Okunma

Türkiye’de Cep Telefonu Değiştirme Sıklığı Ne?


16 Mayıs 2016 Pazartesi 16:00
Türkiye’de Cep Telefonu Değiştirme Sıklığı Ne?

DORinsight firmasının yaptığı Türkiye’deki kapsamlı araştırmalara göre, Türkiye’de cep telefonu değiştirme sıklığı, akıllı telefon tercihinde öne çıkan markalar ve ortalama satın alma için ayrılan bütçeleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz. 

7 – 15 Nisan tarihleri arasında, online olarak yaılan araştırmaya, ABC1C2DE sosyo – ekonomik segmente mensup 9 bin 519 kişi katıldı. İşte o araştırma ve sonuçları.

Türkiye’de cep telefonu değiştirme sıklığı 2.5 yıl!

Türkiye’de kullanıcılar, ortalama 2.5 yılda bir telefonlarını değiştirdiklerini açıkladılar. 

Katılımcıların yüzde 39’u akıllı telefonlarını her 2 yılda bir değiştiriyor. Geriye kalan katılımcıların yüzde 44’ü 3 yıldan sonra telefonlarını değiştirirken, yüzde 11’i ise her yıl değiştirdiğini belirtti.

Telefonunu değiştirmeyen katılımcılar ise yüzde 6 oranında kaldı. Akıllı telefon dışındaki teknolojik ürünlerin değişme sıklığı incelendiğinde ise katılımcıların yüzde 23’ü ürünlerini her 3 yılda bir, yüzde 19’u her 2 yılda bir, yüzde 43’ü 4 yıldan fazla bir süreden sonra yeni teknolojik ürünler satın alıp eskisini değiştirdiklerini dile getirdi.

Akıllı telefon için ne yaş fark ediyor ne de cinsiyet

Araştırma sonucuna göre katılımcıların yüzde 95’i akıllı telefon kullanıyor. Kadın-erkek oranlarına ve yaş dağılımına baktığımızda ise hemen hemen her yaş grubunun ve iki cinsiyetin de 10’da 9’unun akıllı telefon kullanıldığı dikkatlerden kaçmadı.

Akıllı telefondan sonra en çok kullanılan diğer teknolojik ürünler ise yüzde 89 oy oranı ile bilgisayar ve yüzde 60 oy oranı ile tablet oldu. Ankete katılanların bu ürünleri kullanım sıklığı da günde ortalama 7 saat. 

Telefon alırken ortalama bütçemiz ne kadar, telefonları nereden alıyoruz?

Tüketicilerin teknolojik ürünlerini en çok satın aldığı yerlerin başında fiziksel teknoloji mağazaları yer alırken diğer tercihleri ise yüzde 57 oy oranı ile internet, yüzde 20 ile operatör bayileri ve yüzde 16 ile süpermarketler. Katılımcıların yarısından çoğunun bu ürünler için ayırdıkları yıllık bütçe ise 1.001 – 5.000 TL arasında olurken harcadıkları ortalama bütçenin ise 3.102 TL olduğu ortaya çıktı.

Müzik, internetten dinleniyor

Katılımcıların yüzde 66’sı bilgisayarları aracılığıyla internet üzerinden ve müzik indirme sitelerinden müziklerini dinlemeyi tercih ettiğini belirtirken geriye kalan katılımcıların yüzde 36’sının radyodan, yüzde 25’inin Spotify, Deezer gibi müzik uygulamalarından, yüzde 13’ünün de iTunes’dan dinlediği tespit edildi.

Neredeyse iki kişiden biri artık 4,5G kullanıyor

Yenilenen internet hızıyla beraber 4,5G’ye geçenlerin sayısı da oldukça arttı. Katılımcıların yüzde 49’u 4,5G’ye geçtiğini, yüzde 51’i de henüz geçmediğini belirtti.

:: Siz ne sıklıkla telefon değiştiriyorsunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

47 yorum - “Türkiye’de Cep Telefonu Değiştirme Sıklığı Ne?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Boş işler bunlar o verilen paraları toplasan neler alınır kaç kişinin derdine çare olurdu alan arkadaş lar bozulmadan değiştirme sinler sizin paranız olabilir ama daha iyi işler için kullanın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben akıllı telefona para vermedim hiç çalıştığım yer her sene yeni bir akıllı telefon veriyor eskileri arkadaşlara veriyorum. Gönlüm ister tabi sevdiğim istediğim modeli alayım 2yıl 3yıl kullanayım ama kurallar belli.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Giriş Seviyesi İse 2 sene,Orta ise 3 Amiral ise 5 sene götürmeli bence.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  93'den beri cep telefonu kullanıyorum. Normal telefonları da sık değiştirirdim ama akıllı telefonları dikkate alırsak ve Nokia'nın symbian'lı modelleri ile WM yazılımlı telefonları saymazsak; android ile kıyasladığımda en uzun kullandığım telefonlar hep apple marka olanlar oldu. Android yazılımlı telefonları aldığımda 6 ay dayanamazken, iphone aldığımda en az 2 sene kullanıyorum. İlk çıktığından beri iPhone kendini uzun süre kullandırtıyor bana. Örneğin ilk çıktığında da iPhone 6 almıştım ve bu sene de 6S aldım. Aslında değişime ihtiyacım yoktu ama ben renk değiştirmek için telefonu değiştirdim. Renk değiştirmek istemeseydim 6'yı çok rahat 2018'e kadar gönül rahatlığı ile kullanırdım. Bir daha ki telefonumu Allah ömür verirse (zira yaşım da geçiyor artık) sanırım en aşağı 2010 da alacağım. Yani en az 4 sene (hedefim 5 sene) kullanmak istiyorum. Bir telefonu uzun kullanmanın en iyi yolu da bu tür teknoloji sitelerini takip etmemek! Sitelerde sürekli yeni modeller tanıtıldığı için, insan hevesine yenik düşüyor. Beğendiğiniz telefonu alın ve belirlediğiniz amaç ile kullanmaya başlayıp, yeni teknolojileri takibi bırakın. Göreceksiniz, daha Mutlu olacaksınız.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  300 mb ram le hiçbir uygulama çalışmaz o zaman akıllı telefon kullanmanın ne anlamı var illa bozulmasına gerek yok

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de 2.5 yıl G2 kullandıktan sonra değiştirdim telefonu. Ortalamayı tutturmuşuz demekki.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ortalama 1,5 yıl kullanıyorum bir ***** sengment ve 800-1300 tl arası tercihim oluyor ***** Sony Xperia C4(orta sengment) kullanıyorum.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Şuan S3 kullanıyorum 3 yıl geçti galiba ilk çıktığında almıştım.Bu sene değiştiricem yine bi 5-6 yıl kullanırım ***** 10 almayı planlıyorum bakalım

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ortalama 3102 lira nasıl olur. Millet ankete gerçeği değil hayalini yazmış. Bi otobüse bin bak birsürü s3 mini birsürü general mobile discovery var. Sırf bunlar bile ortalamayı düşürmesi gerekir. iphone 6s alsan 3binlira civarındayken millet hangi telefonları alıyorda ortalama 3102 çıkıyor anlamıyorum. heralde 128gb modelini tercih ediyolar. daha bir kişinin elinde görmedim o modeli de.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  4 yildir iphone 4 kullaniyorum masallah CAT kamyon gibi taş taş

 11. SDN Okuru dedi ki:

  kasım 2012 den beri de ben kullanıyorum. Sürekli yeni özellikler eklendi diye telefon değiştirmeye karşıyım. Arızalıdır veya işini görmeyecek kadar yavaşlamıştır o zaman git yenisini al ama bi üst modelle arkadaşlara hava atıcam diye alma yazık günah.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  6 ay sonra %11'lik dilime giriyorum bana da yer açın 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonumj 2011 galaxy ailesinden mini almıştım o zamanlar baya iyidi fakat gelen güncellemelerle ilk önce facebook sonra twitter derken ne instagram nede diğer programlar hikaye oldu. En son ram 'im sadece whatsupp a yetiyordu en son onuda güncelleyemedim kapandı. Dedim artık yeni telefon alma vakti geldi. İlk defa bir amiral gemisi telefonum var (s7 edge) memnunum akıllı telefonlarda iyi yol almıslar 🙂 önce ki telefonumun bataryası 3-2.5 saate kadar düşmüstü bunu görünce baya bi fark var dedim inşallah bu telefonumuda uzun yıllar kullanırım. Bir telefon hakkını vermeli diyorum

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Nokianin 11 yıldır çalışmasına kimse birşey demez de pil konusunda abartmissin 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  2.5 yıl çok iyi bir rakam yine 6-7 ay diye biliyordum ben

 16. SDN Okuru dedi ki:

  2.5 yıl çok iyi bir rakam yine 6-7 ay diye biliyordum ben

 17. SDN Okuru dedi ki:

  4S ten bu yana gelen her iPhone u TR de çıktığı gün sipariş ederim. Telefonun da hakkını veririm. Eskiden bende tam bir apple antipatisi vardı. Bir gün iPhone 4 geçti elime ve kullandım. O gin bu gün iPhone kullanırım. Hayatta kullanmam derdim. (Kullandı) . 7 Plus ın çıkmasını bekliyorum. Ekimden beri 6S Plus kullanıyorum. Artık yenisi gelsin. Tabi beğenmezsem almam. Umarım beğenirim.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  temmuz 2012 den beri kullanıyorum, daha da devam inşaAllah…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  11 yıldır nokia telefon kullanıyorum,pilini bile değiştimedim,iyiki yeni telefon almamışım,telefonlarını değiştirenler dediğiniz gibi 3 yılda bir telefon değiştirmek zorunda kalıyorlar,çünkü telefonlar dayanmı***** 1000 liradan fazlada vermeyi düşünmüyorum.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  O değil de sol en üsteki çok karizma 🙂

 21. SDN Okuru dedi ki:

  O değil de sol en üsteki çok karizma 🙂

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Htc Desire eye en az iki yıl daha bana yolculuk edecek ben mutlu o mutlu telefon piyasası aramızı bozamiycak çünkü çok stabil….:)

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone 6 ilk çıktığında aldım 7 çıkınca 7 alacağım

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Htc Desire eye en az iki yıl daha bana yolculuk edecek ben mutlu o mutlu telefon piyasası aramızı bozamiycak çünkü çok stabil….:)

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Onlara bakmayın her sene değiştiriyolar 3310 neyine yetmiyo ha iphone ha 3310 🙂

 26. SDN Okuru dedi ki:

  3 yıldır G2 ve 2 yıl daha G2

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonum bozulmadan yenisini almam. Z3c den yazıyorum. O da 5 yıldan önce bozulmaz inş.. Adam 2 ay yemeden içmeden çalışıp telefon alıyor 🙂 Allah akıl fikir versin

 28. SDN Okuru dedi ki:

  İlk çıktığında iPhone 5 almıştım yıllarca keyifli kullandım ondan sonra yine ilk çıktığında Note 5 aldım telefondan çok çok memnunum umarım yine 3 yıl civarında kazasız sorunsuz kullanırım.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  yeni telefonlar 5 yıl gider

 30. SDN Okuru dedi ki:

  2 3 senede bir değiştiriyom ben şimdi gm 4g kullanıyom buzulursa kırılırsa ilerde lenovo vibe p1 alırım benim için bundan sonra en önemli kıriter pil süresi

 31. SDN Okuru dedi ki:

  3 yılda bir

 32. SDN Okuru dedi ki:

  BEN ŞUAN S4 KULLANIYORUM ORTALAMA 3 YIL OLDU VE BİRKAÇ YIL DAHA KULLANACAĞIM

 33. SDN Okuru dedi ki:

  param oldukça değiştiririm 4 ayda bir 6 ayda bir yılda bir en uzun süre kullandığım 1,5 yılı geçmez

 34. SDN Okuru dedi ki:

  SONRA CARİ AÇIK NİYE PATLIYOR

 35. SDN Okuru dedi ki:

  telefonu alırken zaten kullanım süresini en uzun kritere göre seçtiğimden her telefonda farklı bir sonuç alıyor olmam sayesinde net bir cevabım yok.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlar ilk çıktığında nokia ericson gibi markalar milletin cebinde ne var ne yok aldı yaptığı yenilikse kasa tuş takımını değiştirmek. O zaman telefon yeni icat edildi insanların merakından nemalandılar anlıyorumda bugün ne oldu da aynı şeyi sunan 600 tl lik 4000 lik telefondaki fark yokken her sene telefon değiştiriyorlar. 2 yıldır akıllı telefon kullanıyorum 10 yıl nokia 6630 kullandım ne imajım sarsıldı nede paramı kaybettim. Uğraşmayın artık böyle şeylerle kandırılıyoruz eknomiye cebimize psikolojimize zarar anlayın artık alın sevdiğiniz bir telefonu uzun yıllar kullanın.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkede telefon alırken harcanan ortalama 3102 lira olması insanlar geçinemiyor lafına köstek olmuş

 39. SDN Okuru dedi ki:

  4-5 yılda bir çıkan en iyi telefonu alıyorum. Şuan HTC 10 ve Note 6 arasında tercih yapmayı düşünüyorum. 5 yıl gider.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  2.5 yıl bence çok iyi bir rakam… ama sanki doğru değil gibi geldi bana….

 41. SDN Okuru dedi ki:

  M8 var Z3 Compact ile değiştirmek istiyorum.

" Türkiye’de Cep Telefonu Değiştirme Sıklığı Ne? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de Cep Telefonu Değiştirme Sıklığı Ne? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de Cep Telefonu Değiştirme Sıklığı Ne? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "