Okunma

Türkiye ile Kıbrıs Arası Fibere Geçiyor


06 Ekim 2011 Perşembe 13:13
Türkiye ile Kıbrıs Arası Fibere Geçiyor

Türk Telekom, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni denizaltı ve karasal fiber iletişim köprüsüyle birbirine bağlıyor. Yeni fiber optik hat, KKTC’nin artan ses, internet ve veri trafiğini karşılarken aynı zamanda yeni nesil iletişim teknolojilerine daha yüksek hızlarda erişiminin önünü açıyor.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’nin bölgesel iletişim merkezi olması vizyonuyla yaptığı altyapı yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Türk Telekom, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yeni denizaltı ve karasal fiber optik hattı ile birbirine bağlıyor.
Karasal ve denizaltı fiber optik hattının açılışı için KKTC’de düzenlenen törene, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani ve Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt katıldı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugüne kadar iletişim faaliyetleri, Mersin-Girne arasında 1994 yılında kurulan fiber optik kablo hattı (TURCYOS I) üzerinden sağlanıyordu. Gazimağusa-Hatay arasında çekilen yeni denizaltı fiber optik hattı ile KKTC’nin yeni nesil iletişim hizmetlerine hızla erişmesi sağlanacak. Ayrıca artan ses, internet ve data trafiği de Türk Telekom fiber altyapısı üzerinden karşılanacak. TURCYOS II olarak isimlendirilen yeni fiber optik hat aynı zamanda, Güney ve Güneydoğu illerinin ihtiyaç duyduğu alternatif güzergâhı oluşturacak ve üzerine eklenecek dağıtım ünitesi ile Doğu Akdeniz’e sahili olan ülkelerle bağlantı sağlayacak.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani, “Türk Telekom Grubu olarak Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında bir teknoloji köprüsü olmaktan ve KKTC’de yeni nesil teknolojilerin daha yüksek hızlarda kullanımının önünü açmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu proje, akıllı büyüme stratejimiz ve bölgede iletişim merkezi olma vizyonumuz çerçevesinde attığımız önemli adımlardan biridir” dedi.
Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt da, yaptığı konuşmada yapılan yatırımlara dikkat çekti. ‘Dünyayı konuşturan Türk’ olma hedefiyle hizmetlerini ve yatırımlarını ülke sınırlarının dışına taşıdıkları belirten Bozkurt, doğu ile batı arasında bir iletişim köprüsü olmak ve Türkiye’yi bölgenin yeni iletişim merkezi haline getirmek için altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Bozkurt, şöyle konuştu:
Bugün açılışını yaptığımız yeni karasal ve denizaltı fiber optik hattı, uluslararası ses ve veri taşımacılığı alanında attığımız önemli adımlar arasında yer alıyor. Bu teknoloji köprüsü ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeni nesil iletişim hizmetlerine hızla erişmesi sağlanacak.  Dünyayı konuşturan Türk olarak bölgemize ve ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.”
Türk Telekom, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni denizaltı ve karasal fiber iletişim köprüsüyle birbirine bağlıyor. Yeni fiber optik hat, KKTC’nin artan ses, internet ve veri trafiğini karşılarken aynı zamanda yeni iletişim teknolojilerinin de önünü açıyor.

Karasal ve denizaltı fiber optik hattının açılışı için KKTC’de düzenlenen törene, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani ve Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt katıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugüne kadar iletişim faaliyetleri, Mersin-Girne arasında 1994 yılında kurulan fiber optik kablo hattı (TURCYOS I) üzerinden sağlanıyordu. Gazimağusa-Hatay arasında çekilen yeni denizaltı fiber optik hattı ile KKTC’nin yeni nesil iletişim hizmetlerine hızla erişmesi sağlanacak. TURCYOS II olarak isimlendirilen yeni fiber optik hat aynı zamanda, Güney ve Güneydoğu illerinin ihtiyaç duyduğu alternatif güzergâhı oluşturacak ve üzerine eklenecek dağıtım ünitesi ile Doğu Akdeniz’e sahili olan ülkelerle bağlantı sağlayacak.

:: Kıbrıs ile Türkiye arasının fiber ile bağlanmasını nasıl yorumluyorsunuz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Türkiye ile Kıbrıs Arası Fibere Geçiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kıbrıs ve fiber internet bunun gerçekleşmesi ancak 2020 filan belki oda , ilk önce şu telefon dairesi adam adam çalışsın bir arıza bildiriyosun 3-4 ayda geliyorlar oda yapa bilirlerse hepside koltuklarında otoruyor bir halt yapmıyorlar aralarında belki istisna varsa bilmem torpilini bulacaksında telefonun bağlanacak yada hizmet gelecek. telefon dairesi ilk önce kendi içinde internetini fiber internet yapsında biz istemiyoruz 2 mb wi-fi internete 65 tl aylık para ödüyorum , adsl telefon hatlarından dolayı istikrarlı çalışmıyor berbat durumda birde fiber internet diyorlar…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kıbrısa fiber gelse bile lefkoşa girne bide mağosada olur güzelyurtta olmaz çünki orayı insandan sayan yok hele köyleri kast etmiyorum bile oralar kimsenin umrunda bile değil.. kıbrıs taki sistem çok saçma..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  2 yıl geçti hala kıbrısta fiber felan yok…

 4. virusizmir dedi ki:

  Bizim buralara da çekseler ya keşke

 5. IThelp dedi ki:
  Alıntı li10 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  aynen, duştan çıkıyorsun ama kendini dünyanın en kirli insanıymış gibi hissediyorsun

  aynen katılıyorum ben yıkandıkdan sonra burnumda herzaman balık kokusu algılıyordum hele birde yazın 40 derecenin üstüne cıkarsa günde mecburi 2-3 defa yıkanman gerikirse ama kıbrıs güzel kücük sakin huzur verici bir yer hic olayların kavgaların olmadığı bir yer

 6. android3 dedi ki:

  önce türkiyeye yapsalar keşke…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Evet o durumdan bıktık biz artık temiz su çağırıyoruz tanker ile :/ Olacak iş değil çünki yıkanmanın bi anlamı olm uyordu neyseki artık rahatız, yalnız biraz pahalı luyor her saat yıkanamıyorsun 🙂 Deniz kenarında olsa evim denize girip çıksam yine aynı sonuç olacak biraz daha…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye bitti kıbrısa geçin tabii….

 9. li10 dedi ki:
  Alıntı topalsolucan Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  bir de Türkiye ile Kıbrıs arasında su borusu döşeseler de adamlar banyo yapabilse. kardeşim kıbrısta okuyor, çeşmeden tuzlu su akıyormuş halı saha maçlarını sivrisinek istilasından dolayı kaçarak yarıda kestikleri oluyormuş

  aynen, duştan çıkıyorsun ama kendini dünyanın en kirli insanıymış gibi hissediyorsun

 10. topalsolucan dedi ki:

  bir de Türkiye ile Kıbrıs arasında su borusu döşeseler de adamlar banyo yapabilse. kardeşim kıbrısta okuyor, çeşmeden tuzlu su akıyormuş halı saha maçlarını sivrisinek istilasından dolayı kaçarak yarıda kestikleri oluyormuş

 11. IThelp dedi ki:

  2004 ve 2008 kıbrıs da calıştım bilgisayarcıyım projeler alıyordum bakanlıklar bankalar şirketler konsolusluklar hepsini ihallelerini biz aldık ama ne alma cok problemlerle karşılaşıyorduk örneğin bir işyerine internet altyapısı kuruyorduk ama bu adsl değil ya uydu wireless koca antenler yada dilaup ne aziyetler cekiyorduk bir internete bağlanmak icin neyse ki sonra kıbrıs vodafonu 3g getirdi de insanlar biraz internnet kulanmaya başladı halen de bu sorun devam etmekdedir bu proje kıbrıs icin iyi olur inş olur

" Türkiye ile Kıbrıs Arası Fibere Geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye ile Kıbrıs Arası Fibere Geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye ile Kıbrıs Arası Fibere Geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "