Türkiye’de yapılacak aşının başarı oranı belli oldu


07 Ocak 2021 Perşembe 23:30
Türkiye’de yapılacak aşının başarı oranı belli oldu

Türkiye’nin Çinli SinoVac Biotech firmasından aldığı COVID-19 aşısının Brezilya’daki etkinlik oranı yüzde 78 olarak açıklandı. CoronaVac adlı aşının ülkemizdeki Faz 3 çalışmaları, 14 Eylül’de başlatılmıştı.

SinoVac Covid-19 aşısının etkisi Brezilya’da yüzde 78 olarak belirlendi

Reuters’in aktardığı bilgilere göre, SinoVac’ın Brezilya’daki araştırma ve üretim ortağı olan biyolojik araştırma merkezi Butantan, aşının acil kullanım talebinin bir parçası olarak ayrıntılı sonuçların Ulusal Sağlık Gözetim Ajansı’na (ANVISA) sunulduğunu açıkladı.

Paylaşılan veriler, CoronaVac adlı koronavirüs aşısının Brezilya’daki etkinlik oranının yüzde 78 olduğunu gösteriyor. 12 binden fazla sağlık çalışanının katılmış olduğu araştırmada, 218 vakanın 160’ına plasebo verildi. Geri kalanına ise gerçek aşı uygulandı. Ayrıca araştırmacılar, aşılamadan sonra ciddi bir yan etkiye rastlamadıklarını açıkladı.

Öte yandan dün sosyal medyadan bir paylaşımda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar 10.000’in üzerinde gönüllüye 17.700 doz aşı uygulandığını ve sonuçların takip edildiğini belirtti. Aşılar için güvenlik testlerinin devam ettiğini de ifade eden Koca, Acil Kullanım Onayı için de sürecin başlatıldığını belirtti.

CoronaVac aşısının Türkiye’deki Faz 3 çalışmaları, 14 Eylül’de başlatılmıştı. Koca, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, koronavirüsü aşısının Türk insanındaki toplam etkinlik oranının yüzde 91.25 olduğunu ifade etmişti.

koronavirüs aşısı, aşı

Sırasıyla Latin Amerika ve Güneydoğu Asya’da en fazla COVID-19 vakasına sahip olan Brezilya ve Endonezya, bu ay CoronaVac aşısını kendi vatandaşlarına uygulamaya hazırlanıyor. Türkiye dışında Şili, Singapur, Ukrayna ve Tayland da SinoVac ile tedarik anlaşmaları yapmıştı.

Türkiye, SinoVac firmasından 50 milyon doz aşı alacak

Çin merkezli SinoVac firması ile 50 milyon dozluk anlaşmaya imza atan Türkiye, sonraki süreçte Türk asıllı Alman bilim insanı Uğur Şahin’in CEO’su olduğu BioNTech’in Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşıyı da tedarik edecek.

CoronaVac’ın etkinliği, BioNTech’in veya Moderna’nın geliştirdiği yüzde 95 etkinlik oranına sahip olan aşıların gerisinde kalsa da, normal buzdolabı sıcaklıklarında saklanabilmesi açısından çok daha geniş bir tedarik ağına sahip olabilir.
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Bu aşı canlı olarak siyasilere milletvekili ve belediye başkanlarına yapılmasi gerek, sağlıkçilara yapılır ters etki yaparsa sağlık sistemi çöker ülke sağlıktan geri kalır. Ayrıca yerli aşı gelmedikçe asi olmam

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

78 fena değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

Zerre kadar hic bir testinin yapilmadigi ne oldugu belli olmayan bilgisi verilmeyen hatta turkiyeye gelmemis olan seyin basari orani nasil belli olur , biraz arastirarak haber yapin , cin aşısı hasanin aşısı resmi olarak hic bir bilgi verilmezken sadece resmi agizdan cin aşısı ise yaramassa parasini da alamaz geri yollariz asiyi dediler buda akibiyetinin resmi cevabi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

Harika

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

Ne olduğu belli olmayan hiçbir ülkenin dahi bu aşıyı almadığını herkes biliyor kaldı ki kendi ülkelerinde bile onayı çıkmamış bir aşıyı alıyoruz ve sağlıktan bahsediyoruz faz3 bile tamamlanmamış iken bu aşıyı insanlara nasıl tavsiye edersiniz ortada kesinlikle ve kesinlikle ticaret var bizleride birer kobay olarak kullanmak istiyorlar net

" Türkiye’de yapılacak aşının başarı oranı belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de yapılacak aşının başarı oranı belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de yapılacak aşının başarı oranı belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)