Türkiye’deki WhatsApp kullanım oranı açıklandı


24 Aralık 2019 Salı 13:45
Türkiye’deki WhatsApp kullanım oranı açıklandı

Mobil kullanıcıların, kullanım eğilimleri her geçen yıl farklılık gösteriyor. Sosyal medya kullanım oranları artarken, kullanılan mobil cihazlarda da değişimler yaşanıyor. Bu değişimler genellikle şirketler tarafından yapılan araştırmalarla gözler önüne seriliyor. Son olarak, Deloitte tarafından yapılan Global Mobil Kullanıcı Araştırması da bu eğilimlere dikkat çekti. Araştırmada yer alan Türkiye’deki günlük WhatsApp kullanım oranı şaşırttı.

Türkiye’deki günlük WhatsApp kullanım oranı

Türkiye’de 18-50 yaş arasındaki 1.000 kullanıcı ile yapılan anketin sonuçlarına göre, ülkemizde her 10 kişiden 9’unun akıllı telefonu bulunuyor. Akıllı saat penetrasyonu da hızla artıyor.

Özellikle döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve taksit düzenlemeleri telefon satın almalarımızı etkilemiş durumda. Artık daha seyrek telefon değiştiriyoruz. Aynı zamanda Avrupa’daki kullanıcılara göre, akıllı telefonlarımızı genellikle online mağazalar yerine fiziksel mağazalardan almayı tercih ediyoruz.

Haberleşmeden oyun oynamaya, banka işlemlerinden müzik dinlemeye kadar birçok işimizi de artık akıllı telefonlarımız ile hallediyoruz.

Raporda en dikkat çeken detay ise hiç kuşkusuz sosyal medya eğilimleri.

Kullanıcılar e-postayı, anlık mesajlaşma uygulamalarını ve sosyal medya platformlarını haberleşme için sıklıkla kullanıyor.

Türkiye’deki günlük WhatsApp kullanım oranı yüzde 94. Bu oran Avrupa’da yüzde 55 seviyesinde.

Instagram kullanım oranı ise ülkemizde yüzde 80 seviyesinde. Avrupa’ya baktığımızda karşımıza yüzde 35’lik bir oran çıkıyor. Aynı durum Twitter için de geçerli. Avrupalıların yalnızca yüzde 13’ü her gün Twitter kullanıyor. Ülkemizde bu oran yüzde 53.

Facebook Messenger‘ı da ülkemizde yüzde 55’lik bir kesim her gün kullanıyor. Avrupa’da bu oran yüzde 38’e geriliyor.

Saatte en az 1 kez Instagram’a bakma oranı ülkemizde yüzde 49 seviyesinde. Avrupa’da bu oran yalnızca yüzde 9. Twitter’da da benzer bir durum söz konusu. Ülkemizde kullanıcıların yüzde 23’ü saatte en az 1 kez Twitter’a bakıyor. Avrupa’da bu oran yüzde 3 seviyesinde.

Cinsiyete göre sosyal medya kullanımına baktığımızda kadınlar yüzde 86 ile erkeklere göre daha fazla Instagram kulanıyor.Erkeklerde ise bu oran yüzde 74.

Twitter kullanım oranında ise erkekler önde. Erkeklerin yüzde 54’ü, kadınların ise yüzde 53’ü Twitter’ı günde en az 1 kez kullanıyor.

Genel olarak kadınların Facebook Messenger, TikTok, Snapchat ve Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullandığını söyleyebiliriz.

Türkiye‘deki kullanıcıların yüzde 55’i oyun oynamak için artık cep telefonunu tercih ediyor. Ayrıca, kullanıcıların yüzde 31’i ayda en az 1 kez market alışverişini dijital ortamdan yapıyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Türkiye’deki WhatsApp kullanım oranı açıklandı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece onunla alakası yok Avrupa’daki çalışma saati az burda birçok asgari ücretli 19.00’da işini bitirebiliyor ulaşım vb. zaman ayıramıyor yapsa yapsa avm’ye gider bir iki dizi izler sosyal medyada takılır başka ne yapabilir bu sürede.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Whatshap olmazsa olmazım. Turkcell in dandik bipini de denedim tat vermiyor.. Facebook msn ve Twitter tırt..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence devletin bunlara önlem alması gerekiyor yoksa ilerde önlenemez bir sorun karşımıza çıkabilir yada hepsinin yasaklanmalı en azından insanlar günlük hayatta yaptığı işe dört elle sarılır bunun ülkemize katkısı büyük olur

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşım 14.Hiçbirini kullanmıyorum sadece oyun oynuyorum.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir kez daha görüldü ki, bu ülkedeki vatandaşlar icraat yapmak yerine, ancak konuşur eleştirir. kimse kendine bakmaz, boş işlerde birinciyiz.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Başkan boşuna söylemiyormuş. Batı bizi kıskanıyor.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Cahil insanlar olursa bu ülkede tabi olur ıssız güçsüz insanlar bunlar

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Buna yorum yazmak (bende dahil ) haberi destekliyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkiye neden gelişmiyor sebebi insanlar işi gücü bırakıp bunlarla oynarsa tabi iş bulamaz boş işlerde hep birinciyiz rekoruz ama en iyi işlerde yerlerdeyiz yakında iyi bir gelecek olacağını zannetmiyorum

" Türkiye’deki WhatsApp kullanım oranı açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’deki WhatsApp kullanım oranı açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’deki WhatsApp kullanım oranı açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!