Türkiye’de 11.000 E-ticaret Sitesi Var!


05 Haziran 2015 Cuma 13:30
Türkiye’de 11.000 E-ticaret Sitesi Var!

Şöyle geriye dönüp baktığımızda, çok değil bir 15 sene öncesinde e-ticaret sitelerinin tek tük olduğunu hatırlayacaksınızdır. Ülkemizde internetin yeni yeni yayılmaya başladığı o yıllarda, internet üzerinden yapılan alış verişlerde büyük bir güvensizlik hakimdi.

Kredi kartını sıfırlatan insanlardan tutunda banka bilgilerini çaldıran bir sürü e-ticaret sitesi mağduru bu sektöre güven duyulmasını zorlaştırmıştı. Neyse ki sonrasında hayatımıza şu anda birer marka haline dönüşmüş olan e-ticaret siteleri girdi. Bu siteler sayesinde e-ticaret güvenli bir platforma oturtulurken, emekleme aşamasındaki diğer sitelerinde yolu açılmış oldu.

15-06/05/e-ticaret_gorsel_1.jpg

İnternetin hayatımızdaki yeri genişledikçe e-ticaret sektöründeki internet sitelerinin sayısı da günden güne arttı. Türkiye‘nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft tarafından yapılan pazar analizinde ortaya çıkan sonuçlar,  insanların internetten alış veriş alışkanlılığının ne boyutlara ulaştığını da ispatlar nitelikteydi.

11.000’den Fazla E-ticaret Sitesi Var

IdeaSoft tarafından yapılan pazar analizine göre, ülkemizde e-ticaret paket yazılımlarını kullanarak e-ticaret yapan KOBİ sayısı 2015 yılı Haziran ayı itibariyle 11.000’e ulaştı. IdeaSoft’un e-ticaret altyapısı sunduğu 5000’i aşkın KOBİ üzerinde yaptığı araştırmaya göre, KOBİ’lerin %75’i sahip oldukları fiziki iş yeri-mağaza dışında aynı zamanda e-ticaret sitesi üzerinden de ürün satışı gerçekleştiriyor.

15-06/05/e-ticaret_gorsel_kobi.jpg

Bu çalışmaya göre son 5 yıl içinde hem fiziki mağaza hem de e-ticaret sitesi sahibi olan KOBİ’lerden %18’inin e-ticaret gelirinin, fiziki mağaza gelirlerinin üzerine çıktığı ortaya kondu.

E-ticaretten önemli gelir elde eden KOBİ’lerin başarısında dikey e-ticaret olarak ifade edilen sadece iç çamaşırı, butik pasta, düğün ürünleri, özel tasarım yüzük, tespih vb. tek bir alana odaklanan işletmeler olmaları önemli pay sahibi oldu.

:: Bir e-ticaret sitesi kursanız ne üzerine olurdu?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Türkiye’de 11.000 E-ticaret Sitesi Var!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çöplük olmuş iyice

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  6 milyon tane de başkan var

" Türkiye’de 11.000 E-ticaret Sitesi Var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de 11.000 E-ticaret Sitesi Var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de 11.000 E-ticaret Sitesi Var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!