Okunma

Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı Kaç?


10 Mayıs 2016 Salı 15:00
Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı Kaç?

İçerisinde bulunduğumuz son yılların en popüler teknolojik cihazlarından olan insansız hava araçları, Şubat ayında yayınlanan bir genelge ile kayıt altına alınmaya başlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafındansa şu ana kadar gerçekleşen İHA kayıtları açıklandı.

Kayıtlı Drone sayısı beklentilerin altında!

Bilinen ismiyle drone ya da insansız hava araçları, kayıt altına alınmaya başlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kayıt işlemleri içinse ilk sayılar açıklandı.

16-05/10/sivil-havacilik-genel-mudurlugu-drone.JPG

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan sayılara göre Türkiye’de kayıtlı insansız hava aracı sayısı (İHA) 4 bin 179 iken, insansız hava aracı kullanıcı sayısı ise 5 bin 657 olarak belirtildi. Bu sayılara göreyse 822 tane kayıt ettirilmemiş drone bulunuyor.

Açıklanan sayılara göre Türkiye’deki kayıtlı drone sayısı tahminlerden aşağıda kalırken bunun asıl sebebinin yasal zorunluktan habersiz olunması.

16-05/10/sivil-havacilik-genel-mudurlugu-drone-2.JPG

Bu durumdan habersiz kullanıcıların drone uçururken yakalanması durumunda ise cezai işlemden kaçmaları mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla drone kullanıcılarının bu konuda hassas olmaları ve drone’larını kayıt ettirmeleri gerekiyor.

:: Kayıtlı drone sayısı hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı Kaç?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Birden fazla kayit yaptiramiyorsun. Sabika kaydi, kimlik fotokopisi ve drone seri numarasi ile faturasi isteniyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar ilgilinin kayıt yapacağını beklemiyordum. Ehliyetsiz trafiğe çıkanların olduğu bir ülkede bu konuya özen gösterilmesi mutlu etti açıkcası.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir drona iki kullanıcı kayıt yaptırmış olabilir kullanıcı sayısı ondan fazla çıkmıştır yoksa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü böyle bir istatistiği nasıl tutsun.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yazilar cok soluk hey shift delete

" Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı Kaç? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı Kaç? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı Kaç? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "