Okunma

Türkiye haberleşmeye ne kadar harcıyor?


29 Aralık 2016 Perşembe 10:45
Türkiye haberleşmeye ne kadar harcıyor?

BTK‘nın yayınladığı veriler ile yapılan değerlendirme sonucunda, bir sabit telefon ve bir genişbant internet aboneliği olan, her bireyinin cep telefonu sahibi olduğu 4 kişilik bir ailenin aldığı haberleşme için ayda ortalama 237 TL harcadığı belirlendi.

Bir ailenin yıllık iletişim masrafı 2844 TL

TELKODER’in her yılın sonunda yaptığı analiz kapsamında açıkladığı “Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Raporu”na göre, sabit telefona aylık ortalama 24,2 TL ödeniyor.

16-12/29/turkiye-ayda-haberlesmeye-ne-kadar-harciyor-2.jpg

Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 26,7 TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 42,6 TL ödeniyor.

Elbette bu giderlerin hepsine yüzde 18 KDV, mobil telefon için yüzde 25, sabit telefon için yüzde 15 ve İnternet bağlantısı için %5 Özel İletişim Vergisini de eklemek gerekiyor. Devlete ödenen 63,6 TL aylık vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 237 TL’ye, yılda ise yaklaşık 2844 TL’ye ulaşıyor.

Geçtiğimiz yılın rakamlarıyla karşılaştırıldığında 2015 yılında 2695 TL olan bir ailenin yıllık haberleşme giderinin yüzde 5,56 arttığı da ortaya çıkıyor.

:: Yıllık konuşma ücretleri konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Türkiye haberleşmeye ne kadar harcıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yok artık bizim 75 den yukarı çıkmıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim aylık 106 dört kişi olarak

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Turkıyede operatorler resmen soyuyor halkın cebını avrpda sınırsız konusma ınt tr 10/1 bıle degıl

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle devam etsinler. Ülkemi seviyorum ama ülkemdeki insanlar yüzünden terk edeceğim buraları. Gına geldi artık. Türkiye de yaşam hakkı bile lüks sayılıyor. Trafikte sürekli sorun yaşıyorum. Yaya olarak ta çok sorun yaşıyorum. Tüm herşeyin fiyatları arttı kiralar asgari maaşla neredeyse aynı seviyede. Güzel Türkiye mi seviyorum ama burama kadar geldi. Katı kuralları değersiz para birimi düşük maaşlar vergiler gittikçe yükseliyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İletişim gibi temel bir olayın bu kadar pahalı olması çok yanlış.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Aç oparöterler olduğu sürece daha çok öderiz iletişim lüks değil ihtiyaçtır özel iletişim vergisi ne?

" Türkiye haberleşmeye ne kadar harcıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye haberleşmeye ne kadar harcıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye haberleşmeye ne kadar harcıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "