Okunma

Türkiye Ar-Ge için ne kadar harcadı?


24 Ekim 2018 Çarşamba 13:55
Türkiye Ar-Ge için ne kadar harcadı?

Satın alma gücüne göre ülkelerin Ar-Ge harcamaları belli oldu. Peki, Türkiye AR-GE harcamaları için kaç milyar dolar ayırdı ve dünyada kaçıncı sıraya yerleşti?

Türkiye Ar-Ge için 15,3 milyar dolar harcadı

Satın alma gücüne göre ülkelerin Ar-Ge harcamaları istatistiklerinde Türkiye Ar-Ge konusunda 15,3 milyar dolar harcama yaparak 15’inci sıraya yerleşti.

Ülkelerin Ar-Ge’ye yaptığı harcamaları konu alan araştırma incelendiğinde, UNESCO İstatistik Enstitüsü verilerinden ve medya yansımalarından derlenilen bilgilere göre, Türkiye‘nin Ar-Ge‘ye için 5,3 milyar dolar harcama yaptığı görüldü.

Türkiye Ar-Ge sıralamasında ilk 15’te

Araştırma ülkelerin satın alma gücüne göre derlenirken birçok ülkenin yer aldığı sıralamada Türkiye’nin Ar-Ge sıralamasında 15’inci sıraya yükselmesi dikkat çekti. İlk 10’a girerek Ar-Ge’ye yaptığı yatırım ile dikkat çeken ülkeler ise şu şekilde sıralandı; Amerika Birleşik Devletleri 476,5 Milyar dolar, Çin 370,6 milyar dolar, Japonya 170,6 milyar dolar, Almanya 109 milyar dolar, Güney Kore 73,2 milyar dolar, Fransa 60,8 milyar dolar, Hindistan 48,1 milyar dolar, Birleşik Krallık Brezilya 44,2 milyar dolar, Brezilya 42,1 milyar dolar ve 39,8 milyar dolar ile Rusya.

AR-GE’nin Türkiye basınındaki yeri

Konuyla ilgili gerçekleştirilen medya araştırmasında ise yazılı basına yansıyan Ar-Ge konulu haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen incelemede, Ar-Ge ve inovasyon başlığı altında 38 bin 283 haber yansıması tespit edilirken geçtiğimiz yıl medyaya yansıyan haber sayısının toplam 38 bin 649 olduğu görüldü. Uzman yorumları incelendiğinde ise yapay zekâ projeleri başta olmak üzere önümüzdeki süreç içerisinde yatırımların iki kat artacağı öngörüler arasında yer aldı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Türkiye Ar-Ge için ne kadar harcadı?”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Insallah bu yatirimlar katlanarak artar

" Türkiye Ar-Ge için ne kadar harcadı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye Ar-Ge için ne kadar harcadı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye Ar-Ge için ne kadar harcadı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "