Okunma

Türkiye’ye, Dev Enerji Yatırımı!


23 Ağustos 2015 Pazar 20:00
Türkiye’ye, Dev Enerji Yatırımı!

Hem çevre kirliliğinin önüne geçmek hem de artan enerji ihtiyacını, olabildiğince dünya kaynaklarından elde etmek adına, yenilenebilir enerji teknolojileri büyük önem taşıyor. Özellikle son 10 yıllık bir süre zarfında, hemen her kıta ülkeleri bu konu ile ilgili ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapıyor.

Ülkemiz için de önemli sayılan yenilenebilir bir projenin, 2016 yılında aktif hale geçeceği ve bu proje ile yenilenebilir kaynaklardan 300 megavat değerinde güç elde etmenin mümkün olacağı açıklandı!

Ülkemiz için yenilenebilir enerji yatırımları!

15-08/23/news_1-turkiyeden-yenilenebilir-enerji-icin-dev-yatirim-2015.jpg

İstanbullu bir şirket tarafından üstlenilen bu proje maliyetlerinin, 2016 yılında sona ulaşacağı ve geçen bu sürecin yatırımlarının 275 milyon dolar seviyesine çıktığı açıklandı. Yatırıma konu olan bu yenilenebilir enerji kaynakları ise; rüzgar türbini ve güneş panelleri olarak sıralanıyor.

Bu altyapılar ise aktif kullanıma geçeceği iller; Afyon, Karaman, Malatya, Adıyaman, Bitlis, Urfa ve Diyarbakır olarak sıralanıyor. Şirket yöneticisinin yaptığı açıklamalarda, yenilenebilir enerji kaynaklarının yatırım alanı açısında ülkemiz için büyük önem teşkil ettiği ve Çin temelli firmalarla da ortaklaşa bu projeleri devam ettirdikleri kaydedildi.

:: Ülkemiz için yapılan bu yenilenebilir enerji yatırımları ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yatırımların sayısı artış göstermeli mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “Türkiye’ye, Dev Enerji Yatırımı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tarihinizi okusaydınız bugun yapılanların aslında hizmet deil devrim oldugunu gorurdunuz emin olun en buyuk devrimi suan ulkesine milletine bu hükümet yaptı.hayatta hiçbirşey mükkemmel deilki biraz daha anlayıslı olblrz tmm hiç destekleme bu hükümeti ama hizmeti en azından gor tmm onuda kabul etme onada tmm :)) be arkadaş bari bu kdr katı olmayın yaw :)) bu hukumet menderes ozal ın sonrasındakı en buyuk devrim harekatını yaptı ve yapıyooooooor ! Dusunun yaw neden muhalefet partileri bu ulkeye hiç hizmet edemiyor bu hukumet oldugundan beri ? Kaaaaaaaç yıldır lider olamadılar yaw daha neden bunlar parti başında hurıyorlar istifa etmiyolar yada ayrılmıyorlar ? Bunu tarihimize bakarsnz goruceksnz bu kuresel gucu tarihimiz anlatıyor ? Dincisinden tutunda siyasilere kdr hersey tarihte yazıyor :)) en azından hergn 1 saat tarihi okuyablr belgesellere bakablrsnz :)) iyi çalışmalar :))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  HAYDİYİN TECRECE TAVALAR EL ELE EYLEME ! ELEKTRİK İSTEMİYORUZ ELEKTRİK İSTEMİYORUZ ! SANTRALA KARŞIYIZ ! GERİ DÖNÜŞÜMLÜ ENERJİYE KARŞIYIZ !

  ELEKTRİKLER KESİLİNCE NASIL HÜKÜMETSİNİZ ÜLKE ELDEN GİDİYOR ELEKTRİĞİMİZ YOK DIŞA BAĞIMLIYIZ LÖLÖÖLÖLÖLÖLÖLÖLÖLÖÖ

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm Türkiye de elektrikler kesilmişti sahi aklıma geldi neden olduğu ortaya çıktımı : )

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nükleer olmadığı sürece sorun yok tamam kabul nükleerin verdiği enerjiyi hiçbiri veremez ama nükleerin her şeyi bir problem ki Türkiye'de nükleer ayrı bir problem 3 gün sonra biri uranyumun üzerinde sigara söndürür belli mi olur.O yüzden yenilenebilir enerji kaynağı daha iyi ayrıca zararı da yok ç***** olarak o yapılan yatırım parası biraz az geldi diyanetten kıssınlar da böyle yatırımlara harcasınlar,diyanetin bir iş yaptığı yok zaten habire araba değiştiriyorlar vs vs..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Enerji kaynakları yatırımları söz konusu Türkiye olunca her kes aslan kesiliyor. Adamlar nükleere de HES'e de termik santrale de karşı. Yenilenebilir tabi ki çok güzel ancak verimiliği az yani biz onları istediğimiz düzeye getirene kadar yine milyar dolarlarımız heba olacak. O nedenle önce nükleer,HES gibi projeleri arttırıp dışa bağımlılığın önüne geçilmesi eş zamanlı olarak da yenilebilir enerjiye yönlenilmesi gerekir. Bulunduğumuz konumda herhangi birinden vazgeçmemiz olanaksızdır.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Enerji kaynakları yatırımları söz konusu Türkiye olunca her kes aslan kesiliyor. Adamlar nükleere de HES'e de termik santrale de karşı. Yenilenebilir tabi ki çok güzel ancak verimiliği az yani biz onları istediğimiz düzeye getirene kadar yine milyar dolarlarımız heba olacak. O nedenle önce nükleer,HES gibi projeleri arttırıp dışa bağımlılığın önüne geçilmesi eş zamanlı olarak da yenilebilir enerjiye yönlenilmesi gerekir. Bulunduğumuz konumda herhangi birinden vazgeçmemiz olanaksızdır.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  diyanete 5.7 milyar yenilebilir enerjiye 275 milyon başka söze gerek yok

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yerköy'de olmasını canı gönülden isteriz çünkü bürasi yani ilçemizde tam elverişlidir en büyük hayelimdir keşke buraları enerji depolayan paneller ve yelpazelerle donatsalar ve güzel ilçemizde bundan faydalansa saygılarımla murat…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Seçim yaklaşıyor haberleri

 10. SDN Okuru dedi ki:

  buna ne kulp bulup ta engellemek isterler acaba

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Almanya dünya birincisi olarak 22 gigawattın üzerine çıktı. Tam gaz devam edersek, en azından 5 yıl içinde ilk 10 da yerimizi alırız.Umarım yerli üretim ile yapılır..

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ne yazıkki ülkemizde yenilenebilir enerji yatırımı o kadar yavaş ilerliyorki avrupanın çok gerisindeyiz. bu kadar imkan olupta kullanamamak çok üzücü. hemde enerji bakımından %40 dışa bağımlı bir ülke olmamıza rağmen gerekli yatırımlar yapılmıyor. bazıları hes lere ve termik santrallere nükleer santralee karşı çıkıyor ama elektrik kullanmayıda kısıtlandırmıyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bu çok güzel bir gelişme,yenilenebilir enerjiler artık artmalı ve kullanılmalı….çok iyi olmuş tebrik ederim bu işi yapan firmayı…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Sermayem olsa direk bu alana girerim. Konya ve Adana veya diğer akdeniz şehirleri, bu şehirlerden güneş enerjisinde iyi verim elde edilir. Günümüzde elektrikle çalışan cihazlara ne kadar bağımlı olduğumuzu biliyoruz. İşimizi kolaylaştırıyor veya keyif için kullanıyoruz ama bunlarda elektrik yakıyor. Elektrik tüketimiin artacağını görmek zor değil. Böylece enerji kaynaklarına ihtiyacımız artacak. Peki GÜNEŞ, RÜZGAR gibi tüketemeyeceğimiz enerji kaynaklarından neden enerji üretmiyoruz diye çok düşündüm. Umarım Dışarıya emerji bağımlılığımızı kapatır ve ilerleyen zamanlarda bireysel olarak kendi enerjimizin bir kısmını bu tarz yöntemlerle kendimiz karşılarız.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  nükleer enerji yerine bu tür enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor. gördük teknoloji devi japonyoda neler olduğunu.

 16. giskur11 dedi ki:

  Devlet destegi oldugu icin enerji firmalari yatirim yapiyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Ağaoğlu mu o uğraşıyor bunlarla Karaman ve Trabzon olması lazım oralarda enerji değirmenleri adı herneyse ondan var.

" Türkiye’ye, Dev Enerji Yatırımı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’ye, Dev Enerji Yatırımı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’ye, Dev Enerji Yatırımı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "