Okunma

Türkiye’de İlk Kez İzleme Sistemi Üretildi!


01 Şubat 2016 Pazartesi 07:45
Türkiye’de İlk Kez İzleme Sistemi Üretildi!

KOBİ statüsünde faaliyetlerini sürdüren, ODTÜ ve Bilkent Üniversiteleri’ndeki teknoparklarda yerleşik mühendislik firması ESEN Sistem Entegrasyon’un özgün olarak geliştirdiği Sistem, Türk Elektronik Sanayiciler Derneği tarafından “Yenilikçilik ve Yaratıcılık” ödülüne layık görüldü.

Yerli olarak üretilen Sistem, Türkiye‘de afet ile mücadele, şehir planlama ve güvenlik alanlarında fayda sağlamasının yanında terör problemlerinin çözümüne farklı bir bakış açısı getirerek kolluk kuvvetleri ve silahlı kuvvetlere çok kıymetli istihbarat bilgisi sağlayacak.

SASAD ve OSSA üyesi olan ESEN Sistem Entegrasyon, dünyada en çok ABD tarafından üretilen ve kullanılan sistemi üreterek Türkiye’de önemli bir ilke imza attı.

Geniş Alan Gözetleme Sistemi, 20 kilometrekare gibi orta büyüklükte bir kenti, havadan gözleyerek, alandaki tüm hareketliliklere ait gerçek zamanlı durumsal farkındalık oluşturulmasını sağlıyor. İnsanlı ve insansız hava araçlarına takılabilen sistemle geniş alandan, çok kıymetli veri toplanabiliyor.

Dünyadaki örnekleri ile rekabet edebilecek seviyede

Sistemde havada görüntüleme sistemi, havada veri işleme sistemi, veri linki ve yer istasyonu bileşenleri bulunuyor. Görüntüleme sistemi tarafından alınan görüntüler havada veri işleme sistemi tarafından işlenerek, yer istasyonuna gönderiliyor.

Yer istasyonunda ise, alınan verileri kaydedecek, sorgulayacak, çeşitli ilişkisel veritabanı ve coğrafi bilgi sistemi analizleri gerçekleştirecek, değişik şekillerde son kullanıcıya sunacak, daha önceki verilerle karşılaştıracak bir yazılım ve donanım bulunmakta.

16-02/01/zleme-sistemi.jpg

Sistem, takip edilen bir aracın nereden geldiği, daha önce hangi araçlarla buluştuğu bilgisinin de elde edilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede büyük toplantılarda, toplumsal olaylarda, konvoy takibinde, sınır gözlemede, arama kurtarma, trafik düzenleme, afet durumlarında koordinasyon gibi çalışmalarda Sistem büyük faydalar sağlıyor.

:: İzleme sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Türkiye’de İlk Kez İzleme Sistemi Üretildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan adamdaki kafaya bak sayın koyunlar odtü diyor filan yazmış. Sanki hükümetmi engel oluyorda saçma salak siyaset katıyorsun. Adam gibi bilimiyle uğraşan teknolojisiyle uğraşan odtü lü insanlara kim dokunuyor ? Sen önce bana şunu söyle her fırsatta polisleri taşlayan ülkeyi kışkırtan odtülüler ne yapmışlar onu anlat bana.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  "ODTÜ ve Bilkent " diyo sayın koyunlar ODTÜ… ODTÜ

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İyi olmuş hayırlı olsun…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ne ***** da heykel dikin. Olmuyor böyle

 5. SDN Okuru dedi ki:

  dünyanın en güvenli ülkesi olacağız inşallah. 2023

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ne yahu koyunlar basmış

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar çok vatan haini varmış be…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hedef 2023 kaaaardeşim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Öyle zorunuza gidiyor ki hain soysuz köpekler sizi. Ne yapsak yaranamıyoruz. Her şeye bir şey buluyorsunuz ama bir gün ölüm sizi bulmayacak mı? O zaman yaptığınız bütün hainliklerinizin bedelini ödeyeceksiniz!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda Allaha Şükürler Olsun

 11. SDN Okuru dedi ki:

  saldırı ve savunma sistemlerinin, insanın gelişimine katkısı vardır. daha ileri bir medeniyet yaratır, çok faydalıdır. Yurt dışına satılırsa dahada faydalıdır (atak helikopteri kadar faydalı yani) 2.5 liraya otobüse binmek zorunda olan vatandaşa daha faydalıdır. İlköğrenimde dil öğrenemeyen, sosyal gelişimini tamamlayamayan kadın erkek ilişkisini anlayamayan tecavüzcüler için faydalı olabilir. Saman ithal eden ülkelere, et ithal eden ülkelere çok faydalıdır. Önceliklerinin ne olduğunu kavrayamayan, gelir dağılımı eşitsizliği ve kültürel farklılıkların hat safhada olduğu ülkelere çok faydalıdır. gözetleme sistemi en faydalı ihtiyaç olduğundan bu alanda çalışmalar yapmak gerekir. diğerleri önemli değildir. Telefonlar pc ler tüketilmeli, gözetleme sistemleri üretilmelidir. kalifiye insan yetiştirilmemeli, yabancı mühendisler pilotlar istihdam edilmelidir. Yaşam standartları yükseltilmemeli, başka ülkelerden gelen proloterya , topluma adapte edilip, istihdamı ve gliri paylaşmalıdır. En en önemlisi gözetleme sistemlerini geliştirmek kaçınılmaz olarak en faydalısıdır!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında her yerimizi görecekler evimizde oturamayacak vaziyete geleceğiz tuvalete bile haşema ile gireceğiz hem bu tayyonun yüzünden her şeyimizi görecekler her yerimizi artık görüyorlar diye çocuk bile yapmayacağız ülke çok kötü yere gidiyor özgürlüüüüük özgürlüğümüzü elimizden alacaklar rivriv de rivriv 🙂

  TroLLSpor

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi çıkıp birileri bunu tayyibe bağlar. Götürün bu haberi genel müdüre(!) değerlendirsin 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Aboow little abd olduk anasını satim

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Harika !

 16. SDN Okuru dedi ki:

  gerizekalıya bak ya faydalı birşey icat etmezler zaten diyor. bu faydalı değil mi?

  ayrıca sen ne yapıyorsun? atom mu parçalıyorsun hergün.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Soyadım da ESEN ya la /:D

 18. SDN Okuru dedi ki:

  sana göre faydalı değil

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Faydali bisi icat etmezler zaten.

" Türkiye’de İlk Kez İzleme Sistemi Üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de İlk Kez İzleme Sistemi Üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de İlk Kez İzleme Sistemi Üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "