Türkiye Yayıncılar Birliği, E-Kitap için destek çağrısında bulundu!


21 Aralık 2018 Cuma 17:55
Türkiye Yayıncılar Birliği, E-Kitap için destek çağrısında bulundu!

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan karar neticesinde gazete ve dergilerin elektronik ortamda satışı, elektronik gazete ve dergi okuyucu, tablet ve benzerlerinin teslimindeki KDV oranı yüzde 1’den yüzde 18’e yükselmişti.

Yine aynı kararname çerçevesinde elektronik kitap (e-kitap) ve benzeri yayınların elektronik ortamda satışı, elektronik kitap okuyucu, tablet ve benzerleri teslimindeki KDV oranı ise yüzde 8’den yüzde 18’e yükseldi.

E-Kitap büyük potansiyel vaat ediyor

Türkiye Yayıncılar Birliği bu kararın ardından bir bildiri yayımlayarak geçtiğimiz yıllarda yapılan (
1 Aralık 2013) KDV indirimin büyük faydalarını hatırlattılar. 2013’te yapılan değişiklikte oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi sektör açısından olumlu bir gelişmeydi. O dönem gündemde olan FATİH projesi gibi projeler başta olmak üzere dijital yayıncılık alanında önemli bir teşvik rolü oynamıştı.

Şu an için E-kitabın birçok alanda yapılan ciroya katkılı çok yüksek olmasa da, akademik alanlar başta olmak üzere, yine birçok alanda büyük potansiyel vaat ediyor.

Sonuçta e-kitap, elektronik veritabanları ve uzaktan eğitim portalları ülkemizde çok geniş bir kitlenin uygun bir fiyatla, çok geniş bir kitap çeşidine, istediği zamanda ve ülkenin her yerinden ulaşabilmesi için önemli bir fırsat yaratıyor. KDV oranlarının yeniden eski haline getirilmesini isteyen Türkiye Yayıncılar Birliği, böylece E-kitap kültürünün çok daha hızlı bir şekilde yayınlaşacağını ifade ediyor.

Çünkü son aylarda kağıt ve baskı fiyatlarındaki artış nedeniyle, yayıncılar yayın programlarını revize ederek, kitapların bir kısmını e-kitap olarak satışa sunmayı ve bu maliyet artışını bu şekilde hafifletmeyi düşünüyor.

“KDV’nin kitap yayıncıları üzerinde finansman yükü oluşturmayan bir yapıya dönüştürülmesi, işlem maliyetlerinin azaltılması, sağlanan istisna ve indirimlerle daha fazla kitabın basılmasının ve erişime sunulmasının teşvik edilmesi, yayıncılık sektöründe işletmelerin gelişen teknolojiye yatırım yapabilmesinin özendirilmesi ve böylece ülkemiz kültür endüstrisinin ve ekonominin kalkınmasına, okuma kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlanması hedefimiz olmalıdır.” açıklamasında bulunan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin resmi açıklaması Maliye Bakanlığı‘na destek çağrısında bulunuyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türkiye Yayıncılar Birliği, E-Kitap için destek çağrısında bulundu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden mücevherlere vergi koymuyorlar da insanların bilinçlenmek için edindiği kitaplara vergileri bindiriyorlar? İnsan bazen resmi kurumların halk aleyhinde çalıştığına dair bir hisse kapılabiliyor, neden acaba?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  E kitap fiyatı normal kitapla aynı satıyorsunuz kdv avantajı vardıda neden e kitabı normal kitaplardan biraz uygun satmadınız diye sormazlarmı size

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  O zaman kağıt ithal edenler nasıl kar edecek. Lütfen yani. Durmak yok. Yalamaya devam.

" Türkiye Yayıncılar Birliği, E-Kitap için destek çağrısında bulundu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye Yayıncılar Birliği, E-Kitap için destek çağrısında bulundu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye Yayıncılar Birliği, E-Kitap için destek çağrısında bulundu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!