Okunma

Türkiye’de 87 bin kişi internetsiz kaldı!


06 Aralık 2016 Salı 13:20
Türkiye’de 87 bin kişi internetsiz kaldı!

ADSL’deki sabit internet bağlantısıyla ilgili sıkıntılar devam ediyor. İnternet hizmetinden yararlanmak isteyen binlerce kişi ADSL/VDSL’de yaşanan altyapı kullanım sorunu nedeniyle evine internet bağlatamadı.

67 bin kişi internetsiz kaldı

İnternet bağlarken büyük sıkıntı yaşayan Turkcell Superonline adına konuşan Doğuş Kuran , “Süreç gereği ADSL ile ilgili taleplerimizi Türk Telekom’a iletmemiz ve altyapı kullanımı konusunda kendilerinden gelecek onay doğrultusunda aktivasyonu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ancak Türk Telekom’dan bize aktivasyon sürecinde “Port yok, müşteri vazgeçti, adreste bulunamadı” gibi mazeretler geliyor.” diyerek sıkıntılara değindi.

Ocak-Kasım 2016 dönemini kapsayan 11 ayda, 87 bin müşterinin interneti, Kuran’un bahsettiği nedenlerle aktif hale getirilememiş.

Ayrıca aynı dönemde 50 bin bin müşteri de geciken bağlantı ve tekrarlayan arıza sebebiyle mağduriyet yaşamış. Bu aksaklıklardan dolayı ise Turkcell 52 milyon liradan fazla gelir kaybına uğradı.

16-12/06/turkiye-de-87-bin-kisi-internetsiz-kaldi-2.jpg

Şirket tüm şikayetlerini BTK’ya iletmiş olmasına rağmen sıkıntı çözülemiyor. Bu sıkıntılarda bakırın miadını doldurmuş olmasının da önemli payı var. Kuran’a göre, devletin fiber internetin önündeki engelleri kaldırması bu sıkıntıların da kökten çözümü olabilir.

Ödenen cezaların caydırıcı etkisi olmadığı da belirtiliyor. Konu ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için sunulan her mazeret, geçerli sebep olarak gösterilebiliyor. Konu ile ilgili örnek veren Kuran, “TTNet’ten Superonline’a geçerken bile ‘port yok’ dediği abone için, sinyal vermediğinde, tekrarlayan arıza durumlarında kendisini suçlu görmüyor. Suçlu görmediği gecikmeler için de ceza ödemiyor. Ceza ödemek zorunda kaldıkları durumda ceza bedelleri, bizim hesaplamalarımızın aksine kendi hesaplamalarıyla çok cüzi rakamları önümüze getiriyor.” diyerek şikayetini dile getirdi.

Yine Kuran‘ın sözlerine göre, sorun yaşanan her hat için Türk Telekom’a arıza bildirimi yapılmış. Türk Telekom bu arızalardan ve gecikmelerden dolayı ceza olarak son 5 ayda Turkcell’e sadece 58 bin 510 TL ödemiş.

Bakalım sorunların çözümü noktasında taraflar bir anlaşma sağlayabilecekler mi?

:: İnternetiniz ile ilgili en sık yaşadığınız sorunlar neler?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

59 yorum - “Türkiye’de 87 bin kişi internetsiz kaldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bende port yok mağduruyum Türktelekom dan kurtulayım dedim taahhüdüm ***** ettirdim portun 1 hafta askıda kalacağı söylendi sonra abonelik sonlandırıldı ,hemen başvurdum superonlinea nafile ayni gün bile boş port yok denmiş ve 1 haftadır aktivasyon yapılamıyor ,boşa çıkan port başkasına tahsis edilmiş saha kutusunda port yokmuş .turk Telekom müdürlüğüne gittim erişim biriminden detaylı bilgi aldım.mahalledi ki saha kutularına belirli portlar veriliyormuş onlar binalar dağıtılıyormuş ,en yakın saha kutusundan veriyorlarmış başkasından almak da mümkün değil ,benim saha kutum için kart talep edilmiş 1 kart 32 port demezmiş kim bilir ne zaman gelir 1 günde olabilir 1-2 ayda dediler. Ancak birisi aboneliği iptAl ettirirse port boşa düşerse bana denk gelirse olursa olur. Yanı yalan oldu internetsiz kaldık …

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hepiniz aynısınız Yok farkınız

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Basima geldigi ve cok can sıkıcı oldugu icin belirtiyorum turk telekom ekipleri sirf internet hizmetini superonline dan aldigim icin dirge bagladiklari kabloyu evime cekmeyip direkte birakti gitti ve evine cektik diye yalan soylediler yaziklar olsun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir sorun Superonline'ın teknik elemanları ne iş yapıyormuş. Anlaşma gereği TT sadece bina kutusuna kadar hattı götürüp etiketlemekle yükümlü. Ki bu işlem yapılırken bina kutusunda müşteriye verilen devre sağlamlık kontrolü yapılarak veriliyor. Amma velakin müşteri ankastrasi bağlanmadan modem kurulumu yapılmadan bağlanan hattın 1 gün sonra arızası bırakılıyor. Önce bir abone ankastresini kontrol edin yoksa müşteri yaptırsın modemini kurun ondan sonra hat gelmezse arıza bırakın ama yok. Ayrıca bir de gördüğüm süperonline teknik personelinin adam akıllı araç gereci yok. Adam kutuya bırakılan etikete müşteri ankastresini ek yapıyor. ankastre'yi direk kutuya bağlıyacak 10 liralık aracı yok. Hat test cihazları yok. İstiyorlar ki TT müşteri ankastresine de baksın. Müşteriye ulaşılamadı mevzusu TT'nin kendi içerisinde de çok oluyor. Bunun sebebi TT teknik personeli süperonline müşterisini arama zorunluluğu yok. Ziline basar açarsa kapıyı hattını kutuya bağlar geçer. Yoksa zaten bağlantıyı yapamaz. Başka bir bina sakinini rahatsız etmeye hakkı yok. Bu olaylar sadece Superonline ile ilgili olmamakla birlikte diğer ISS'ler Vodafone, Milenicom, Turknet için de aynı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Önce kota

 6. SDN Okuru dedi ki:

  önce bu kota mevzusunu bir çözün sonra bir birinize çamur atarsınız.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Cehennemin dibine kadar yolun var gavur telekom…

" Türkiye’de 87 bin kişi internetsiz kaldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de 87 bin kişi internetsiz kaldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de 87 bin kişi internetsiz kaldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "