Okunma

Türkiye’de Korsan Yazılım Oranı %62


15 Mayıs 2012 Salı 14:52
Türkiye’de Korsan Yazılım Oranı %62

IDC yaptığı açıklamada ticari yazılımlarda korsan kullanımın bir önceki yıla oranla düşüşe geçtiğini belirtirken, yazılımların totaline bakıldığında korsan kullanımın önceki yılla aynı orana, yüzde 62’ye çıktığını açıkladı. Korsan yazılım kullanımının ev kullanıcıları tarafından daha fazla olduğuna inanılıyor.

IDC tarafından yapılan araştırmaya göre bazı ülkelerdeki korsan yazılım kullanım oranları ise şöyle; Çin yüzde 77; Japonya yüzde 21; Belçika yüzde 24; Fransa yüzde 37; Almanya yüzde 26; Yunanistan yüzde 61; Polonya yüzde 53; Romanya ve Rusya yüzde 63, Suudi Arabistan yüzde 51, İsrail ise yüzde 31.

Araştırmada ayrıca bilgisayar kullanıcılarına korsan yazılım kullandıklarını bilip bilmedikleri sorulurken, gelen yanıtlar kullanıcıların yüzde 46’sının bilerek korsan yazılım edindiklerini ortaya koydu.

Araştırmaya göre aktif olarak bilgisayar kullananların sadece yüzde 25’i “yakalanma korkusu” nedeniyle korsan yazılımdan uzak durabileceğini belirtirken, yüzde 45’i başlı başına yazılımın lisanssız olmasının bir uzak durma nedeni olduğunu söyledi.

BSA : Kamu kurumlarından desteklerinin devamını bekliyoruz

2011 yılı boyunca 2010’a göre daha çok sayıda uzlaşma sağlayarak, lisanslı yazılım kullanımını artırma yönünde yasal çaba sürdürdüklerini belirten Sağman: “Lisanssız yazılım, kişilerin çalışma ortamına çeşitli yollardan girebilir. Bunlar arasında kopyalama, internetten indirme, toplu lisansların kötüye kullanılması veya yasal görünen ancak gerçekte yasal olmayan ucuz yazılımlar sayılabilir.”

BSA Türkiye geçtiğimiz yıldan bu yana Polis Teşkilatı ile omuz omuza firmaları bilinçlendirmek üzere önemli çalışmalar yapmakta. Kapı kapı binlerce firmaya gittik, lisanssız yazılımın suç olduğunu ve güvenlik risklerine yol açtığını anlattık. Bu çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam ettireceğiz fakat denetimlerin daha etkin hale getirilmesi gerekiyor.”

“Bu suçu engellemek yönünde kamuoyu bilinci oluşturulması konusunda Emniyet Müdürlüğü’nden destek aldık. Bu desteklerin diğer resmi kurumlar tarafından devam ettirilmesi ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor.” dedi.

BSA tarafından global yazılım korsanlığına ilişkin bu yıl dokuzuncusu yapılan araştırma, dünyanın önde gelen bağımsız araştırma şirketlerinden IDC ve Ipsos Public Affairs işbirliği ile yürütülmüştür. Bu yılki çalışmaya dünya bilgisayar pazarının yüzde 82’sini oluşturan 33 ülkeden 15.000 bilgisayar kullanıcısı katılmıştır.

Gizliliği korunacak olan bildirimler www.bsa.org adresinden yapılabiliyor.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Türkiye’de Korsan Yazılım Oranı %62”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanmaya gerek duymadığım yazılımların bekçisi olan bsa sana iki çift sözüm var. GNU .. *****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  BSA nın kendisi de kaçak durumunda idi bi ara tam tarihi hatırlamasamda 🙂 düşünsenize sizi lisansız ürün kullanmakla suçlayan birim de lisanssız bu ne yaman çelişki 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar ne derseniz diyin korsan ürün kullanmak hırsızlıktır! gelin tövbe edin çıkın bu işten!allah çok merhametlidir! korsan hırsızlıktır bunu iyi bilin!yapmayın böyle müslüman kardeşlerim!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  doğru düzgün fiyata satsınlar hepsini orjinal alalım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç unutmuyorum işletim sistemini orjinal kullanmaya karar alıp sipariş vermiştim ve bana karşı taraftan ilginç bir cevap geldi.. Ürünü satın alabilmeniz için anakart, işlemci, ram almanız gerekmektedir. Gülermisin ağlarmısın. Daha beter olsunlar…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Almanya’da neden %26 ucuz. Sanki çok ucuz du da biz almadık yahu

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Az mis bence

 8. SDN Okuru dedi ki:

  az mış 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bush zamaninda bush turkiyeye geldiginde korsan yazilimin onune gecin microsoft cok kazanamiyor burdan demisti

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Verr çoşkuyu BSA

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Tek söyleyebileceğim….

  Richard Stallman – Free software

  *****

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Microsofta, şuna buna elin gavuruna gidecek para milletin cebinde kaldı. O parayla muhtemelen karnını doyurdu vatandaş. Ogrenciyse sinemaya kafeye gitti para yurtta kaldı.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  UCUZ YAPTILARDA ALMADIKMI ACABA?

" Türkiye’de Korsan Yazılım Oranı %62 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de Korsan Yazılım Oranı %62 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de Korsan Yazılım Oranı %62 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "