Türkiye’nin internette geçirdiği süre belli oldu


04 Temmuz 2020 Cumartesi 16:00
Türkiye’nin internette geçirdiği süre belli oldu

Türkiye, internette geçirdiği süre bakımından birçok dünya ülkesini geride bıraktı. We Are Social/Hootsuite tarafından paylaşılan bilgilerde, dünyadaki internette geçen süre ortalamasının günlük 6 saat 43 dakika olduğu belirtildi.

Türkiye, yoğun internet kullanımıyla birçok ülke arasında kendisini gösterdi. Dünya nüfusuna bakıldığında da büyük bölümümün internet kullandığı belirlendi. Rapora göre dünyadaki 7.8 milyar kişinin 4.57 milyarı internet kullanıyor.

Türkiye, internette geçirdiği süre ile şaşırttı

We Are Social/Hootsuite tarafından hazırlanan Digital 2020 raporu belli oldu. Rapordaki verilere göre dünya genelindeki sosyal medya kullanıcısı yüzde 8 oranınından fazla arttı. Kullanıcı sayısı ise 3.81 milyara yükseldi. Sosyal medya kullanımı, dünya genelinde yüzde 49 oranında olduğu belirtildi. Bu yıl sonuna kadar da bu oranın yüzde 50 olarak, dünyanın yarısının sosyal medya kullanmasının beklendiği belirtildi.

Türkiye, internette geçirdiği süre ile dikkat çeken ülkeler arasında yer aldı. Rapora göre Türkiye’de günlük internette geçen süre ortalama 7 saat 29 dakika oldu. Bu ortalama, 4 saat 22 dakika olan Japonya’nın önünde, 9 saat 45 dakika olan Filipinler’in gerisinde seyrediyor.

Ayrıca Türkiye nüfusunun yüzde 75.3’ünün internet kullandığı da belirtildi. Bu da 62.7 milyon kişi anlamına geliyor. Erkeklerde internet kullanım oranının yüzde 81.8 ve kadınlarda yüzde 68.9 olduğu belirtildi. Son 10 yılın istatistiklerine bakıldığında da her yıl kullanımda artış görülüyor.

internette geçen süre

Sosyal medya platformlarına bakıldığında da Facebook’un Türkiye’de 37 milyon, Twitter’ın ise 38 milyon kullanıcısı bulunuyor. Diğer platformlardan Instagram 38 milyon, Snapchat 7.7 milyon ve Netflix’in 1.5 milyon kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’de günlük ortalama 2 saat 51 dakika sosyal medyada geçiyor. Dünya ortalaması ise 2 saat 51 dakika seviyesinde.

Türkiye’deki 16-64 yaş arası internet kullanıcısı incelendiğinde yüzde 93’ünün video izlediği, yüzde 72’sinin müzik dinlediği, yüzde 45’inin vLog izlediği ve yüzde 35’inin podcast dinlediği belirtildi.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Türkiye’nin internette geçirdiği süre belli oldu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bide japonlara internet manyağı derler hayret nasıl geçmişiz japonyayı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Millenicom a geçince yine kurulum bedeli olacak. Ama tanıdık ile geçersen 1 ay bedava var. Ona sayarsın artık verdiğin parayı. Maalesef başka bir çözüm yok. 120 tl daha ver bari karşılığını al derim. Taktir senin. Bende ödedim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sen onu ama yanlis hesaplıyorsun o 60 € falan dir .onlar mesela 1500 € kazanıyor bizde 2000 tl onlar orda tl harzamiyor € harcıyor yani oralarda
  düsündün gibi deyil evlat

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Oyun böyük yegen

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Anca böyle konularda iyi oluruz biz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Turknet Kendi yapa denilen altyapısı na geçirdiği için nakil işlemi kolay olmuyor. Önce millenicom üyeliğinizi aktif ettirin, daha sonra turkneti iptal ettirin. Ev telefonunuz varsa yapa yüzünden önce türk Telekoma devir oluyor daha sonra dilekçe verip millenicom a alıyorsunuz. Veya yeni numara isterseniz uğraşmaz sınız. Bencede mutlaka deneyin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   dostum benimde sorunum aynı türknet yapa dayım ama vae’ye geçtirmiyorlar. millenicoma geçicem ama yapa da oluğum için sıfırdan kurulum bedeli yani 120tl istiyorlar. türkneti iptal ettirdiğimde de aynı parayımı ödücem millenicoma yardımcı olursan sevinirim.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiyenin internette zamanını fazla geçirme sebebi internet yavaş olduğu için işimizi saatlerce zor halletmemiz yüzünden

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyler millenicom denilen firmaya gönül rahatlığı ile geçiş yapabilirsiniz. 30 mbps hız alıyorum. Turknet 6 veriyordu iptal ettim

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Komşu 100/50 mbps 60 tl bizde 10 mbps 100 tl daha ne denir ki iki ülkenin asgari ücreti neredeyse aynı

" Türkiye’nin internette geçirdiği süre belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin internette geçirdiği süre belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin internette geçirdiği süre belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Sokakta bize yardım edene Oppo A5 2020 hediye ettik! Sokakta bize yardım edene Oppo A5 2020 hediye ettik!
 2. 2 Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 4 - Büyük Kapışma! Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 4 - Büyük Kapışma!
 3. 3 Kırılmayan telefon LG K61 kutusundan çıkıyor Kırılmayan telefon LG K61 kutusundan çıkıyor
 4. 4 İş modeli kanvası nedir? Nasıl oluşturulur? İş modeli kanvası nedir? Nasıl oluşturulur?
 5. 5 iPhone'da en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sıraladık! iPhone'da en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sıraladık!
 6. 6 Helal olsun: yapmışlar! Huawei Ekosistemi! Helal olsun: yapmışlar! Huawei Ekosistemi!
 7. 7 Samsung Galaxy Note 20 Ultra kutusundan çıkıyor! Samsung Galaxy Note 20 Ultra kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Galaxy Note 20 Ultra elimizde! ilk izlenimlerimiz Galaxy Note 20 Ultra elimizde! ilk izlenimlerimiz
 9. 9 Samsung Galaxy Watch 3 kutusundan çıkıyor! Samsung Galaxy Watch 3 kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Galaxy Note 20 serisi tanıtıldı! Canlı Yayın Galaxy Note 20 serisi tanıtıldı! Canlı Yayın