Türkiye’de dijital noter dönemi başlıyor!


10 Ağustos 2019 Cumartesi 15:15
Türkiye’de dijital noter dönemi başlıyor!

Bireylerin haklarını hukuki olarak güvence altına almasını ve bu sayede anlaşmazlıkların önlenmesini sağlayan noterler, ülkemizde araç ve konut satışı gibi işlemleri gerçekleştirmek için oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor.

E-devlet sayesinde insanlar devlet kurumlarına gitmeden işlemlerinin büyük bir bölümünü internet üzerinden gerçekleştirebilirken, noterler maalesef dijital çağı hızlıca adapte olamadı. Bu konuda müjdeli haber Adalet Bakanlığı’ndan geldi.

Dijital noter ile belgelerin kaybolmasına son verilecek!

Vatandaşların işlerini kolaylaştırmak isteyen bakanlık, Türkiye’deki tüm noterlerin dijital olarak birbirine bağlanacağını duyurdu. Bu sayede bir noterde gerçekleştirilen bir işlem, saniyeler içerisinde başka bir şubede görülebilecek.

Bu sayede büyük mağduriyetlere yol açan sorunların önüne geçilmiş olacak. Belgelerin postada kaybolması veya işlemin yapıldığı şehre yeniden gitme ihtiyacının doğması noterde işlem yapan insanların karşılaşabildiği sıkıntılar arasında.

Bu sistemin ne zaman aktif hale getirileceği şu anda bilinmezliğini korurken, zamandan büyük bir tasarruf sağlayacağı şimdiden biliniyor. Daha önce yapılan düzenleme ile yurt dışında konsolosluklarda düzenlenmiş evrakın Türkiye’deki herhangi bir noterlikten örnek alınması mümkün hale getirilmişti.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Türkiye’de dijital noter dönemi başlıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık çoluk çocuk mali müşavir, gümrükçü oldu. Eskiden üniversiteye girmek ve okumak zor olduğu icin herkes muhasebeci olurdu. Artık beyin bedava ya herkes lisans mezunu ve arkasından işsiz müşavir

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yukarida bir mali musavir hungur hungur agliyor. Biri teselli etsin…😂😂😂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Amerika’da (ki onlarda herşey para olmasına rağmen) noterler yaptıkları işlerden para almıyorlar. Yani noterlik meslek değil, devletin sözüne güvenilir vatandaşı demek. Ülkemizde noterler dijital hiçbir veriyi onaylamıyorlar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Noterlik mesleği ellerinden alınsın ve her biri içeriye atılsın mal varlıklarına el konulsun hepsi halka dağıtsın. Milleti kazıklamaktan başka bir işe yaramıyorlar.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Noterlik çağın gerisinde kalmış bir kurumdur. İnsanları soymak için uydurma bir şey. Noterden nefret ediyorum…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Özel üniversiteler parayla diploma dağıtıyor. Her yer aç avukat doldu. Bunları da noter yapın da, dükkan açıp otursunlar, araba satışı filan yapsınlar. birde Hukukçu nedir aga. Muslukçu gibi birşey sanırım. Tuhaf tuhaf kelimeler uydurup bununla gurur duyuyorlar.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Özel üniversiteler parayla diploma dağıtıyor. Her yer aç avukat doldu. Bunları da noter yapın da, dükkan açıp otursunlar, araba satışı filan yapsınlar. birde Hukukçu nedir aga. Muslukçu gibi birşey sanırım. Tuhaf tuhaf kelimeler uydurup bununla gurur duyuyorlar.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ferdi yalta

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Olene kadar noterlik yapılmıyor. Belli bir yasta emekli olma zorunluluğu var. Muhasebeciler iyi bilir emeklilik yaşını. Noterlik sadece hukukçuların yapabilecegi bir meslektir…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Noterlerden nefret ediyorum, gereksiz saçma sapan bir uygulama. Belli başlı konular disinda gereksiz

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Noter meslegi ve noterlik yayginlastirilsin mali musavirlerede noterligin önü acilsın. ölene kadar notercilik yapılmasın ve tarifeler %50 ucuzlasin….

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Mali müşavirlere gerek bile yok, ücretler düşürülüp yenileri açılması yeterli, en azından yeni avukatların önü açılır

" Türkiye’de dijital noter dönemi başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de dijital noter dönemi başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de dijital noter dönemi başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!