Okunma

Türkiye’nin fiber haritası eksikleri ortaya çıkardı


17 Temmuz 2019 Çarşamba 12:00
Türkiye’nin fiber haritası eksikleri ortaya çıkardı

5G teknolojisi, 2020 yılında hayatımıza girecek. Şimdilik tüm çalışmaların devam ettiği teknolojide önemli olan detaylardan biri de fiber altyapısı. 5G teknolojisine daha da yaklaştıkça fiber altyapı da önem kazanıyor. Bu doğrultuda altyapının ne durumda olduğu sorusu, Türkiye’nin fiber haritası ile netlik kazandı.

Türkiye’nin fiber haritası çıkarıldı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından çıkarılan Türkiye’nin fiber haritası paylaşıldı. Söz konusu haritada özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yeni yatırımların hızla yapılmasının gerekli olduğu sonucu ortaya çıktı. Bu şehirlerde nüfusun göz önüne almak gerekiyor.

Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) Sektör Verileri Raporu’nda Türkiye genelinde fiber altyapının uzunluğu (hem omurga hem erişim) toplam 355.028 km olarak hesaplanıyor. Türk Telekom’un fiber altyapısı 282.022 kilometre iken, alternatif işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 73.006 kilometre olarak kaydedildi. Bu fiber altyapının 124.954 km’si omurga (şehirlerarası), 157.068 km’si ise erişim (şehir içi) amaçlı kullanılıyor.

Türkiye’nin fiber haritası ile birlikte İstanbul’da kişi başına düşen fiber altyapı oranı da ortaya çıktı; 3,1 metre.

Rapora göre çok sayıda şehirde fiber altyapının yok denecek kadar az olduğu açıklandı. Fiber altyapının yaygın olduğu illerde ise nüfus dikkate alındığında, kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğunun oldukça düşük oranlarda olduğu ortaya çıktı.

Buna bir örnek vermek gerekirse,

15 milyondan fazla nüfusa sahip olan İstanbul’da erişim (şehir içi) için kullanılan 47.421 km fiber altyapı ağı bulunuyor. Bu rakamlar dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda İstanbul’da kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğunun sadece 3,1 m olduğu karşımıza çıkıyor.

Aynı şekilde Ankara’da kişi başına düşen fiber altyapı oranı 4,3 metre olarak açıklandı.

Gelişmiş internet altyapısına sahip olan Stockholm’ün örnek gösterildiği raporda; 2 milyonu aşkın bir nüfusa sahip şehirde 1.800.000 km fiber altyapı uzunluğu bulunduğu ve kişi başına düşen fiber altyapı uzunluk oranının 770 m olduğu vurgulanıyor. Raporda ayrıca Türkiye’de nüfus oranıyla Stockholm’e yakın bir seviyede olan Antalya karşılaştırılıyor ve erişim için kullanılan fiber altyapı uzunluğunun 11.166 km olduğu Antalya’da kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğunun 4,6 m olarak hesaplandığına değiniliyor.

Antalya ve Stockholm örneğine baktığımızda ortaya çıkan sonuç ise Türkiye’deki fiber altyapının en az 200 kat daha artırılması gerektiği.

Türkiye’nin fiber haritası üzerinde dikkat çeken diğer şehirler ise aşağıdaki gibi sıralanıyor;

Bursa: 2.994.521 kişilik nüfusa sahip Bursa’nın fiber altyapı uzunluğu 9. 959 km, kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu ise; 3,3 m.

Antalya: 2.426.356 kişilik nüfusuyla Antalya’nın fiber altyapı uzunluğu 11.166 km ve kişi başına düşen fiber altyapı oranı 4,6 m.

Adana: 2.220.125 kişilik nüfusuyla Adana’nın fiber altyapı uzunluğu 8.235 km ve kişi başına düşen fiber altyapı oranı 3,7 m.

Konya: 9.057 km’lik fiber altyapı uzunluğu bulunan Konya 2 milyon 205 bini aşkın bir nüfusa sahip ve şehirde kişi başına 4,1 m fiber altyapı düşüyor.

Şanlıurfa: 4.406 km fiber altyapı uzunluğuna sahip Şanlıurfa’nın nüfusu 2 milyona yaklaşıyor. Şehirde kişi başına 2,1 metre fiber altyapı düşüyor.

Gaziantep: 2 milyonu aşkın nüfusu bulunan ve 5.668 km fiber altyapı uzunluğuna sahip ve kişi başına düşen fiber altyapı oranı 2,7.

Kocaeli: 1.906.391 kişilik nüfusa sahip olan Kocaeli de ise 6.987 km fiber altyapı bulunuyor, kişi başına düşen fiber altyapı oranı ise 3,6 metre.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Türkiye’nin fiber haritası eksikleri ortaya çıkardı”

 1. Murat Kars dedi ki:

  Rezillik ülke bitmiş

 2. Anonim dedi ki:

  bu kafayla bu ülkede fiberi bile kullanamazsınız arkadaş

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türk netten internet kullaniyordum bir sorun oldu 1 mbps ye düştü hız duzeltemediler telekoma geçeyim dedim port yok dediler ama arkadaşın internetini taşıdılar şuan internet var ama hız berbat 16, 35 mbps hız alırsınız diyorlar ama o hızı alamıyorsunuz birde alt limit yok hızlarda 1 e de düşebilir ve kimse bir şey diyemez bukadar saçma bir sistem de işimiz zor

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben Bursa’nın merkezindeyim 2 MB internet geliyo reva mı telefon çekmiyo 5 g de neymiş önce telefonlar çeksin az buçuk internet verin ben 5 g isyemiyom

 5. Özhan dedi ki:

  100 mbit İnternetim var. YouTube 4K açarsam 5 dakikada 10 defa durup bekliyor. Yani çok özenmeyin. 2 mbit neyinize yetmiyor. Ayrıca yurt dışına çıkmışlar bilir. En dandik ortak İnternet alanlarında bile hız 0.7 mbit ile takılmasız video açar. Yani biri bizi gözetlemeye çalışırken zaten yavaşlatıyor da.

 6. Anonim dedi ki:

  Telekomu araplara satanlara döşemek lazım o kabloları…

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fiberi gectim Allah rizasi icin adsl e de raziyim yeni binaya gectik internet yok 1 seneden fazla oldu ttnet in keyfini bekliyoruz ayrıca turk telekom gibi lanet bir kurum tekel oldukca bu ulkenin internet altyapisi katiyyen gelismeyecek bırakın 2019u 2050 de olsa bu rezillik surup gidecek sahi secimden once turk telekoma sorusturma olayi vardi ne oldu o is??

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bazı üç kağıtçılar 4G yi 4.5G olarak tanımladı ve devamında bunun sebebinin 5G ye geçişin çok hızlı bir şekikde gerçekleşeceğini söylediler ama bırakın 5G yi 4.5G bile düzgün işlemiyor. Ama insanları soyup soğana çevirdiler…

 9. Anonim dedi ki:

  türkiyenin en kalabalık iki ilçesinin en kalabalık sokaklarında fiber yok…

 10. Anonim dedi ki:

  Hariri ailesi, önce Türk bankalarından borçlanarak Türk Telekom hisselerini aldı. Sonra her yıl nispeten yüksek kâr dağıttı. En büyük hisse kendinde olduğu için en çok kâr payı alan da onlardı. Türk Telekom’un yönetim kuruluna devletin atadığı şahıslar da vardı. Kimler olduğuna internetten bakabilirsiniz. Bu olaylar, denetlemekle görevli olan bu şahısların gözü önünde oldu.
  Sonuç ortada. Hariri ailesi TT’yi bıraktı, gitti. Bankalara borcunu da ödemedi. Kâr paylarını aldı gitti. Kaybeden Türk milleti. Acaba bu işten toplam zararımız kaç milyar dolar? Bize kaç milyar dolarlık kazık attılar?

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Devlet bu konuya neden el atmiyor anlamış değilim internet hem yavaş hem pahalı hemde bağlantıda kopmalar var bence devletin turktelekom u tekrar alıp bu meseleyi kendi halletmeli

 12. Miri dedi ki:

  Valla Azərbaycan durum farklı değil ama şükür bizde benim olduğum bölgede var fiber

 13. 11 ay dedi ki:

  11 ay oldu hala interneti taşıyamadım. Fiber hızını geçtim. Eski altyapı dahi yok. Çok daha uzun süredir bekleyenler var. Ücra bir yerde tek tük insan yaşayan bir yer de değil.

 14. Rıfat Özkan dedi ki:

  Birde utanmadan şöyle böyle reklam yapıyorlar ya kanima dokunuyor.

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Büyükşehirlerde ölçülen değerlerin ne olduğunun önemi var mı ? Ben Ankara’nın ilçesinde oturuyorum bırakın fiber altyapıyı adsl altyapısının bulunmadığı mahalleler var böyleyken 5g gelsede bir önemi yok.

 16. Pkman dedi ki:

  bunlar 200 kat fazla kablo döşerse 200 katta fazla ücret alırlar. ABV hepsinin.

 17. Anonim dedi ki:

  Kocaeli: 1.906.391 kişilik nüfusa sahip olan Kocaeli de ise 6.987 km fiber altyapı bulunuyor, kişi başına düşen fiber altyapı oranı ise 3,6 metre.

  Tütünçiftlikteyim daha göremedik şükür….

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aydın Efeler (merkez ilçe) Hasanefendi mahallesindeki gibi yolları delik deşip ederek kabloları döşeyip santral kutularını takmadan ayarlamadan giden, haritalarında bağlantı yaptık diyerek müşteri yanıltan ama iş hizmet isteyince yok orada altyapı diyen SuperOnline gibi firmalarla daha çook bekleriz biz fiberi.

 19. Anonim dedi ki:

  🙂 KİŞİ BAŞI 3METRE ÇOK OLMUŞ BEN TÜRK TELE KOMU 2,5 SENE BEKLEDİM
  ÖNCE SIRA DEDİLER
  SONRA BİNADA KUTU YOK DEDİLER
  SONRA MALİYET Mİ NEYMİŞ ONU BAHANE ETİLER
  BEN ONLARA TEKLİF GÖTÜRDÜM MALİYETİ BANA FATURA EDİN DİYE SES ÇIKMADI SONUNDA ABONELİK İPTALİ YAPTIM
  KURTULDUM DERKEN YİNE EVİMDE BAĞLI OLMAYAN TELEFON VE İNTERNETE FATURA GÖNDERDİLER
  SÖZÜN ÖZÜ KAR EDEN KURULUŞ BATMIŞ DEVLET DENETLEME YAPMIYOR
  YADA BİRİLERİ ÇOK BÜYÜK GÖTÜRÜYOR
  DEVLET DENETLEME KURUMUNU GÖREVE ÇAĞIRIYORUM

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Olmayan altyapıya dünya kadar para ödüyoruz. Yazık.

 21. EnesYazar dedi ki:

  bizim köy antalyaya bağlı orda turkcell sadece 3G cekiyor 4.5G ye çıkmıyor diğer operatörlerde orda çekmiyor

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Çekiyor hatta bende 4G+ yaziyor doğru konuşalım

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uydunet e de razıyız ama hala çağdışı ADSL kullanıyoruz yazık çok yazık…

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Her şeyin başı baştır. Ne de olsa balık baştan kokar. Neyse ki az kaldı kurtulmamıza.

  1. Anonim dedi ki:

   Çok beklersin.

 24. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Batı bizi kıskanıyor 😂

 25. Anonim dedi ki:

  15 metre yukarıda fiber var 100 mbpsye kadar internet alınabiliyor ama benim evde halen 35 mbps var

 26. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Marjinal fayda kanununa tamamen aykırı internet hizmeti alıyoruz. Ödediğimiz para ile elde ettiğimiz fayda hiç orantılı değil. Bir tekelin elinde olan sektörün sakıncalarını bizzat yaşıyoruz.

 27. Anonim dedi ki:

  Rezillikten başka bir şey değil. Telekom vb. servis sağlayıcıların halkı sömürmekten başka işleri yok. Hizmete gelince sıfır. Kaçıncı yüzyıldayız fiberin “F” si yok ortada.

 28. Anonim dedi ki:

  Belediye altyapı doserken zorunlu tutulmalı.

 29. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Para veriyoruz hizmet alamıyoruz kardeşim illa savaş mı çıkaralım.

 30. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fiber kablo döşemeye üşenen şirket, iş paraya gelince milleti sömürüyor nedense!

  1. EnesYazar dedi ki:

   katılıyorum aynen milleti sömürüyolar bir fiber alt yapısını döşeyemiyolar

 31. Ayberk dedi ki:

  Bursa da merkeze çok yakın bir semtte oturmama rağmen hiçbir şekilde fiber altyapı yok çok saçma

 32. Anonim dedi ki:

  Şuraya bak. Türkiye’de her yerde fiber altyapısı eksik, buna rağmen altyapıyı iyileştirmeden 5G planları ve hayalleri kuruluyor.

 33. Anonim dedi ki:

  rezillik sene 2019 daha fiber altyapı hakkında tartışılıyor, yahu bunun zaten zorunlu olarak 10 yıl önceden yapılmaya başlanması lazımdı. Heryeri bina yol doldurduktan sonra şimdi kaz kazabilirsen, belediyelere kazı izni konusunda zorunlu izin verme talimatı gelmesi gerek, hatta iss’leri belediyelerin zorla fiber döşemeye teşvik etmeleri gerek.

  1. Yuauf dedi ki:

   Gerçekten haklısın

" Türkiye’nin fiber haritası eksikleri ortaya çıkardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin fiber haritası eksikleri ortaya çıkardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin fiber haritası eksikleri ortaya çıkardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "