon atarilerinin yerini aldı tablet. eğitim için diye kendinizi avutun siz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  android sonuçları şişirilmiş gibi

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hep o ucuz tabletler yüzünden yoksa kimse almaz android

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Aman ne başarı Android’de ilk 10’a girmek. Son 10’a girsek daha hayırlı bir haber olurdu.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Fakirliğimizi yüzümüze vurmayın

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Üstelik bu tabletlerin yuvarlak bir home tuşu bulunmuyor derken ne demek istediniz?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Tablette Apple ın ipadlerindeki kaliteyi herkes biliyor. Bütçeye göre tercih edilmesi normal.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  google hala turkıyeye servislerini acmıyo hale bak !!!!

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ucuz ve kolay virüslü storeyle kötü olduğu anlaşılır olmaması ( sonradan herkez pişman oluyor ) ilk hafta uçan s4 2.hafta kasmaya başlıyor gibi.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yuvarlak home tuşu olsaydı ne olurdu. Anlamadım

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Fakir bir ülkeyiz şaşırmamak lazım

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında bu ucuz fiyatlı tabletler konusunda insanlar bilinçlendirilmeli. En çok ahsar gören kısmı ekranlar ve 150 liralık tabletin değişecek ekranı 80 liradan başlıyor.E bu durumda sömestrada alınan hediye gerçekten geçiştirmelik olur yaza kadar 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Tabletlerin artık bir oyun aracı olduğunu düşünürsek, ucuz tabletlerin hepsinde android ***** küçük çocukların eskiden oyuncak bebeği, oyuncak arabası ***** çoğunda oyun amaçlı kullandıkları tabletler var.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Tablet kullanımında mı yoksa anddoid işlerim sistemli cihazlarda mı ilk 10 da

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Çoluk çocuğun eline 150tlye uyduruk bir tablet alırsan böyle olur.
  Sonra neden tüketim çılgınlığı var hadi taksiti kaldıralım vs. vs.
  Bu olay böyle devam ederse o 1yıldız verenlerde asla google playden gitmez.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  nerde ise yaramaz, gereksiz sey var hep gireriz listesine. buyuk basari!

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Android işletim sistemi kendisini geliştirse de google play de sunulan tablet veya telefon uygulamaları başarılı olamadı. Birkaç büyük firma dışında sorunsuz çalışan uygulaması yok diyebilirim.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Gönül ister ki retina ekranlı 4. jenerasyon bir ipadimiz olsun. Ama bizde ki ekonomik yetersizlikler 200 tl lik android tabletlere yönlendiriyor.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Tablet Z aldım memnunum güncelleme ile Z1 oldu resmen

 24. SDN Okuru dedi ki:

  yazar burada, android fan boy u oldugunu betimlemiş.

" Türkiye Android’de İlk 10’a Girdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye Android’de İlk 10’a Girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye Android’de İlk 10’a Girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "