Okunma

Türkiye’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı!


24 Aralık 2015 Perşembe 12:30
Türkiye’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı!

Hepimizin bildiği üzere çağımızda küçük çocuklar teknolojiyle çok erken yaşlarda tanışmaya başlıyor. Bu durumun küçük çocuklar açısından zararını önlemek amacıyla sosyal medya platformlarına kısıtlama getirilmesi çalışması yapılıyor.

Milliyet‘in haberine göre; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na meclisteki özel sohbetinde Avrupa Parlamentosu’nda 16 yaşından küçük çocuklar için Facebook, Youtube ve Twitter kullanım yasağı getiren bir düzenlemenin yapıldığı hatırlatıldı. Bunun üzerine Ramazanoğlu kendilerinin de böyle bir çalışma yürüttüğünü söyledi. 

15-12/24/cocuklara-sosyal-medya-yasagi.png

Bu düzenleme ile belli yaş altındaki çocuklar Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya sitelerine yalnızca velilerinin izniyle erişebilecek. Yasanın yürürlüğe girmesi dahilinde ad soyad gibi kişisel verileri içeren sosyal medya siteleri, bloglar, hatta arama motorları için bile söz konusu karar geçerli olacak.

Bunun yanında RamazanoğluBilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı’nın tüm bakanlıkların katılımıyla gerçekleşen bir çalışma başlattığını ve getirilecek olan yaş sınırı hakkında henüz kesin karara varılmadığını da sözlerine ekledi.

Engeller kırılıyor

Sema Ramazanoğlu, ailenin tutumunun bu konuda etkin rol oynadığını belirtti. Öncelikle ailelerin eğitilmesi gerektiğini belirten Ramazanoğlu, ne kadar engelleyici sistemler ve filtreler de üretseniz çocukların onları aştığını söyledi.

:: Sosyal medyanın çocuklar için yasaklanması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarMerter Kısık

Programlama ve Apple ürünleri ile yakından ilgili. Fotoğrafçılık ile uğraşan. Model uçak meraklısı Merter, haber ve özel içerikleriyle ShiftDelete.Net takipçilerine yeni içerikler sunmak için sabırsızlanıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

47 yorum - “Türkiye’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence cok iyi olur öyle videolar varki aninda ekranda benim cocugum 11yasinda ben kendimce çözümler üretmeye çalışıyorum fakat yeterli degil

 2. SDN Okuru dedi ki:

  sınır koyup ta sizin gibilerin yetişmesini önlemeye çalışıyo işte, bence şükür etmelisin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hatırlatırım twiter da en çok twit atıldığı gün yasaklandığı gün

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yok oldu 50 yaş(yorumların tümünü okuyunca böyle yazasım geldi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  turkiyedeki ergenlere sart yasak gelmesi,internette isleri gucleri samata girgir caps oyun,bence cok gec alinmis bi karar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  "Öncelikle ailelerin eğitilmesi gerektiğini belirten Ramazanoğlu, ne kadar engelleyici sistemler ve filtreler de üretseniz çocukların onları aştığını sö***** kendi söylemiş zaten başka söze gerek yok.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  eleştiriler ve cezasız kalanlar olunca yasaklatmak… akp bu kadar…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook ve Twitter'i anlarımda Youtube niye böyle bir yasağa maruz kalıyor.
  Zaten yeteri kadar içerik kontrolü falan yapılıyor. Ha illa engellenecekse 10 veya 11 yaş altına engellenmeli.
  Zaten Youtube Türkiye yeteri kadar gelişememiş iken böyle bir yasak ile iyice geriler.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun uygulanması oldukça zor sosyal medyada yaşı değiştirip girilir anca beyin fişini cekecen başka çare yok….

 10. SDN Okuru dedi ki:

  16 yaşından kücük cocukların oyun kanallarının 5000 abonesi var BU NEYİN KAFASI

 11. SDN Okuru dedi ki:

  13 yaşındayım sitem var ve bundan para kazanıyorum javada kod yazıyacagim cocukları kısıtlamayın

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Cok dogru oyunlara da boyle sistem getirilsin. Sosyal medya ozellikle cocuklarimizin beynini yikadigi icin engellenmesi cok iyi olur. Kucuk cocuklar cikar disarda top oynar oyunu interneti yasaklayin komple

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Saklama hırsız olur gizleme arsız olur derler.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yasakçı zihniyet anca kendini rezil eder diyeceğim ama bunların yüzünden biz de rezil oluyoruz.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Çekerim emaneti….

 16. SDN Okuru dedi ki:

  5 ay sonra 17 olacağım için en az 17 olsun diyecekken şimdi bunlar reşit olma yaşı 18 diye düz hesap diye 18 yaparlar 16 uygun 😀

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunlarada sınır getirilsin özellikle büyük oyunlar tc kimlik no ile giriş yapılsın

 18. SDN Okuru dedi ki:

  16 fazlasıyla abartılı bir yaş. Ayrıca facebook ve twitterın engellenmesini anlarım da youtube ne demek çıldırdınız mı?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  14-15 ideal bence

 20. SDN Okuru dedi ki:

  16 ya yeni girdim he bu arada yaş sınıra 12 14 olsun diyen bebekler size de kolay gelsin

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ülkede yaşamak sıkıntı yazan defol git o zaman bu ülkeden… Hak etmiyorsun bu ülkeyi… O çok hayran olduğun Avrupa da aynı kural geçerli… O zaman onlarda 3.dünya ülkesi…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Çocukların bilincini arttırma üzerine çalışmalar yapılması gerekirken daha fazla sosyal medyayı özendirecek bir uygulama. 21. yüzyıl da yasaklamakla yalnızca daha fazla motive edersiniz. Bir şey yapılacaksa en başta ebeveynler eğitilmeli.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Çalışma faydalı olacak gibi duruyor fakat Facebook ve Twitter'a girmeye engel oldunuz peki Youtube girişte nasıl engel olunacak çünkü herkes rahatça bir biçimde giriyor ama çalışma yararlı olur ve yaş sınırlaması da 13-14 gibi olabilir..

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle böyle bi uygulama olması şart internetin bu sekil rezilligi varken geç kalınmış bir durum en kısa zamanda hayata geçer.. Burası Türkiye şimdide çıkar kendini bilmez insanlar bunada karşı çıkar

 25. SDN Okuru dedi ki:

  16 degilde 14 hani

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bence yeni nesile 18 yaş sınırı altına tvde belli kanalları açalım gerisi ful yasak olsun mesela atv a haber trt kanal 7 bunlar açık diğer tüm ağlar kapalı olsun nede olsa bilim ışığında çocuklar yetiştiriyoruz…. Sözüm ona…

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Hahaaa bakan çıkıp 6 yaşındaki kız çocuğu evlenirdiyor börek açamayandankadın olmaz diyor. Şimdide çocukların internet kulamınamı dil uzatıyor. Gerçekten üçüncü dünya ülkelerinden daha kötüye gidiyoruz. İşin kötüsüde insanlar durundan nutlu. Artık bu kadar saçmalığın olduğu ülkede gerçekten yaşamak sıkıntı.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm siyasi partiler birleşip ortak bir kararla inşallah böyle bir yasa çıkarırlar. Yaş düşük kalmış 18 olmalı. Gençlerimiz zehirleniyor, zamanlarının nasıl geçtiğini anlamadan bu pisliğin içine sürükleniyorlar. Sırf büyük şirketler daha fazla reklam yapıp daha fazla tüketime teşvik etmek içi gençlerimizi heba ediyorlar.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle doğru bir karar…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Periscope yasaklansin once youtube şöyle dursun 😀

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum fakat yaş sınırını biraz yüksek buldum. 13 ideal gibi sanki.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  ben burda yapılan yorumları anlayamıyorum. neden yasaklanmasını istiyorsunuz anlamıyorum. sizi zorlamı sokuyorlar? çocuğunuzu korumak istiyorsanız devlet değil siz yasaklarsınız çocuğunuza. ama benim çocuğuma ne karışırsınız? belki ben youtube'dan çizgi film izlemesinde bir sakınca görmüyorum devlet ne karışır? siz koyun filtrenizi giremesin çocuğunuz neden devlet tarafından sizin evinize karışmasını istiyorsunuz hayret valla.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum facebook twitter instagram yasaklanmalı insanlar iyice kendini bozdu ama youtube engellemek çok anlamsız

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Çok doğru bir karar

 35. SDN Okuru dedi ki:

  sonuna kadar destekliyorum

 36. SDN Okuru dedi ki:

  16 biraz yüksek bence 11 olmalı

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Çok doğru karar bence 18 yaş sınırı gelsin

" Türkiye’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "