Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber


18 Kasım 2020 Çarşamba 10:45
Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber

Aşı denemeleri tüm dünyada hızla devam ediyor. Farklı ülkelerde farklı test aşamaları geçiren koronavirüsü aşısı için dikkatler çalışmaları yapan bilim insanlarında. Koronavirüs aşısı bir diğer adıyla CoronaVac aşısı için ilk sonuçlar geldi. Çin’de geliştirilen ve Türkiye ile birlikte Brezilya ve Endonezya’da da üçüncü faz denemelerin devam ettiği aşıdan müjdeli haber geldi. CoronaVac birinci ve ikinci faz sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre ilk sonuçlar umut vadediyor.

CoronaVac aşısı için ümit veren sonuçlar

Dünya çapında yaklaşık 56 milyon insana bulaşan ve her geçen gün daha fazla kişiyi etkileyen koronavirüs için çalışmalar sürmeye devam ediyor. Artık pek çok ülkede aşı hakkında hummalı bir çalışma sergileniyor. Çin merkezli Sinovac Biotech şirketi aşı açın ilk adım atanlardan. CoronaVac adıyla karşımıza çıkan aşının test sonuçları paylaşıldı.

CoronaVac aşısının sonuçları Lancet Infectious Diseases isimli hakemli tıp dergisinde yayımlandı. Bu kapsamda aşının hızlı bir şekilde virüse karşı cevap verdiği ortaya çıktı. Uzmanlar ayrıca aşının koruyucu bir özelliğinin de olabileceğini söylüyor. Aşının Türkiye’de Endonezya’da ve Brezilya’da çalışmalarının devam ettiği ve aşının tam etkisinin saptanması adına daha fazla test yapılması gerektiği belirtiliyor.

CoronaVac asisi-00

Aşı çalışmasında önemli isimlerden birisi olan Zhu Fengcai, yayımlanan verileri de değerlendirdi: “Elimizdeki sonuçlar CoronaVac’ın hızlı bir şekilde 14 günlük bir süreçte iki doz verilerek dört haftada hızlı bir şekilde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gördük. İnanıyoruz ki bu aşı, salgın süresince acil durum olarak kullanılabilecektir” diyor.

CoronaVac aşısı hakkında açıklamalarda bulunan bir diğer bilim insanı da Gang Zeng oluyor. Bu aşının gerçekten de önemli olduğuna değinen Zeng, dayanıklılık noktasında fark yaratacığını zira bu aşının günlük hayatta kullanılan buzdolaplarında saklanabileceğini söylüyor. Aşı bu noktada 2 ve 8 santigrat dereceye kadar dayanıklı ve raf ömrü de 3 yıl.

İlerleyen günlerde üçüncü faz sonuçlarının da gelmesiyle nihai sonucun ortaya çıkması bekleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çin’den uzak durun. BioNtech, Astra Zeneca, Madara gibi şirketlerin aşılarına bakın. Onlar kendilerine kötü bir şey almaz. Çin ve Rusya’nin aşısı riskli ve bir işe yaradığını düşünmüyorum.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Milleti boşa ümitlendirmesinler virüs daha kötü hale gelmeye başladı

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  eferin nilay, böyle haberlerle gel, kamuya faydan dokunsun

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yav bu çin aşısı brezilyada 1 adamı öldürdü de brezilyada denenmesi durmadı mı? Yemesinler bizi

" Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de de testleri devam eden aşıdan müjdeli haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?