Türkiye WhatsApp soruşturmasında ikinci adımı attı


30 Ocak 2021 Cumartesi 19:02
ABONE OL
Türkiye WhatsApp soruşturmasında ikinci adımı attı

Türkiye’nin tartışmalara neden olan WhatsApp’ın yeni sözleşmesiyle ilgili başlattığı soruşturma sürerken Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir’den yeni bir açıklama geldi. Bilir WhatsApp’tan, bilgi ve belge talep edildiğini açıkladı.

Faruk Bilir, bazı kişisel bilgilerin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını da içeren yeni gizlilik ilkesinin kabulünü uygulamanın kullanımı için zorunlu hale getiren WhatsApp hakkında yürütülen incelemeye ilişkin açıklamada bulundu.

KVKK, WhatsApp’tan bilgi ve belge talep etti

Kurumun karar organı Kişisel Verileri Koruma Kurulunca incelemenin, temel ilkeler, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ile açık rızanın unsurları ve açık rızanın hizmet şartına bağlanıp bağlanmaması yönünden gerçekleştirildiğini anlatan Bilir,  “WhatsApp’a tebligat yapıldı, bilgi ve belge talep edildi. Sürecin takipçisiyiz” diye konuştu.

WhatsApp, 4 Ocak’ta “gizlilik ilkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamaya başlamıştı. Hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre veren şirket, aksi durumda uygulamanın kullanılamayacağını ilan etmişti.

Bu karara ilişkin kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üzerine WhatsApp yaptığı açıklamada, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini duyurmuştu. Çifte standart olarak değerlendirilen bu durum tepkileri daha da arttırmıştı. Dünyada ve Türkiye’den milyonlarca kullanıcı BiP, Telegram ve Signal’e kaymıştı. WhatsApp, yoğun tepkilerin ardından güncelleme için verilen süreyi 15 Mayıs’a kadar ertelediğini duyurmuştu.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bizim halkımız maalesef çok duyarsız bu konuda biraz milliyetçi düşünce olmalı diye düşünüyorum. Şu hareketi biz yapsak watsap Türkiyenin programı olsa yeminle aynı gün tüm Avrupa silerdi watsabı emin olun. Benim birseyim yokki neyimi alacak deyip devam eden cahil düşünceli olan kişilere dir bu sözlerim. Bir sürü alternatif var geçin birine çok yazıştığınız kişilere de yükletin bu kadar basit yüklemeyen basit beyinlere de sms atsın yada E.mail atsın size bu kadar basit durum. Watsabın kölesi olmuş gibi davranıyor insanlar şaşırıyorum. Neymiş okul grubu varmış öğretmene tavsiye edin uğraşmak istemediği için öğretmenler bu yüzden kurmaz biraz ısrar edince durum çözüme ulaşıyor biraz milliyetçi düşünmek lazım diyorum tekrardan. Bir program ülkemize bu yaptırımı dayatıyor diktatörlük yapıyor Avrupada mecburi değil bu çifte standart değilde nedir. Bide birsey yokki bunda diyor savunuyor watsap kendini. Bu kadar masumsa tüm dünyada mecburi yapsında görelim..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Süper

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İnşallah engellenir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Özel sohbetlerde Signal e geçtik whatsapp sadece zorunlu gruplar içim kullanıyorum

" Türkiye WhatsApp soruşturmasında ikinci adımı attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye WhatsApp soruşturmasında ikinci adımı attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye WhatsApp soruşturmasında ikinci adımı attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme