Okunma

Türkiye dev güneş enerji santralini kuruyor


21 Ekim 2016 Cuma 06:45
Türkiye dev güneş enerji santralini kuruyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Konya’nın Karapınar ilçesine yapılacak olan dev güneş santralinin detaylarını, yerinde açıkladı. 

Yüz binlerce evin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Güneş enerji santralinin 1000 megawatt gücünde olacağı açıklanırken, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı, Türkiye için oldukça büyük bir yatırım olacak.

Santral 2 bin hektarlık bir alan üzerine kurulurken, buraya 1 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılacak, ek olarak 300 milyon dolar da ilave fabrika yatırımı gerçekleşecek.

Aralık ayında ihalesi gerçekleştirilecek olan santralin saatte 1.7 milyar KW elektrik üretmesi planlanırken, toplamda 600 binin üzerinde konutun da elektrik ihtiyacı karşılanacak.

16-10/20/gunes-enerjisi.jpg 16-10/20/berat-albayrak-gunes-enerjisi.jpg

Açık eksiltme usulüyle en uygun teklifi veren firma ihaleyi kazanıp santralin yapımına başlayacakken, bu fabrika aynı zamanda yerli üretim ve teknolojinin yerelleşmesi anlamında da bir ilk olacak.

15 yıl alım garantisi ve yüzde 80 yerli mühendis şartına sahip olan santral, ilk partide yüzde 65, ikinci partide ise yüzde 75 yerli üretim şartına sahip. Ayrıca fabrikanın kurulumunda 700, işletmesinde 350 ve ar-ge çalışmalarında da 100 mühendis istihdam edilecek.

Berat Albayrak‘ın açıklamasına göre ilerleyen zamanlarda yerli kömür enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi konularda da çalışmalar sürecek.

:: Yenilenebilir enerji hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAnıl Kalkan

Teknolojinin her alanına derin derin bir tutku duyan Anıl, bulduğu her bilgi kırıntısını okumayı ve eline geçen her oyunu oynamayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Türkiye dev güneş enerji santralini kuruyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun sonunda böyle şeyler görebildik

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yenilenebilir enerji ile ilgili haberlere daha çok yer vermenizi isterim. Bu arada Antalyada da kuruluyor belki bu çapta değil ama. Sırf eleştirmek için neden Antalyada kurulmuyor diyenlere. Bu arada çorak toprakları olan her bölgeye kurulmalı. Verimli toprak olan yerlerin sanayi kurularak zamanında nasıl tarımın bitirildigini bi görün. Adapazarı Adana Antep gibi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  mersinde kurulu santral var zaten arkadaşlar araştırın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişen Türkiye'me hayırlı uğurlu oksun. Önümüzde duramayacaklar, yola devam hep birlikte omuz omuza

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Pahalı ve verimsizdir ama belki bu sefer sonuç farklı olabilir

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Adana mersin Antalya da uygun yer yok. Toprak tarıma elverişli. Karapınar ise adından da anlaşıldığı gibi çöl. Hatta Türkiye'nin tek çölüdür.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Enerji bakanimiz basarili cok egitimide iyi harika isler cikaracak gibi duruyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun tam 1 MİLYAR DOLAR. doğal gazdan kurtuluyoruz. paramız cebimizde kalacak

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ben antalyalıyım neden antalya izmir adana mersin duruken konyaya kuruluyor _?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Fikir güzel konum saçma. Arkadaş 11 ay boyunca güneş alan akdeniz illerine neden kurmuyorsun da konyaya kuruyorsun? Üstüne bir de nükleer santral kuruyorsun mersine.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel. Allah razı olsun.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli mühendis zorunluluğu mükemmel olay

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke yerli bir firma ihaleyi alabilse

 14. SDN Okuru dedi ki:

  kapak olsun milletimize

 15. SDN Okuru dedi ki:

  İlerleyen dönemlerde daha iyilerini yaparız inşallah.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber de Adana, Mersin, Antalya gibi 4 mevsim güneş alan iller duruken neden Konyaya güneş santrali kuruyorlar. Mersine nükleer santral kuruyorlar.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  inşallah devamı gelir, ihtiyacımız olan bu

" Türkiye dev güneş enerji santralini kuruyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye dev güneş enerji santralini kuruyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye dev güneş enerji santralini kuruyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "