Corona virüsün Türkiye’ye nereden geldiği belli oldu


20 Mayıs 2020 Çarşamba 13:25
Corona virüsün Türkiye’ye nereden geldiği belli oldu

Türkiye Corona virüs ile mücadeleye tüm hızıyla devam ederken, son günlerde vefat sayılarının düşmesi sevindiriyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’deki ilk Corona virüs vakasının kaynağı tespit edildi ve yurt dışı kaynaklı ilk vakaya dair sonuç, nihayet gen haritası ile ortaya çıktı.

Türkiye’deki ilk corona virüs vakası nereden geldi?

Bildiğiniz gibi Türkiye Corona virüsü salgınına yönelik ilk önlemleriyle Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında dikkat çeken adımlar atmıştı. Türkiye’deki ilk Corona virüsü vakası hakkında da araştırmalar yapılıyordu. Yurt dışı kaynaklı olduğu emin olunan bu ilk vakanın yakın zamanda hangi ülkeden geldiği anlaşıldı.

Türk bilim insanlarının 30’dan fazla virüs genomundan alınan örneklerle hazırladığı gen haritasına göre, İstanbul’daki vakaların büyük çoğunluğunun Avrupa kaynaklı olduğu sonucuna ulaşıldı. Genomdaki dizilimler dikkate alındığında ise Türkiye’deki ilk Corona virüs vakasının kaynağı ABD oldu. Bunun yanında ikinci vakanın Avustralya, ve üçüncü vakanın ise İngiltere kaynaklı olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu araştırma Sabancı Üniversitesindeki bilim insanlarının çalışmaları sonucu tespit edildi.  Yapılan araştırmaya göre, Corona virüsü ayda en az iki defa mutasyona uğradı. Bunların ışığında Türkiye’deki iki ilde görülen salgın vakalarının ise Suudi Arabistan’daki örneklerle bağlantısı olduğu görüldü. Bilim insanları söz konusu araştırmanın sürdüğünü belirtirken aynı zamanda sonuçların kapsamının da zamanla daha net hale geleceğini söylüyor.

İlk corona virüs vakası hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Corona virüsün Türkiye’ye nereden geldiği belli oldu”

 1. Anonim dedi ki:

  bu ülkenin başına ne gelirse Araplardan gelir, gelmiştir.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  🙂 iste

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İyide sanki ABD de virüs yoktu bizden önce. Yanıltıcı haber gibi geldi bana. 😃 Suudi Arabistan temiz. Hatta bizden gitmiş oraya. 😉

  1. Anonim dedi ki:

   kesin öyle dir boş yapma

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Böylelikle umrecilerde temizlenmiş oldu.. Kaynak arabistan..

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zoru görünce bir başkadır benim memleketim, diğer günlerde boyon goço obo ondon godoyom.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İsrail gibi ülkeyi duvarlar ile çevirip kimseyi içeri almayacaksın. Kuzey kore gibi turistlerin yanına görevli verip seyahat ettireceksin. Yoksa pisliği, hastalığı, fuhuşu bitmiyor iğrenç insanların. Çocuklar farklı renklerde doğuyor. Ata dede örf kalmadı. Doyumsuzluk ülkeyi ele geçirdi. Obezite gibi farklı kıta hastalıkları yaygınlaştı… Çok sey var söylenecek.

  1. Anonim dedi ki:

   sakin ol dostum . Olayı örf adete obeziteye çektin. millet bilim diyor, sen ne diyorsun . yok görevli verip seyahat ettir felan.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İlk üçte bütün kıtalar var :))

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ölmenin zamanı geldi artık ölelim de kurtulalım

 9. Anonim dedi ki:

  Ne oldum degil ne olucam de ztn coktan bulaşmış ne onemi var

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Artık ölüp kurtulalım

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yine abd iş başında🤦🏻‍♂️ Biz de trump a usa isss vayruss diyelim ve suçlayalım bence 😃 Kendisi çini her fırsatta suçluyor 😊

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Afedersiniz ama o gerizekalilar 14 gun karantinaya uysalardı boyle olmzdi

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   maldan bol ne var bizde

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ölelim bence ya

" Corona virüsün Türkiye’ye nereden geldiği belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corona virüsün Türkiye’ye nereden geldiği belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corona virüsün Türkiye’ye nereden geldiği belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "