Türkiye’nin dijitalleşme notu açıklandı!


09 Haziran 2020 Salı 19:30
Türkiye’nin dijitalleşme notu açıklandı!

Türkiye ekonomisi ve toplumunun dijitalleşme durumunu inceleyen Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksi Raporu, bilişim sektörünün temsilcileri ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır‘ın da katılımıyla TÜBİSAD’ın düzenlediği online toplantıda paylaşıldı. İşte Türkiye’nin dijitalleşme notu!

Türkiye’nin dijitalleşme notu!

Özel sektör ve kamu temsilcilerinin görüşleri, iş dünyası mensuplarının doldurduğu anketler ve 139 ülkeden alınan verilerin analiz edilmesiyle oluşturulan rapor; dönüşüm, ekosistem, yeterlilik, kullanım olmak üzere 4 ana bileşen ve 10 farklı boyutta Dijital Dönüşüm Endeksi’ni ortaya koyuyor.

Rapora göre Türkiye’nin dijitalleşme notu 2019 yılında 5 üzerinden 2,94 iken, 2020 yılında 3,06’ya yükseldi. Dijital dönüşümün 10 yılda erişeceği noktaya çok kısa bir zaman içerisinde eriştiğini dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır bu dönüşümün bireylerin, şirketlerin ve devletlerin günlük yaşamlarına çok yüksek düzeyde tesir ettiğini söyledi.

TRT tarafından paylaşılan habere göre corona virüsü ile mücadele sürecinde Türkiye’nin teknoloji üretiminde ne kadar güçlü bir altyapıya sahip olduğunun görüldüğünü vurgulayan Kacır açıklamalarına şöyle devam etti;

“Mücadelenin ilk haftalarından itibaren ihtiyaç duyulan pek çok teknolojik ürünü Türkiye yerli ve milli olarak üretmeyi başardı. Bu başarının arkasında 20 yıla yakın bir emek ve kapasite gelişim süreci var. Türkiye son 20 yılda çok büyük bir Ar-Ge ve yenilik ekosistemi kurdu. 80’den fazla teknoparkta 5 bin 700’e yakın Ar-Ge odaklı çalışan şirketimiz var. Özel sektör Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısı bin 600’ü geçti.

2006’da sadece 54 bin tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli olan Türkiye’de, 2018’de bu sayı 172 bine yükseldi. 2000’lerin başında bütün ülkede patent başvuru sayısı 300’lerde iken, geçen yıl bu sayı 7 binin üzerine çıktı. Ar-Ge harcamalarının milli gelirimizdeki payı, 2006’larda binde 5 seviyelerinde iken, geçen sene yüzde 1’in üzerine çıktı. Ar-Ge’ye daha fazla harcama yapan ülkeler daha ileri neticeler alıyor. Biz de büyük bir kapasiteyi oluşturduk ve adım adım daha ileri neticeler almaya devam edeceğiz.”
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türkiye’nin dijitalleşme notu açıklandı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki teknolojinin pahalı ve zor ulaşılabilir olması

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkeyi kolay kolay kötüleyen birisi değilim ama teknolojik ürünlere getirilen vergiler tekrar gözden geçirilmeli

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayin editor. Umarim yazdigimi dikkate alirsiniz. 09 haziran 2020 gunu resmi gazetede cep telefonlarinin serbest dolasimi ile ilgili kanun cikti. Bu konuda arastirma yapip bi konu acarmisiniz rica etsem

" Türkiye’nin dijitalleşme notu açıklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin dijitalleşme notu açıklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin dijitalleşme notu açıklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!