Okunma

Türkiye neden düşük hızlı internete mahkum?


22 Mart 2017 Çarşamba 11:30
Türkiye neden düşük hızlı internete mahkum?

Günlük yaşantımızda artık vazgeçilmez olan internet hizmetlerinin kalitesi, aynı zamanda ülkelerin gelişmişlik düzeyini ve ekonomilerin büyümesini de etkileyen önemli bir faktör haline geldi. Akamai’nin yaptığı araştırmada, Türkiye fiber internet hızıyla Kenya (15 megabit) ve Şili (8,6 megabit) gibi ülkelerin gerisinde kalarak 67. sırada yer alıyor.

Türkiye’nin yüzde 78’i düşük hızlı internete mahkum

TELKODER tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki fiber internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu 4 megabit gibi oldukça düşük bir hıza sahip. Kullanıcıların yüzde 19’u 10 megabit, kalan yüzde 7’si ise 15 megabit ve üstü bir hızla internete erişebiliyor.

17-03/22/turkiye-neden-dusuk-hizli-internete-mahkum-2.jpg

Avrupa ile kıyaslandığında fiber internet hızı ortalama 15,4 megabit iken, ortalama 7,6 megabitlik hızıyla Türkiye,Avrupa ülkelerinin sahip olduğu hızın çok gerisinde kalıyor. Hızlı ve kaliteli internet hizmeti sağlayabilmenin yolu ise geniş bir fiber altyapıya sahip olmaktan geçiyor. Türkiye’de 290 bin km fiber altyapı uzunluğu bulunuyor. İnternet kullanan 21 milyon haneye fiberin ulaşması ve ortalama hızın artması için ise 1 milyon km daha yani 5 kat daha fiber altyapı kurulması gerekiyor. Aynı şekilde,ulusal ve uluslararası kuruluşlarca yapılmış uydudan hızlı internet yatırımlarının kullanılmasının önündeki engellerin de kalkması bu konuda büyük önem taşıyor.

TELKODER’in Başkanı Yusuf Ata Arıak konu hakkında, bireysel kullanımın dışında,iş dünyasının global rekabette güçlü kılınması için de önemli bir işlevi olan fiber altyapının genişletilmesinin önünde engeller bulunduğunu belirtti. Alternatif işletmecilerin fiber altyapı kurması için öncelikle önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor.

:: Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

68 yorum - “Türkiye neden düşük hızlı internete mahkum?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İNTERNETİN HIZLI OLMASI NEDEN ÖNEMLİ ÖNCE ONU SORGULAMAK LAZIM? EĞER BÜYÜK SERVERLAR YÜRÜTÜP İŞ YAPIYOLARSANIZ TABİKİDE İNTERNET HIZI ***** OYUN OYNUYORUM BEN YOK SOSYAL AĞLARA BAĞLANIYORSAM DİYORSANIZ TABİKİDE HIZLI. NE TARİFEYİ PAKETİ KULLANDIĞINIZ Bİ ÖNEMİ YOK SONUÇTA Bİ ŞEKİLDE STANDARTSINIZ. TÜRKİYE GELİŞİCEKSE TABİKİDE İNTERNETİNİN TEKNOLOJİSİNİN HIZLISI VE ÖNCÜ OLMASI GEREKİR. YOKSA BİZDEN Bİ HALT OLMAZ BAKAR KALIRIZ…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Evet verin borla çalışan internetle birlikte 2023 de 10 Tbit upload ve download hızlarına ulaşırız.

" Türkiye neden düşük hızlı internete mahkum? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye neden düşük hızlı internete mahkum? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye neden düşük hızlı internete mahkum? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "