Türkiye onu konuşuyor: Kim bu Faruk Fatih Özer?


22 Nisan 2021 Perşembe 16:33
ABONE OL
Türkiye onu konuşuyor: Kim bu Faruk Fatih Özer?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük vurgunu dün akşam ortaya çıktı. Büyük şirketlerin yatırım yaptığı gerekçesiyle tüm işlemleri durdurduğunu açıklayan kripto para borsası Thodex’te yatırımcıların dolandırıldığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Son dakika haberleri ise gelmeye devam ediyor. Gelişmelerin üzerine Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in adı Türkiye’de gündem oldu. Peki Faruk Fatih Özer kimdir? Kaç yaşında, nereli? Thodex vurgununu nasıl yaptı. Tüm detayları derledik.

Şirketin iddialarla ilgili 22 Nisan’da yaptığı açıklamadan kısa süre sonra sosyal medya hesaplarını kapatan Faruk Fatih Özer’in, 2 milyar dolarlık vurgunun ardından yurt dışına kaçtığı ileri sürüldü. Nerede olduğu tam olarak bilinmiyor ve sessizliğini koruyor. Özer’in Arnavutluk’un Tiran kentine gittiği polis kayıtlarına dayandırılan bir haber. Ancak daha önce de Tayland’a uçtuğu ileri sürülmüştü.

Faruk Fatih Özer kimdir? Kaç yaşında: İşte hayat hikayesi

Faruk Fatih Özer, 2017 yılında Thodex’i kurdu.

Doğum tarihi tam olarak bilinmeyen Faruk Fatih Özer‘in 27 yaşında olduğu tahmin ediliyor. İş hayatına kripto para borsası Koineks ile başlayan Özer, dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyetler de bulundu.

İş hayatı boyunca e-ticaret ve yazılım teknolojileriyle de ilgilenen Faruk Fatih Özer, 2017 yılında Thodex‘i kurdu. Ayrıca Koineks şirketinin kullanıcıları da Faruk Fatih Özer‘in Thodex’i kurmasının ardından yeni kurulan kripto para borsasına geçiş yaptı.

Thodex vurgunu’nda mektup iddiası: Paylaşıldı, silindi

Faruk Fatih Özer, Thodex’e yatırımcı çekmek için sık sık Porsche otomobil gibi pahalı çekilişler yaptı. Bunların en büyüğü ise son zamanların popüler kripto parası Dogecoin oldu. Özer, Thodex kripto para borsasını kullanan kişilere 20 milyon Dogecoin dağıtacağını açıklamasının ardından platforma rekor sayıda yeni kullanıcı katıldı. Bu kampanya sonrası Thodex, 391 bin kişinin işlem yaptığı bir platform haline geldi.

Faruk Fatih Özer

Polis, Thodex merkez binasını bastı. Ancak adreste kimseyi bulamadı.

Yaşanan skandalın ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Faruk Fatih Beyaz hakkında ”nitelikli dolandırıcılık” sebebiyle soruşturma başlattı. Başsavcılık’tan yapılan açıklama şöyle:

Thodex adı verilen kripto para borsasında ve çok sayıda vatandaşın mağduriyetine yol açtığı iddia edilen olaylarla ilgili olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmış olup adı geçen sistem kapsamında gerçekleşip suç teşkil eden tüm eylemlerin tespiti ve failler hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla gereken araştırmalar titizlikle sürdürülmektedir.”

Büyük vurgunu göstere göstere yapmış: Şok detay

Sabah saatlerinde Thodex merkez binasına giden Polis, adreste kimseyi bulamadı. Kısa süre sonra Thodex kurucusu Faruk Fatih Beyaz‘ın 2 milyar dolar değerinde kripto para ile 20 Nisan Salı günü saat 19.50‘de Arnavutluk‘un Başkenti Tiran‘a kaçtığı öğrenildi.

Thodex skandalı nasıl başladı?

Faruk Fatih Özer

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında ”nitelikli dolandırıcılık” sebebiyle soruşturma başlatıldı.

Her şey Thodex‘in birkaç gün önce kripto para birimi Dogecoin alım satımlarında sıkıntı yaşaması ile başladı. Thodex, daha sonra şoke eden bir açıklama yayınladı. Açıklamada, şirkete yapılacak yeni bir yatırım nedeniyle bünyesindeki tüm alım satım işlemlerini 4-5 iş günü boyunca durdurduğunu açıklayan Thodex, bazı kullanıcılarını oldukça şüphelendirdi.

Thodex’in yaptığı açıklama ise şöyle:

”Değerli kullanıcılarımız, 2017 yılından beri sizlere kaliteli hizmet vermekte ve hizmet kalitemizin daha da artması adına gece gündüz çalışmaktayız. Kullanıcılarımızın memnuniyetini esas alarak, bugüne kadar ülkemizde birçok yeniliğe imza attık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden aldığımız lisans ile global anlamda sektörde ilk lisanslı Türk şirketi olduk. Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımlar atması da kaçınılmaz hale gelmiştir. İsmini anlaşma süreci tamamlandığından duyuracağımız dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri, uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır.”

“Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır. Bunun yanında internette yer alan olumsuz haberlerin gerçeği yansıtmadığı, şirketimizin faaliyetlerine daha güçlü olarak devam ettiği, konuyla ilgili olarak kullanıcılarımızın varlıkları konusunda endişeye kapılacak herhangi bir durum olmadığını bilgilerinize sunarız. Daha güçlü ortaklarla sizlere güvenli altyapımızla hizmet vermeye devam etmek için çalışıyoruz.”

Avukat Oğuz Evren kurucunun yurt dışına kaçtığını resmen açıkladı

Faruk Fatih Özer, yurt dışına kaçmadan önce böyle görüntülendi.

Aylık 100 milyar lira işlem hacmine sahip bir kripto para borsasının 4-5 gün boyunca kapalı kalmasının oldukça sıra dışı bir olay olduğunu kısa sürede anlayan mağdurlar, savcılığa suç duyurusunda bulunmaya başladı. Tüm medyaya yansıyan olay sonrası mağdurlar adına açıklama yapan avukat Oğuz Evren Kılıç şöyle konuştu:

“Thodex’in kurucusu olan Koindex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettik. Artık bundan sonra çok zorlu ve uzun bir süreç başlıyor. Allah herkese sabır versin.”

Güncelleme: Thodex resmi internet sitesinde geçtiğimiz saatlerde şirketin sahibi Faruk Fatih Özer tarafından yazıldığı iddia edilen bir veda mektubu ortaya çıktı. Kısa süre sonra silindiği iddia edilen mektupta yaptığı açıklama ise şöyle; ” Sizlere bu haberi vermekten büyük bir üzüntü duyuyor olsam da maalesef geldiğimiz noktada ticari faaliyetlerimize devam edebilecek finansal durumumuzun olmadığını söylemek zorundayım. Sizlere bundan sonraki süreç hakkında da bilgi vermek istiyorum. Ben asla insanların varlıklarını toplayıp kaçmak gibi bir plan yapmadım, bu sebeple Thodex’teki bakiyelerinizin try olarak duran kısımlarında hiçbir eksik bulunmamaktadır.”

”Tek bir kullanıcımızın tek bir lirası bile kaybolmayacak ve kendisine geri gönderilecektir. Elbette tutarların hepsini geri gönderecek olmam sizleri bu tutarlardan bir süre mahrum bırakacak olmam gerçeğini değiştirmiyor fakat inanın sizler kadar ben de mağdurum. Çekim işlemlerinizi yapabileceğiniz ara yüzümüzü en kısa sürede bitirip sizlere yapmanız gereken işlemleri sosyal medya hesaplarımızdan, mail ve mesaj göndererek anlatıp bu süreci en basit şekilde yönetebilmeniz için elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız.”

Şimdiden ikinci Çiftlik Bank vakası olarak adlandırılan Thodex skandalı hakkında ne düşünüyorsunuz, görüşlerinizi yorumlara bekliyoruz.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
19 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Mahmud
Mahmud
22 gün önce

SOĞUK SU İÇİN GEÇMİŞ OLSUN

Ülkemizde emek olmadan kolay yoldan para kazanmanın bu kadar popüler hale gelmesi bile çok vahim. İnsanımız kalitesini gözler önüne seriyor maalsef

Zafer YILMAZKARA
Zafer YILMAZKARA
22 gün önce

Bazı insanlarda kolay yoldan para kazanma hevesi olduğu sürece asla “Tosuncuklar” bitmez. Şu sözü kimse unutmasın. “Emeksiz yemek olmaz”…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Herkes biliyordu bu işin patlayacağını ama paranın sıcaklığı bu gerçeği perdeledi anlaşılan.
Al sana bir Emeksiz para kazanma hastalığı vakası daha

Atakan
Atakan
22 gün önce

Coinlerle hiçbir zaman işim olmadı, olmayacak. Kaynağı belirsiz, belirli bir ülkeye bağlı olmayan, herhangi bir dini görüşe göre caiz veya haram denilemeyen, sadece işleme para yatırarak katılan insanların olduğu bir dijital para evreninde mal gibi soyulan zavallılara müstehak. Hiç bir iş yapmadan para kazanmanın kendini kurnaz zanneden siz coin alıcılarına, hjepinize birden nasip olmayacağını biliyor olmalıydınız.

Bu dünyada parayı yoktan kazanmak için bir tarafını yırtanlar olduğu sürece tosuncuk vb. de olmaya devam edecek. Şimdi evi arabayı sattığınız için mutlusunuzdur umarım.

Kalın sağlıcakla.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Helal olsun valla ne diyelim bu millete az bile

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Kripto para borsasının umuy verdiğini söylemişti doğru demiş ama kendisi adına umut veriyormuş demek ki

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Tosuncuk 2.0

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Tosuncuğa güncelleme gelmiş neden duyormuyorsunuz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Sizin saiyenizdede çok ekmek yediler sizede hakkım helal değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Kripto para falan bilmem hiç ilgilenmedim bilmiyorumda dolar euro altın gerisi boş kripto parasına çıktığından beri hiç güvenmiyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Sanki zengin olacaklar bizemi verecekti yapmayın bu işe girmeyin derken nara atanlar. Şimdi aglasinlar biz de güleriz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Yemeyen malın malını yerler,🥴

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

bunun böyle olacağı belliydi aylardır güvenilmez olduğunu bunun büyük bir vurgunun hazırlığı olduğunu söyleyip insanları uyaranlar vardı twitter’da yeni kurulmuş bir kripto borsasının kurucusu sürekli siyasilerle ünlülerle tanınmış insanlarla fotolarını paylaşıp icraatle değilde fotolarla tanınmış insanların referansıyla güven kazanmak istiyorsa üstelik bedava coin dağıtmaya kalkıyorsa bir an önce büyük vurgun yapıp kaybolma peşindedir diye bir sürü uyaran oldu hepsi linç edildi nerdeyse uyardıkları için sülalelerinde küfür edilmedik insan bırakmadılar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Emeksiz para kazanmanın bedeli

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Bu ilk değil. koimmarketi de bi gecede faliyetlerini durdurdu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Tokat

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Tokatla ve kaç. İşte kısa sürede kçşeyi döneyim

murat
murat
21 gün önce

olan şu oldu TÜRKİYENİN 2 MİLYAR DÖVİZİ YOK OLDU MAĞDURLARMI İYİ OLDU normal banka fonları dururken ne işleri vardı bu tip dolandırıcılarla tabiiki AÇ GÖZLÜLÜK EEEEH GEÇMİŞ OLSUN ALLAH TAKSİRATINI AF ETSİN ÜSTÜNE BUZ GİBİ BİR BARDAK SUUUUUUUU .

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Tamahkarla yani aç gözlüyle dolandırıcı devamlı birbirini bulurmuş.İnsan elindekine razı olacak ütopya peşinde koşmayacak

" Türkiye onu konuşuyor: Kim bu Faruk Fatih Özer? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye onu konuşuyor: Kim bu Faruk Fatih Özer? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye onu konuşuyor: Kim bu Faruk Fatih Özer? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması