Türkiye’de internet için kaç saat çalışmak gerekiyor?


26 Şubat 2021 Cuma 22:48
ABONE OL
Türkiye’de internet için kaç saat çalışmak gerekiyor?

Türkiye, dijital yaşam kalitesi araştırmasında 44. sırada yer aldı. VPN hizmeti sağlayan Surfshark tarafından yapılan araştırmada, internet alım gücü, internet kalitesi, elektronik altyapı, e-devlet ve elektronik güvenlik gibi beş ayrı kriter üzerinden değerlendirme yapıldı.

Bu araştırmaya göre ülkelerin en ucuz internet paketi için ne kadar çalışması gerektiği de ortaya çıktı. Peki ama bu alt kriterde 37. sıraya oturan Türkiye’de en ucuz internet için kaç saat çalışmak gerekiyor?

Türkiye dijital yaşam kalitesinde komşularının gerisinde kaldı

Dünyanın önde gelen VPN servislerinden biri olan Surfshark, 2020 yılında ülkelerin internet kalitesini merkezine alan “Dijital Yaşam Kalitesi” araştırması yayınladı.

Araştırmaya göre, genel ortalamada Türkiye 44. sırada yer aldı ve bazı komşularının gerisinde kaldı. Bu araştırmada Bulgaristan 26, Yunanistan 37, Azerbaycan ise 40. sırada bulunuyor.

Beş kriterden biri olan internet alım gücü kriterine göre ise Türkiye’de en ucuz internet paketi ücreti için 1 saat 55 dakika çalışmak gerekiyor. Bu mobil internet ücreti için 9 saat olarak açıklandı. Yani Türkiye’de en ucuz mobil internet paketini sahip olmak için sekiz saatlik normal mesaiden fazla çalışmanız gerekiyor.

türkiye'de internet, internet ücretleri, mobil internet

İnternet alım gücü açısından ilk 10 sırada ise sırasıyla: İsrail, Kanada, Azerbaycan, Polonya, İran, Fransa, Danimarka, İsveç, Hindistan ve Bulgaristan paylaşıyor.

Listenin en sonunda ise sırasıyla: Nijerya, Honduras, Kolombiya, Panama, Meksika, Peru, Filipinler, Guatemala, Kosta Rika ve Arnavutluk yer alıyor.

Araştırmaya göre Türkiye’de internet hizmeti verileri

Araştırmada internet hızı ile ilgili de önemli ayrıntılar yer alıyor. Bu araştırmaya göre Türkiye internet hızında 62, mobil internet hızında 36. sırada yer buldu.

İnternet koruması kriterine göre ağ korumasında 19. sırada olan Türkiye, kişisel veri korumasında ise sınıfta kalmış görünüyor. Araştırmada bu başlık low yani düşük olarak derecelendirilmiş.

E-devlet anlamında online indekslenmesinde 26. sırada yer alan Türkiye, yapay zeka altyapısında ise araştırmada 41. sırayı aldı.  İnternet kararlılığında 62. sırada yer alan Türkiye, mobil internet kararlılığı alt kriterinde ise 67. sırada bulunuyor.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

hic iyi bir siralamada degiliZ

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İyi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Türk telekom tek telekom 😉 sj
Ddjsu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Herşey pahalı otomatik sınıfta kaliyorz 🙂 hersene asgari ücret ile alım gücü geriliyor denge yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

hani reklamlarda internette dünya birincisiydik.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Dünyada kaç ülke var ve bölge, nüfus gelir kaynaklarına göre hesap yapın. Herşey İnternet değil, japonyada kiralık ev bulamazsın, İngiltere’de işe gitmek için her sabah 2 saat yol gidersin. Bir konuya takılıp kalmayın.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Amerika’da hastane masraflarınızı karşılamak için kaç ömür çalışmanız gerekir. Bu soruyada cevap verin. Araba, telefon, İnternet, konsol diye kafayı yediniz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hemen savunmaya geçsin bazı tuzu kurular. Yavaş işte kardeşim alt yapı sorunlu 12 mbit ile internet veriyorlar 3 mbit i görmüyoruz. Reklama harcanan paranın yarısını alt yapıya harcasalar düzelecek ama yok sistem vatandaşı kandırma üzerine kurulu niye ugrassinlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İmamoğlu çözecek, biraz daha sabredin 🙂

" Türkiye’de internet için kaç saat çalışmak gerekiyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de internet için kaç saat çalışmak gerekiyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de internet için kaç saat çalışmak gerekiyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?