Okunma

Türkiye’de ilk 5G deneyimi gerçekleştirildi (Video)


05 Kasım 2018 Pazartesi 20:48
Türkiye’de ilk 5G deneyimi gerçekleştirildi (Video)

Turkcell ve Samsung Türkiye’de ilk 5G deneyimini, basın toplantısında gazetecilerle beraber gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk 5G deneyimi ve hazırladığımız video!

Turkcell ve 5G teknolojilerinin öncülerinden Samsung, hayata geçirdikleri iş birliği sayesinde Türkiye’de bir ilke imza attı.

Türkiye’nin dünyada 5G teknolojisine sahip ilk ülkelerden biri olması için çalışmalarını kesintisiz sürdüren Turkcell ve uçtan uca 5G çözümleri sunan Samsung, 5G’yi deneyimletmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Biz de bu etkinlikte Türkiye’de ilk 5G deneyimi videosunu sizler için hazırladık.

Türkiye’de ilk 5G deneyimi Turkcell ve Samsung’dan!

26 GHz frekansı üzerinden Samsung’un sunduğu 5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi, Turkcell altyapısı ile birleşince, etkinlikte yer alan 4K UHD Canlı Yayın, Bulut Oyun, 360 Derece Kamera İzleme ve Sanal Gerçeklik için kurulmuş deneyim alanlarında 5G bağlantısına tanık olduk ve deneyimleme şansı bulduk.

Hazırladığımız videoda etkinlik öncesi deneyim alanını, sunumdan sonra da Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin ve Samsung Türkiye Strateji Direktörü Can Kuterdem ile 5G röportajı gerçekleştirdik.  Şimdi sizi hazırladığımız vLog ile baş başa bırakıyoruz iyi seyirler…

Turkcell ve Samsung neler söyledi?

Hedefimiz açık: Türkiye ilklerden biri olacak

Etkinlikte konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell olarak Türkiye’de yine bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 5G alanında Türkiye’nin söz sahibi olması ve en yeni teknolojilerin Türkiye’de de hayat bulması için uluslararası teknoloji devleriyle işbirliklerimize devam ediyoruz.

İşte bugün burada yaşattığımız ilk canlı 5G deneyimi, Şubat ayında Güney Kore’de Samsung ile imzaladığımız işbirliği protokolünün hayata geçmiş olan somut bir örneği. Bugün burada 5G ile müşterilerimiz için son nesil yüksek hızda kablosuz erişimin artık mümkün olduğunu gösterdik. Hedefimiz açık; Türkiye’nin dünyada 5G teknolojisine sahip ilk ülkeler arasında yer alması…

Turkcell tüm Türkiye’ye bugün dünyada mümkün olan en hızlı mobil şebekeyi kurmuş durumda. 5G sadece bir haberleşme teknolojisi değil; topyekûn dönüşümün, otomotiv, tarım, sağlık gibi sektörlerin dijitalleşmesinin ve Sanayi 4.0 dönüşümünün temeli. Tüm çabalarımız, teknoloji tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek yönünde.

Bu yönde yapılan tüm yatırım ve iş birliklerini çok önemsiyoruz. Samsung ile böylesine önemli bir ‘ilk’e imza atmaktan ötürü çok mutluyuz. İş birliğimiz tüm verimliliğiyle devam edecek” dedi.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı Dae Hyun Kim, “Türkiye’nin gelişmiş teknolojilere sahip olma amacıyla hayata geçirdiği fikirlere, Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık örneğinde görüldüğü şekilde destek olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Samsung’un küresel düzeyde attığı adımlarla pekişen 5G teknoloji birikimini Türkiye’deki son kullanıcılarla buluşturmak için bugün Turkcell ile birlikte önemli bir adım attık” diye konuştu.

Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Pek çok ilkle dünyanın sayılı operatörlerinden biriyiz ve geleceğin teknolojileriyle daha kaliteli bir şebeke deneyimi sunma çabasındayız.

4,5G altyapımızı kurarken, geleceği yani 5G’yi düşündük ve buna uyumlu bir sistem kurduk. Üstün altyapımız 5G’yi ülkemizde mümkün kılıyor. Samsung gibi teknoloji devleriyle yaptığımız işbirlikleri sayesinde gelecek nesil teknolojiler konusundaki çalışmalarımız devam edecek. Bugün burada, tüm konuklarımızla 5G’yi deneyimlemek bu yolda atılmış olan çok önemli bir adımdır” dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca “Ülkemizde 2,5 asırdır büyüyen bilim ve eğitim hayatımız var. Hayat çok hızlı değişiyor, dönüşüyor. Artık bilgi çağı gündemimizde. Petrolün yerine artık bilgi var. Bilgiye sahip olan ve analiz edenler dünyayı da yönetiyorlar. Bilgi çağı hızlı erişim gerektiriyor. Bakıyoruz ki günümüzde en büyük şirketler telekomünikasyon şirketleri. Bugün de dünya devlerinden ikisi ile beraberiz. Turkcell ve Samsung’la birlikte İTÜ’nün de bu projede katkımızın olması mutluluk verici. Üniversitemiz de gerek sektöre kaliteli insan gücü yetiştirme, gerekse altyapı ve teknoloji çalışmaları son hızıyla devam ediyor” şeklinde konuştu.

5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi sayesinde fiber kablo altyapısının bulunmadığı ev ve iş yerlerinde, yüksek kalitede Gigabit bağlantı hızlarına ulaşılabiliyor. Turkcell Maltepe Plaza ve Kadıköy’ün yanı sıra yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi için Turkcell’in yürüttüğü üniversite işbirlikleri kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de denenen Samsung’un 5G Kablosuz Erişim Teknolojisi, esnek ve hızlı uygulanan bir çözüm olması açısından da öne çıkıyor.

Samsung, geçtiğimiz Şubat ayında, 5G radyo (erişim birimi ve sanallaştırılmış RAN), 5G yönlendiriciler ve gelecek nesil çekirdekten oluşan dünyanın ilk tamamen ticari 5G FWA çözümlerini tanıtmıştı. Güney Koreli teknoloji devi, ilk ticari ASIC tabanlı 5G modemlerini ve RFIC’lerini kendi teknolojilerini kullanarak geliştirdi. 5G FWA çözümleri, son kullanıcıların fiber optik kablo döşemeden Gigabit hızında geniş bant servislerine sahip olmalarını sağlayacak.

Samsung tarafından Ağustos ayında yapılan açıklamada 5G, Yapay Zeka, Otomotiv Elektroniği ve Biyolojik İlaçlar gibi gelişmekte olan teknolojiler için önümüzdeki 3 yıl içinde 22 milyar dolar yatırım yapacağı duyurulmuştu.
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Türkiye’de ilk 5G deneyimi gerçekleştirildi (Video)”

 1. aslanx dedi ki:

  5G ile kablosuz fiber hızında internet geliyormuş. Bende hep bunu hayal ederdim, Çok yakında olmayacağı kesin ama umutlandım yani.

 2. Anonim dedi ki:

  5G ile kablosuz fiber hızında internet geliyormuş. Bende hep bunu hayal ederdim, Çok yakında olmayacağı kesin ama umutlandım yani.

 3. Anonim dedi ki:

  4g ile 3 mb hız alamıyoruz once o sorunu cozsunler

 4. viva56 dedi ki:

  4.5 g düzgün çalışmıyor 5g neyimize.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Daha erken 5g için kota var

 6. Anonim dedi ki:

  4.5 G yi doğru dürüst verebildiniz de 5G kaldı.

 7. Anonim dedi ki:

  Geç gelir bence,yaygınlaşması 7 yılı bulur

 8. Anonim dedi ki:

  2025 i bulur,benden sö***** olmak lazım,yaygınlaşması epey zaman alacaktır..

 9. Anonim dedi ki:

  4 g midir, 4,5 g midir ne haltsa o bile izmirin göbeğin de kullanılamıyor; siz ilk önce onu halledin sonra 5 g geçin. Ayrıca hızlar hiç değişmiyor 🙂

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Basin davetlilerine hediye ne verdiler buradan biri yazsin. Gecen sene tablet vermişti turkcell.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  5 değil 15G olsaki ne olacak??? Biz hâlâ kota sayıyoruz fahiş fiyatlara paket kullanıyoruz.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  5G 1gb uçuran internet pakati sadece 29.99.tl cik

 13. Anonim dedi ki:

  Ekonomi uctumu dünyanın en ileri teknoloji ve interneti devi mi olduk şimdi ha haaa 😅😅😅

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2 gb aylık paket 500 tl falan olur bizde

 15. Anonim dedi ki:

  Kaç hız gördünüz onu söyleyin onu 😀

 16. Anonim dedi ki:

  4.5G ihalesi yapıldığında 5G için ek ihale yapılmayacak denilmişti. Lisanslar 4.5G ve ileri nesil teknolojiler için verildi. Bildiğim 5G ihalesi olmayacak orda bi yanlışlık var.

" Türkiye’de ilk 5G deneyimi gerçekleştirildi (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de ilk 5G deneyimi gerçekleştirildi (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de ilk 5G deneyimi gerçekleştirildi (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "