Okunma

Türkiye’nin teknoloji stratejisini bakana sorduk!


18 Eylül 2019 Çarşamba 21:36
Türkiye’nin teknoloji stratejisini bakana sorduk!

ShiftDelete.Net olarak davet edildiğimiz 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi etkinliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladı. Varank, 11. Kalkınma Planı’nın odağında sanayi ve teknolojinin bulunduğunu ifade ederek, 2023’e giden yolda somut hedefler belirlediklerini söyledi. İşte Türkiye teknoloji stratejisi!

Türkiye teknoloji stratejisi – 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi

ShiftDelete.Net olarak yerinde takip ettiğimiz bu etkinlikte Varank, birçok konu hakkında yaptığı açıklama ile dikkatleri üzerine çekti. Özellikle gençlerin teknoloji alanında çalışmalar yürütmesi çabaladıklarını belirten Varank, daha iyi teknolojiler için durmadan çalıştıklarını da ekledi.

Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri videomuzla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Yapay Zeka Enstitüsü geliyor

Mustafa Varank, etkinlikte yaptığı açıklamalarda Yapay Zeka Enstitüsü’ne dikkat çekti. Yapay Zeka Enstitüsü sayesinde ülke olarak sahip olduğumuz büyük verinin ekonomik değere dönüştürülmesinin sağlanacağını belirtti.

Yapay Zeka Enstitüsü için hazırlıkların tamamlandığını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bunun dışında bazı bilgileri de bizlerle paylaştı.

Veri analitiği ve okur-yazarlığı eğitimlerinde seferberlik başlatılacağını belirten Varank, Dijital Rozet uygulaması ile kişilerin yetkinliğinin görülebileceğini ekledi. Bir diğer açıklamaya göre de 2023 yılına kadar ülkemizde teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırımın 5 milyar liraya ulaşması hedeflenirken, AR-GE harcamalarının milli gelirdeki payı yüzde 1,8 seviyesine çıkarılacak.

Rakamsal anlamda ise Ar-Ge alanında insan kaynağı 300 bin kişiye, araştırmacı sayısı ise 200 bin kişiye çıkarılacak. Yapılan yatırımların tutarı 50 milyon lirayı aşarsa proje bazlı teşvik sistemi devreye girecek.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programı sayesinde sektörlerdeki öncelikli ürünleri desteklenecek, alıcı ve üretici bu konuda teşvik edilecek. Altı temel politikadan oluşan yüksek teknoloji ve inovasyon alanında ilk olarak teknolojik yetkinlik ve sektörel yol haritaları belirlenecek.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Türkiye’nin teknoloji stratejisini bakana sorduk!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tebrikler

 2. Anonim dedi ki:

  yapay zeka işe yarayabilir…toplumda zeka yok çünkü

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Boruyu oyle tutma fetocular huylaniyor

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bakan, bakmakla yetindiği için bu denli gerideyiz ya zaten.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bakana sorun bakalım tank palet fabrikasından sonra mke yide satacaklar mı?

  1. Anonim dedi ki:

   geri zekalı satılmamış kiralanmış 50milyon dolar yatırımla tamir bakım fabrikasından imalat yapan fabrikaya dönüşecek ayrıca tank palet fabrikası ismi seni aladatmasın tank imalatı yapılmıyor orada yapılıyorsa markasınıda bi söylede bizde öğrenelim

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İp yi banlayınca herşeyi çözmüş mü olsun shiftdelete..

 7. Anonim dedi ki:

  Bizimde imanımız vay.

 8. Anonim dedi ki:

  türkiyenin tüm geleceğini tarikatlara ve cemaatlere sattılar çok net. gelecek falan kalmadı , afganistan olmaya hazırlanın. içi boş göstermelik bilim kurumları yapıldı göz boyamak için

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Videodan önce hangi teknoloji kanalını takip edeceğimde kararsızdım. Çünkü sürekli tekerrür gündemler ekrana düşüyordu ve ben hangilerini eleyip hangisini bırakacağımı bilmiyordum. Gönül rahatlığıyla seçimim Shiftfelete oldu.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Desteklenmeli boyle seyler

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İyi kötü birşeyler yapılıyor. Allah devletimize güç kuvvet ve şans versin. Birbirimize ihtiyacımız var, birlik olup destek çıkalım

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  zamanin kilici teknolojidir

" Türkiye’nin teknoloji stratejisini bakana sorduk! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin teknoloji stratejisini bakana sorduk! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin teknoloji stratejisini bakana sorduk! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "