Türkiye koronaya karşı yapay zekayı nasıl kullanıyor?


17 Nisan 2021 Cumartesi 13:22
ABONE OL
Türkiye koronaya karşı yapay zekayı nasıl kullanıyor?

II. Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi’ne katılan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Türkiye’nin korona virüs salgını ile mücadelesinde yapay zekanın ve teknolojik çözümlerin nasıl kullanıldığını anlattı.

Ülkemizde sağlıkta dijitalleşme konusunda ilk adımları 2004 yılında atarak Türkiye Sağlık Bilgi Sistemi Eylem Planı’nın ortaya koyulduğunu dile getiren Birinci, ilaç takip sisteminin 2012 yılında devreye alındığını hatırlattı.

Şuayip Birinci salgınla mücadelede teknoloji boyutunu anlattı

Birinci, sağlık kuruluşları tarafından bakanlığa gönderilen verilerin analizini yapan SİNA (Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler) platformunun, salgın döneminde görselleştirme konusunda yoğun bir şekilde kullanıldığını belirterek sistemin işlevini anlattı.

Sağlık Bakanlığı birimleri

Sağlık Bakanlığı’nın yıl yıl hayata geçirdiği teknolojinin kullanıldığı birimler.

Birinci’nin verdiği bilgilere göre, salgına dair elde edilen verilerin tamamı SİNA aracılığıyla görselleştirildi. İl, ilçe, hastane ve hekim bazında kullanıma açıldı. Bu sayede sürecin nasıl ilerlediği daha net bir şekilde gözlemlenebilir hale geldi.

Bu süreçte evden çıkamayan kişiler için Dr. e-Nabız çözümünün geliştirildi. Böylece doktorların hastalarla uzaktan irtibat kurması sağlandı.

Sağlık Bakanı Yardımcısı, aşılama sürecine geçmeden önce tüm entegrasyonların tamamlandığını ve AŞILA uygulamasının hayata geçirildiğini vurguladı.

Filyasyon ekiplerimiz dünyayı 203 kez döndü

184 üzerinden risk skoru hesaplaması, hekimler için karar destek sisteminin açılması, test sonuçlarının e-Nabız portalına aktarılması ve ölüm bildirim sistemi entegrasyonunun yapılması bu süreçte atılan önemli adımlardan sadece bazıları.

filyasyon ekibi

Korona ile mücadelenin kahramanları filyasyon ekipleri dünyanın etrafını 203 kez döndü.

Birinci, salgınla mücadelenin boyutlarını gözler önüne seren istatistikleri de paylaştı. Korona ile mücadelede gecesini gündüzüne katarak çalışan filyasyon ekipleri, bugüne kadar yaptıkları ziyaretlerle kat ettikleri yol 8.155.262 km oldu. Yani dünya etrafını 203 kez döndüler.

Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu sistemde bir kişinin testi pozitif çıkınca bu filyasyon ekibinin ekranına düşüyor. Yönetici vaka ekiplerine aktarıyor. Vaka listesini ve detayları görüntüleyen ekipler ise kendilerine en yakın vakanın üzerine tıklayarak görevi üstleniyor ve yola koyuluyor.

aile hekimleri korona ile mücadele haritası

Aile hekimlerinin korona ile mücadelede rolünü gösteren harita.

Temaslı kişilerin tespiti için izolasyon döneminden, otobüs ve uçak seyahatlerine, bulunulan eğitim ortamından kişinin diğer beyanlarına hemen her şey dikkate alınıyor. Böylece Türkiye’nin her hangi bir noktasında kaç kişinin izolasyonda olduğu, temas ettikleri kişiler, iyileşme süreci ve tıbbi yardımlar adım adım izlenip kayda alınıyor.

koronavirüs aşılama

Koronavirüs ile mücadelede aşılamanın başlaması ile veriler olumlu yönde değişmeye başladı. Örneğin vaka sayısında yüzde 17’den fazla olan 65 yaş üstü kişi oranı yüzde 7.80’e geriledi.

Yapay zeka kullanımı sayesinde acillerde ne zaman yoğunluk olacağı, hangi ilde salgının yükselmeye ya da düşmeye başlayacağı gibi veriler anlık olarak takip ediliyor. Aşılamanın salgına etkisi, kolluk kuvvetlerinin tedbirler uygulamasının koronanın yayılmasına etkisi gibi faktörler de canlı olarak takip edilebiliyor.

Sağlık Bakanlığı, yapay zeka ile sağlık hizmetlerinden memnuniyet anlık olarak ölçülüyor. Grafik salgının ilk günlerinde yüksek olan filyasyon hizmetinden memnuniyetsizliğin hızla düştüğünü gösteriyor.

II. Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi, İzmir Bakırçay Üniversitesi ile İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde ve Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Kongrenin bu yılki ana teması COVID-19 Pandemi Sürecinde Sağlıkta Yapay Zeka Uygulamaları olarak belirlendi. 16 Nisan’da başlayan kongre yarın sona eriyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Osman
Osman
28 gün önce

Yapay olduğu çok belli gerçek olsa 60 bin günlük vaka olmazdı..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Sonuç? 63.000 vaka 300 ölü

darrakto
darrakto
27 gün önce

yav he he…

çomarsavar
çomarsavar
27 gün önce

allan şuayipi sen onu bunu bırakda eniştelerin dayıların 128 milyar doları ne yaptı ondan haber ver!…..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

👏

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Covid 19 geçirenler elini kolunu sallayarak gezmesine ne diyecek acaba

" Türkiye koronaya karşı yapay zekayı nasıl kullanıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye koronaya karşı yapay zekayı nasıl kullanıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye koronaya karşı yapay zekayı nasıl kullanıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması