Türkiye yerli oyunlardan rekor gelir elde etti!


08 Mayıs 2018 Salı 16:00
Türkiye yerli oyunlardan rekor gelir elde etti!

Dijital oyun pazarı hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, 30 milyondan fazla oyuncunun bulunduğu ülkemizde oyun geliştiren firmaların sayısının artması, ülkemizin tanınmasına ve ekonomiye büyük bir katkı sağlıyor.

Türk oyun geliştiricilerin gerçekleştirdiği ihracat, 2017 yılında önceki yıla göre yüzde 40 artış göstererek 700 milyon dolara ulaştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sektörün ihracat başarısını artırarak sürdürdüğünü dile getirdi.

Yerli oyunlar ile 10 milyar dolarlık ihracat hedefleniyor!

Her geçen yıl ihracat rekorları kıran sektör, bu yıl 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği verilerine göre, 2016’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 25’lik artış ile 500 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

Türkiye’de oyunlara artan ilgi ve mevcut oyunlara yenilerinin eklenmesiyle bu rekor her geçen yıl büyüyor. Türk oyun geliştiricilerin 2023 yılında 2,5 ile 10 milyar dolar arası ihracat hedefini olduğunu belirten Zeybekçi, Türkiye’den çıkan oyunların birçok prestijli uluslararası yarışmadan ödülle döndüğünü ifade ediyor.

Bu kapsamda Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı olarak oyun ve yazılım sektörüne desteklerini sürdüreceklerini belirtiyor. TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin’de, uluslararası alandaki bu ilgiyi ülkeye döviz kazandıran bir faaliyete dönüştürmekten mutlu olduklarını dile getiriyor.

Türkiye’nin global oyun pazarında payını artırmak için çaba göstereceklerini belirten Erkin, oyun geliştirme alanında ülkemizdeki insan kaynağı ihtiyacının her geçen gün arttığını belirtiyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Türkiye yerli oyunlardan rekor gelir elde etti!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hangi oyunlar bunlar ? en çok gelir getiren ilk 10 listesi gibi bişey var mı?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  aynen. türk korku oyunu tarzı şeyler yapıp sonra hüsrana uğramak gerçekten müthiş. bir 10 yıl sonra biraz daha geliştiririz kendimizi.

" Türkiye yerli oyunlardan rekor gelir elde etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye yerli oyunlardan rekor gelir elde etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye yerli oyunlardan rekor gelir elde etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 2. 2 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 3. 3 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 4. 4 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 5. 5 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 6. 6 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 7. 7 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 8. 8 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 9. 9 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 10. 10 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!