Okunma

Türkiye’de Kaç Milyon Kredi Kartı Var?


09 Ağustos 2012 Perşembe 10:00
Türkiye’de Kaç Milyon Kredi Kartı Var?

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan ve 2012 yılının ilk 6 ayını kapsayan rapor açıklandı. Rapora göre Türkiye’de tam 53 milyon kredi kartı bulunuyor. Buna ek olarak 87 milyon banka kartı sayesinde toplam kart sayısı 2011 yılının sonundan bu yana %5‘lik artış göstermiş.

Kişi başına düşen kart sayısı

Rakamlara göre Türkiye’de kişi başına 1.9 adet kart düşüyor. Kart başına 10 adet alışveriş işlemi gerçekleştirilmesi de kartları aktif olarak kullandığımızın bir göstergesi. Alışveriş başına ortalama harcama ise 119 TL.

Nakitsiz toplum

Raporda dikkat çeken önemli noktalardan bir diğeri de banka kartları ile alışveriş oranlarının hızla artıyor olması. Konu ile ilgili olarak konuşan Bankalarası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, 2006 yılında banka kartları ile sadece 1.5 milyar TL olan alışveriş tutarının, 2012 yılının ilk yarısında 8 milyar TL’yi aştığını belirtti.

Dostlar alışverişte görsün

2012 yılının ilk yarısında, kredi kartları, en çok 22 milyar 265 milyon TL ile alışveriş merkezi ve marketlerde kullanıldı. Bu harcamaları, 18 milyar 413 milyon TL ile benzin ve yakıt istasyonları, 12 milyar 874 milyon TL ile bilgisayar ve elektronik eşyalar, 12 milyar 620 milyon TL ile giyim ve aksesuar alışverişleri izledi.

:: Türkiye’de Kaç Milyon Kredi Kartı Var?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Türkiye’de Kaç Milyon Kredi Kartı Var?”

 1. Rockco dedi ki:

  daha bugün garantiden aradılar kredi kartı tanıtımı için çalışıp çalışmadığımı sordular işsizim diyince kapattı telefonu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye büyüyor dedikleri bu işte, borç büyüyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu gün alamadığımı,yarın param olunca alırım,Bankadan aradılar borcumu zamanında ödüyormuşum,faiz yemiyormuşum kartımı kapatacaklarını söylediler,Kapatırsanız kapatın dedim ama kapatmadılar,kapatamazlar zaten çünkü onlarca banka var hepsi kredi kartı verir,Allahın uyanıkları Bankaların nasıl para kazandığını anlamışsınızdır,FAİZ,KART AİDATI,

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ölmüşüz ağlayanımız yok!

 5. cgrszone dedi ki:

  Garantiden nakit kartım o kadar. Yetiyor da artıyor bile. Sisteme borçlanmayı sevmem…

 6. ChevChelios dedi ki:
  Alıntı zeratul Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Cebimde 2 tane kredi kartı var. Birini hiç kullanmadığım için şifresini bile unuttum. Diğeriyle de sadece internet üzerinden otobüs bileti alıyorum, maaş kartım bu işe uygun olmadığı için. Herkese tavsiyem şu. Kesinlikle kredi kartı ile alışveriş yapmayın. Paranız varsa nakit harcayın, yoksa SABRETMEYİ BİLİN.

  hocam kredi kartı zaten olmayan parayı harcatıyor,maddi durumu olmayanlarda ödeyemiyor

 7. OnurSorhan dedi ki:

  Öğrenci olduğum halde açtırdım arkadaşlarımla birlikte çıkartım ufak tefek şeylerde kullanıyorum
  benimle birlikte açtırıp borcun içinde bogulan arkadaşlarım var şuanda üniversiteleri bile sarmış durumda

 8. zeratul dedi ki:

  Cebimde 2 tane kredi kartı var. Birini hiç kullanmadığım için şifresini bile unuttum. Diğeriyle de sadece internet üzerinden otobüs bileti alıyorum, maaş kartım bu işe uygun olmadığı için. Herkese tavsiyem şu. Kesinlikle kredi kartı ile alışveriş yapmayın. Paranız varsa nakit harcayın, yoksa SABRETMEYİ BİLİN.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Cari açık büyüyüp gidiyor, vergi denetimsizlikleri çığ gibi büyüyor. Kredi kartı kullanıcılarının y’u sadece asgari ücreti ödeyebiliyor ama kriz teğet geçiyor. Olası bir kriz anın da 2001 krizini mumla arayacak bu devlet ama kendine çok güveniyor. Artık gözünüzün önüne bakın.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberin teknoloji haberleri sitesinde yer alması ilginç 🙂 Bununla birlikte yazar Sami Eyidilli’nin fotoğrafı 70’lerden kalma futbolcu fotoları gibi.

" Türkiye’de Kaç Milyon Kredi Kartı Var? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de Kaç Milyon Kredi Kartı Var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de Kaç Milyon Kredi Kartı Var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "