Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi!


03 Haziran 2020 Çarşamba 10:10
Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi!

ABD, Türkiye’de 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisi için inceleme başlattı. Daha doğrusu İngiltere, İtalya ve Brezilya gibi bu vergiyi uygulamakta olan birçok ülke için inceleme başlatıldığı resmen doğrulandı.

ABD, Dijital Hizmet Vergisi için inceleme başlattı!

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer konu hakkında “Başkan Trump ticaret yaptığımız ülkelerin bizim şirketlerimizi adil olmayan bir şekilde hedef alan vergiler uyguladığını düşünüyor” ifadelerini kullandı. Facebook ve Google vergisi olarak dile getiriliyor. Bu verginin ABD’nin ek gümrük vergisi uygulamasına neden olabileceği ve ülkeler arasındaki ticari gerilimleri artırabileceği konuşuluyor.

ABD, Dijital Hizmet Vergisi için inceleme başlattı!

Reuters tarafından paylaşılan habere göre ABD hükümeti bu vergiyi ayrımcılık olarak görüyor. Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, Hindistan, Endonezya, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’yi kapsayan inceleme çerçevesinde bu ülkelerin yetkili makamları ile konsültasyon talep edildi.

Dijital Hizmet Vergisi nedir?

Türkiye’de hasılatı 20 milyon TL’den, dünya genelinde hasılatı 750 milyon euro veya muadili yabancı para karşılığı TL’den fazla olanlar bu kanu kapsamında 1 Mart’tan itibaren yüzde 7,5 oranında dijital hizmet vergisi mükellefi oldu. Bu kapsamda Facebook ve Twitter gibi devlerin Türkiye’ye vergi ödemesi gerekiyor, ABD ise bu duruma karşı çıkıyor. Ülkemizde bu vergi kapsamında ilk ay elde edilen gelirin 67,6 milyon TL olduğu dile getiriliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

52 yorum - “Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuraya yorum yazanların bir tanesi bile neyin ne olduğunu bilmiyor hayret doğrusu. Ben google veya facebooka reklam verdiğimde zaten bu şirketler bana fatura kesiyor ve benim ödediğim vergiyi devlete veriyor. Alınan ek vergi facebok google vs den değil bizden alınıyor. Ben ayrıca %15 de devlete ek stopaj vergisi ödüyorum. Bu firmalara reklam vermeden ticaret yapabiliyor muyum? Hayır. Vergiyi kim ödüyor? ben! Burada karşı çıkılan %15 ek vergi bence son derece yanlış bir uygulamadır. Yoksa vergi vermeyen firma Türkiye’de barınamaz, bakınız paypal, ***** vs. Google ve facebook da Türkiye’de paşalar gibi vergi veriyor. Ancak devlet para yurtdılına gitmesin diye ek vergi alıyor. Çok firma da reklam vermeyi azalttı bu yüzden. Örn. 5 tl reklam bütçeniz var, bunun sadece 2 bin tl reklam olarak harcanıyor. Gerisi vergi.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Geç kalınmış bir uygulama, ama tam anlamıyla ve doğru şekilde uygulanmalı.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar yandaş is adamlarından almadığı vergiyi, yabancılardan alıyor:)

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Çok doğru. Ne işimiz var orada?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple, samsung bu ülkeye ne vergisi veriyor ki? İthal eden firma türkiye de faaliyet gösteriyor ve vergiyi Türk veriyor. En son da biz veriyoruz.

  Bunda gerçekten abd firmalarından vergi alınmadığını, Türk vatandaşının sırtına bindirildigini anlayınca incelemeyi bitirirler, yaptırım felan da olmaz.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Para kazanıyorsan vergisini vereceksin. Keşke her para kazanan vergisini ödese. Dürüstlük ve iyi ahlak önemli. Bir diğer husus ise bu konunun dönüp dolaşıp geri girmesi…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aynısı git yandaşlara söyle evlat 😉

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk vatandaşı kardeşlerim, sen bu ülkede satın aldığın a’dan z’ye herşeyin vergisini ödeyerek alıyorsan, bu abd menşeili bütün firmalar da vergisini ödemeli. Bu abd’ li firmaların senin ülkenin sırtından ne kadar para kazandığını biliyor musun? Devletin [“devletlerin”] bile bu firmaların tam olarak ne kadar kazandığını biliyor olabileceğini zannetmiyorum. 7,5 vergi az bile. Avrupa birliği ülkeleri bağıttıra bağıttıra cezayı da kesiyor, vergisini de ödettiriyor. Bunu niye sesiniz çıkmıyor ihanet beyinliler!

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook google vs sosyal ağlar ücretsiz değil mi 🙂 evet ücretsiz ama bunun karşılığında herkesin hakkında bilgi topluyor işliyor ve bilgileri reklamcilara satıp para kazanıyorlar. Eskiden alakasız reklamlar çıkarken son senelerde neredeyse nokta atışı reklamlar karşımıza çıkıyor. Google da bir ürün aratıp alışveriş yaptığınızda çok küçük bir miktarda google a gidiyor. Aynı şey diğer sosyal ağlar içinde geçerli. Whatsapp neden bedava acaba :))) sonuna kadar vergi alsınlar vergi mükellefi herkesten.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakın yazıyorum buraya dönüp dolaşıp yine bize girecek

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Kovun gitsin şu amerikan şirketlerini %20 yap vergiyi. Vermezse engelle. Başlarım onların hiçbir şey vermeden bizden para kazanmalarına. Ne aldın hiç. Ne ödedim milyonlarca tl

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   1 hafta googıl kullanma da görim seni… yada 1 hafta windows kulanma… bu şirketker kovulunca nasıl oluyor o zaman görürsün… kardeşim…

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Umrumda değil ödeyin lan vergiyi!
   Ödemezseler çeksin gitsinler!
   Dünyada başka uygulamam kalmamış!

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiçbir şey alternatif siz değildir. Dik durun ve korkuya kapılmayın. Göreceksiniz daha gururlu ve onurlu bir hayatınız olacaktır

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Niye ortalığı ayaga kaldırmış ki, koyarsin bu vergiyi uygulayan ülkelerin 1 2 stratejik malına vergi, o zaman zoraki vergiyi kaldirirlar

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  O vergiler bizden alınıyor her vergi artışıyla fiyatlar artıyo yıl başında spotifya gelen zam vergiler sebebiyle mesela, vergi alınmasın değil haksız yüksek miltarda vergi alınmasın

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  haberi okumadan etmeden konuşuyorsunuz bir çeşit ilave ek vergi getirilmiş deniliyor.
  amerika da siz böyle yaparsanız bize ihracat ile yaptığınız mallara ek vergi getiririm.
  türkiye olarak çelik ve demir olarak yoğunlukla ihraç ettiğimiz amerikan pazarına ek ver getirirse türkiyeye yönelik
  amerikan ithalatçıları başka ülkelere kaydırmış olur
  buda amerikan pazarını kaybetmeyi türkiyeye döviz girişi azalması vs.
  gibi sonuçlar ile karşılaşılır.
  avrupa birliği ülkelerinden pek etkili olmasada
  gelişmekte olan ülkeler için sıkıntı

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Yabancı bir şirket benim ülkemde hizmet sunarak reklamdan milyonlar kazanıyosa bizim ülkemize de bunun vergisini vermek zorunda milyonlar kazanırken sorun yok ama vergiye geldi mi karşı çıkıyolar klasik abd emperyalizmi

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Amına koyduğumun piçleri, ülken ile bir sorunun varsa bırak Türk vatandaşlığını, siktir git Abd vatandaşı ol, orada vergi alınmıyormuş. Hiçbir dönemde bu kadar çok ülkesine küfür ve ihanet derecesinde kafaya ve mantığa sahip nesil olmamıştır herhalde.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Abd haklı şu durumda insanlara ücretsiz sunulan bir hizmeti, o hizmetten vergi alan devlet çok absürt bir durum “ bunlar baya para kazanıyor bizde vergi uygulayalım vergi adı altında para kazanalım” gibi bir şey oldu

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  şu telefonların vergilerine de baksalar

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  hey pek akıllı milletim, hülümet bu vergiyi amerika dan alırsa, amerika da bizden alır. bunu hiç düşenemiyor musunuz? IPhone ‘ların şu an bu kadar pahalı satılmasının nedeni, nedir sizce?

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Hükümet halkın cebinden çıkmıyor zaten kimse artık bişey almıyor ulan 200 dolara gelen mal senin cebinde 2700 tl oluyorsa sen enayi bir halksın demektir bu doların aslında 14tl olduğunun gerçeğidir

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  para kazanıyor isen benim ülkemden vergisini de vereceksin arkadaş ..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Vergisini senin ülkene öder, ama ödediği vergiyi de senden alır. Bi sen mi akıllısın?

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Herkes vergi alınmasını istemiş bide şöyle düşünün ya o vergi sizden alınırsa?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   zaten bizden alınacak, turkiyedeki reklam hizmetlerine %8 zam yaparlar olur biter

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  uluslararası ilişkilerde karşılıklılık ilkesi var. sen adamın mallarına hayvan gibi vergi uygularsan o da sana uygular. dua edin telefonlardan çok büyük boyutlarda vergi aldığımızı keşfetmesinler. o zaman ABD’ye herhangi bir şey ihraç etmeye kalkamazsın bile. ticari açık falan felan uluslararası ekonomi falan öğrenin biraz.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  reklamdan gelen parayi cebe indireceklerine vergi olarak vermeleri mantikli. oturduklari yerden para kaxaniyotlar vergi yok bisey yok.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  go for America, go for Trump 🙂

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Burda böyle yazıcağınıza kapatın instagram , facebook, twitter larıda görelim. Adamlar sayesinde internet kullanabiliyosun, adamlar sayesinde pandemide sevdiğin dedenle Zoom dan, whatsup tan konuşabiliyosun. Burda atıp tutma, kapat kullanmada görelim o zmn seni.. Anca yaz, anca kına

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  VPN GİRECEZ HERALDE GENE

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   🙂

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  herkes paşalar gibi verecek demiş. kullanmaya gelince özellikle Google için konuşuyorum bedavaya kullanıyorsunuz. adam size size bunu sunabilmek milyarlık yatırım yapıyor sen bu adamın gelirine ortak olmaya çalışıyorsun. kusara bakmayın çok taraflı yorum yapılıyor. vergi alınacağına gel burada istihdam yarat denmeli. iki tarafın da karına olur bu şekilde.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  tamam büyükten zaten fazla fazla alıyorsun, küçük esnaftan halktan ne istiyorsun.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok akıllıyız ya herkesi aptal zannediyoruz…

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Bize engel olacagınıza ilk önce içinizdeki savaşı durdurun askerimiz polisiniz ölüyor faşistler ödemek zorunda değilsiniz daha kolayı var defolun gidin

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook, Twitter, ve benzeri ABDli şirketlerin uygulamalarını mümkün mertebe sakın kullanmayın diyelim ve hırsızlar çünkü onlar yerineyazbee kullanmanızı öneririm

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook, Twitter, ve benzeri olan ABD’li şirketler eğer ülkemizin vergilerini karşı çıkıyorsunuz defolun gidin ülkemden ikimizin de kullanıcıların ne hesaplarını silin kaybolun gidin ülkede bir daha da sizi kullanmayalım! Ayıp denen bir şey var siz daha önce ayıbın ne olduğunu öğrenmediniz mi geri zekalı Facebooklar geri zekalı Twitter geri zekalı Instagram geri zekalı abiyle

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Kazanıyor ki alınıyor. Yine yaptırım gibi şeyleri gündeme getirecekler anlaşılan. Ama bu iç isyanlar Trump ı sıradaki seçimde koltuktan indirecektir. Onun için gider ayak bi şerefsizlik yapması kuvvetle ihtimal

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar şirketlerine nasıl sahip çıkıyolar

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yazan arkadaşlar farkında mı bu vergileri o şirketler bizden kesiyor nasıl mı ? Netflix üyeliği , Apple Müzik üyeliği diğer uygulamardaki reklam ücretleri ? Abone aylığı üzerinden yaptıkları zam ücretlerini ne için yapmışlardı hatırlamanızı tavsiye ediyorum.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Zorla almıyoruz ki. Para kazanma vergi verme. Yani defol git ülkemden

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aynen kardeş haklısın

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Google açıp arama yapamayınca da söylersin bunu.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Eşşek gibi ödeyeceksin coni

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  ABD hükümeti bu vergiyi ayrımcılık olarak görüyormuş… Ne günlere kaldık

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  google bir ton uygulaması ile milyarlar kazanacak ama en ufak bir vergi alınmayacak öyle mi facebook .twetter,instagram vs bunların hepsinden vergi alınması lazım

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergi alınacak tabii ki. Bu ülkelere girip o ülkenin vatandaşından para kazanıyorsan o ülkenin devletine de vergi vermek zorundasın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Vatandaştan para kazanmıyor ki, reklamlardan para kazanıyor, facebook kullanırken para mı veriyorsun?

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Bir şeyi para vermeden kullanmıyorsan oradaki ürün sensindir. Sana bir şey satmak için o şirkete reklam veren adam vatandaş değil mi? O para ülkenden dışarı çıkmıyor mu? Herkes çok zeki, herkes her şeyi biliyor ülkemde maşallah.

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Oldu bizden kazanıp bütün paraları siz kazanın

" Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası