Okunma

Türkiye’de eğitim, teknoloji ile şekillenecek


16 Aralık 2016 Cuma 13:24
Türkiye’de eğitim, teknoloji ile şekillenecek

Microsoft, eğitim alanındaki çözümlerini 15 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenen Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde anlattı. Minecraft Eğitim sürümü öğretmen demolarından, Türkiye’de STEM eğitimi ve oyun tabanlı eğitim panellerine kadar, birçok etkinliğin yer aldığı zirvede eğitim ve teknoloji konuşuldu.

Eğitim ve teknoloji bir arada

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, dijital devrimin eğitim için çok önemli fırsatlar sunduğuna dikkat çekti. Kansu sözlerine şöyle devam etti:

“Eğitimde dijital dönüşüm sadece bilgiye ulaşma ve ders anlatma yöntemlerimizi değil, öğrenime olan bakış açımızı değiştiriyor. Artık bilgiye ulaşmanın pek çok yeni yolu var; önemli olan ise güvenilir bilgiye en kısa yoldan ulaşabilmek. Office 365 ve Windows 10 gibi ürünlerimiz sayesinde öğrencilerin bilgiye ulaşma yöntemleri ile öğretmenlerin sınıf içindeki rolleri de değişiyor.Araştırmalar Office 365 ve OneNote kullanan öğrencilerin fen bilimleri problemlerini çözerken yüzde 25 ile 38 oranında daha başarılı olduğunu gösteriyor.”

16-12/16/egitim-teknoloji-ile-sekillenecek-2.jpg

Microsoft kodlama eğitimlerinin müfredata girmesi için çalışıyor

Microsoft Türkiye olarak eğitimde fırsat eşitliğini önemsediklerinin altını çizen Kansu sözlerine şöyle devam etti: “Endüstri 4.0’ı konuştuğumuz bugünlerde, geleceği yaratacak olan gençleri ne kadar erken kodlamayla ve algoritmik düşünceyle tanıştırırsak o kadar hızlı Endüstri 4.0’a geçiş yapacağımızı düşünüyoruz. Nüfusunun yarısından fazlası genç olan, 10 milyondan fazla öğrencisi olan Türkiye’nin, 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için yazılıma öncelik vermesi ve eğitimin doğal bir parçası haline getirmesi çok kritik. Her sene Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden 5000 civarı öğrencinin mezun oluyor ve bu sayı, Türkiye’nin potansiyelini karşılayamayacak kadar düşük. 1.3 milyon nüfusu olan Estonya’da bile bu sayı 4000! O nedenle de, daha erken yaşlarda eğitim alanında kodlama eğitimlerinin müfradata girmesi, sınıfların teknolojik çözümlerle donatılıp, eğitimin zaman ve mekandan bağımsız olarak, güvenli bir platform üzerinden karşılanması için çalışıyoruz.”

Bunun yanı sıra Öğretmen Elçileri Programlarımız, Office 365 odaklı öğretmen mesleki gelişim eğitimlerimiz, Hour of Code etkinliklerimiz, Türkiye’nin ilk ve tek ücretsiz uygulama eğitimi veren en büyük sanal kampüsü Açık Akademi ile sınıflarda dijital dönüşümü gerçekleştirmek için birden fazla girişimimizle kıvılcımlar yakmaya devam edeceğiz. Kod yazan çocukların özgüvenli sunumlarına tanıklık edince, Türkiye’nin hikâyesinin değişeceğine olan inancım artıyor. Çocuklarımıza imkân verildiği takdirde ne kadar hazır olduklarını görüyorum. Parlak fikirli, zihni açık bu nesil ile daha güzel bir geleceğin bizleri beklediğine eminim. Bu güzel geleceğin mimarları ise siz eğitmenler ve öğretmenler olacaksınız.”
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Türkiye’de eğitim, teknoloji ile şekillenecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Onla uğraşacağına surfacebook u ve Surface 4 ü Türkiye ye getir. Birde cortanayı Türkçeleştirip türkiyeye sun. Birde şu bing i düzelt düzgün sonuçlar versin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ali ata ***** ip ***** topu tut

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ortaokulda seçim yapılmalı öğrenci isterse mat fizik biyo kimya görsün. Sayısalı seçenler için de yapılmalı. 10. Sınıflarda o xaman haftada 40 saat yerine 30saat falan ders olur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben sayısal aynı zamanda yazılımcı bir öğrenciyim. Gerçekten çok saçma bir 8 saatimiz var ve bunu sınavına bile girmeyeceğim; edebiyat, dil anlatım, almanca gibi çok gereksiz 8 saati doldurmaya çalışıyorlar. Bunlar seçmeli olmalı veya hiç olmamalı. Yazılım dersleri de zorunlu girmesin seçmeli olsun çünkü bir başkası da bunu görmek istemez bu yüzden zaten seçen kişi az olacağından konulmaz. Dersi, 8 saati, yazılım derslerini bırakın, projelere destek = 0, girişimciliğe yönlendirilme = 0, matematik fizik bilmekle çok zeki olacağın sanılmak bunlara lise hayatın boyunca hayvan gibi çalışınca çok iyi bir üniversiteye gidileceğini sanmak, öğretmenlerin gereksiz yere her yerden zorluk çıkartmaları = 100. Bakın sayısalı çok severim mat fizik çok severim ama konular çok fazla, biyolojiyi severim ama adam bulmuş ne olduğunu bize ezberletiyorlar, daha geçen çok şükür birisi araştırmaya tenezzül etmişte 11 biyo görenler bilir, mesela en basitinden 38 atp nin artık toplamda 32 atp olduğunu bulup değiştirmiş. Hocalarda bilmiyor, kitap ne almışsa onu söylüyorlar gelde buna öğrenmek de. Ezber, hoca bile ezber. 5 sene sonra adını bile bilmeyeceğim. Yazılacak çok şey varda elim yoruldu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ne 8 saati 10. Sınıfta 9 ders görüyoruz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Akıllı tahtalar çok kullanışlı bu arada. Nerdeyse tüm öğretmenler kullanıyor ondan sonra hükumeti eleştiriyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ah nerde vah nerede . Ben lise 3 e gidiyorum haftada 44 saat ders görüyorum 22 saati iklimlendirme atolye dersi benim bolumum , haftada 44 saat gordukten sonra insanin kafasi patatese donusuyo ondan sonra zaten ogrenimide unutuyomki der saatleri azaltilsin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  8 saat olsun ama dersler doğru müfredat iyi olsun

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu zihniyetle eminim şekillenir :))

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Silikon vadisi yakınlarındaki okullarda bile kara tahta kullanılıyor öğrenciler 18 yaşına kadar teknolojiden uzak tutulmaya çalışılıyor. Kendi ulkelerinde boyle yaparken neden bizim egitim sistemimize ısrarla teknolji koymaya çalışıyorlar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Liselerdeki 8 saat dersten vazgecilmedigi surecece bana Türkiye'deki eğitimden bahsedilmesin

 12. SDN Okuru dedi ki:

  eğitim sıralamasında 70 ülke arasında 60. sırada olan bi ülkeyiz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye ve eğitim bir arada komik olmuş sanki 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  (Şekillenemedi)

" Türkiye’de eğitim, teknoloji ile şekillenecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de eğitim, teknoloji ile şekillenecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de eğitim, teknoloji ile şekillenecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "