Türkiye’de 20 kişiye corona aşısı! İşte ilk sonuçlar!


23 Eylül 2020 Çarşamba 16:12
Türkiye’de 20 kişiye corona aşısı! İşte ilk sonuçlar!

Corona virüsü ülkemizde ve dünyada hızla yayılmaya devam ederken, virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana aşı çalışmaları sürüyor. Ülkemizde ilk aşılar Hacettepe Üniversitesi’nde yapılmaya başlandı ve 20 sağlık çalışanına uygulandı.

Türkiye’de corona aşısı 1200 gönülleye uygulanacak!

Toplamda 1200 sağlık çalışanının aşı olacağını ve yüksek riskli grupta oldukları için sağlık çalışanlarına öncelik verdiklerini belirten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, aşı öncesinde yapılan testlerin detaylarını paylaştı.

Aradan geçen 5 günde ciddi bir yan etki görülmedi!

Aşı yapılmadan önce kan alınıyor ve antikor olup olmadığı tespit ediliyor. Aynı zamanda PCR testi uygulanıyor, bu sayede belirtisiz de olsa kişinin virüs taşıyıp taşımadığı kontrol ediliyor. Aşının yapıldığı ilk günden bu yana ciddi bir yan etki görülmediğini belirten Akova, aşı yapılan yerde ağrı, halsizlik ve kırgınlık gibi belirtilen görüldüğünü ancak bunların tüm aşılarda görülebildiğini vurguladı.

Aşının gönüllülere iki doz halinde uygulanacağını açıklayan Prof. Dr. Murat Akova sözlerine şu şekilde devam etti.

“İlk aşıyı alan kişilere 14 gün geçtikten sonra aynı aşıdan bir doz daha yapacağız. 28 ve 42’nci günlerde kan alacağız ve kanlarında antikor olup olmadığına bakacağız. Ayrıca periyodik olarak bu kişilerde PCR’la virüs olup olmadığına bakacağız.

Gönüllülerin bir kısmında ‘T hücre bağışıklığı‘ dediğimiz antikor dışında vücutta gelişen bir bağışıklık var mı, ki o bağışıklığın daha uzun süreli olacağı var, ona bakacağız. Periyodik olarak bu hastalar izlenecekler, muayene edilecekler, telefonla izlenecekler. Yan etki varsa bize hemen bildirecekler. Güvenlik analizlerini yapacağız. Oldukça uzun bir süreç, yedi ay kadar sürecek. Belki daha sonrasında da takip edeceğiz. İşin henüz başındayız ve bir şey söylemek için çok erken.”

“Çin’de asker ve sağlık personeli için de uygulanıyor diye biliyoruz ama kaç kişiye uygulandı bilgimiz yok. Henüz elimize güvenlik verisi ulaşmadı. Çok ağır ve ciddi yan etki ile karşılaşılmadı”
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Türkiye’de 20 kişiye corona aşısı! İşte ilk sonuçlar!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bir şeyi anlamadım. Madem işe yarıyor neden o zaman devlet adamlarında başlanmadı. Sadece bunu sorun kendinize tüm cevaplar çıkıyor!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Çünkü henüz aşının ne gibi yan etkisi olup olmadığı bilinmiyor. Sadece deneme aşamasında

" Türkiye’de 20 kişiye corona aşısı! İşte ilk sonuçlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de 20 kişiye corona aşısı! İşte ilk sonuçlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de 20 kişiye corona aşısı! İşte ilk sonuçlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)