Türkiye’nin en büyük teleskobunu kullandık! (Video)


07 Ağustos 2019 Çarşamba 21:20
Türkiye’nin en büyük teleskobunu kullandık! (Video)

TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve 7’den 77’ye uzaya merak duyan herkese kapıları açık olan TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 1 – 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında 2000 metre yükseklikte, Antalya / Salıkent’te gerçekleştirildi.

Üç gün boyunca çadırlarda konaklayan katılımcılar, profesyonel ve amatör astronomlarla buluşma şansı yakaladı. Bizde ShiftDelete.Net olarak katıldığımız bu etkinlikte olan bitenleri kayıt altına aldığımız vLog’u sizlerle paylaşıyoruz.

TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği – vLog

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve NASA’daki gururumuz Dr. Umut Yıldız ile röportaj gerçekleştirdik. Şimdi sözü uzatmadan, sizleri katılımcılarında görüşlerini paylaştığı vLog ile baş başa bırakalım.

21 yıldır düzenlenen ve gösterilen ilgi her yıl artan kamp, ülkemizde bilim ve toplumun buluşması konusunda büyük öneme sahip. İlk etapta TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ve daha sonra Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği etkinlik 2010’den itibaren TUG tarafından düzenleniyor.

Amatör olarak yapılabilen tek bilim olan astronomideki keşiflerin bir kısmı çok çeşitli gözlem aletleriyle sürekli gökyüzünü tarayan amatör astronomlar tarafından yapılmakta. Astronominin ve içinde barındırdığı fizik, matematik ve kimyanın bir anlamda doğal laboratuvarı olan gökyüzünü doğru bilgi ve donanımla herkesin öğrenmesi ve bu sayede bilime daha bilinçli bakabilmesi için bu tür etkinliklere katılmanın büyük faydası vardır.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Türkiye’nin en büyük teleskobunu kullandık! (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin en büyük teleskobunu kullandık! (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin en büyük teleskobunu kullandık! (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)