Okunma

Türkiye’de Tweet’ler Sansürleniyor


09 Mayıs 2014 Cuma 07:00
Türkiye’de Tweet’ler Sansürleniyor

Türkiye’de yaklaşık bir ay önce Twitter yasağı kalkmıştı; ancak yasağın kaldırılmış olması Twitter’ı tam olarak özgürlüğüne kavuşturmadı. Devlet, huzursuz edici Tweet’leri incelemeye hiç ara vermeden devam ediyor.

Bu hafta içerisinde Türk mahkemeleri yüzden fazla Tweet’in kaldırılması için Twitter Genel Merkezi‘ne beş ayrı dilekçe gönderdi. Bu Tweet’lerden bazıları Amerika’daki kullanıcılar için hala görülebilir durumda. Ancak Türkiye’deki kullanıcılar yasaktan etkilendikleri için bu tweetleri göremiyorlar. Twitter ise bu konu hakkında bir açıklama yapmayı reddetti.

Sansür devam edebilir

Yasaklanan Tweet’lerin hepsi tam olarak siyasi veya devrimsel nitelikte değil. Bu tarz mahkeme kararları Twitter’ın Türkiye’de yasaklandığından beri oldukça ısrarcıydı. Bu yasak kalkar kalkmaz Twitter, Türkiye sınırları içerisindeki dört farklı hesabın kapanması için dilekçe aldı.

Alınan karar ile Twitter Türkiye’de engellendi. Engel devam ettikçe kullanıcıların bu konudaki muhalefeti gittikçe artan bir hal almaya başladı. Yasağın kalkmasına rağmen ise Türk Devleti’nin Twitter sorunu hala ilk günkü gibi gündemde.

:: Twitter’a sansür uygulanmaya devam edilmeli mi?


 
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Türkiye’de Tweet’ler Sansürleniyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ
  13.05.2014 20:37
  putpereslerin twitleri tabikide silinsin canim

  seninde hesabın silinsin dimi…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  putpereslerin twitleri tabikide silinsin canim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yav he he

 4. SDN Okuru dedi ki:

  devletimizm bizi vatandaş diil müşteri olarak görüyor amaçları sadece twitrdan para kazanmak başka bişey diil ha bide istediklerini yayınlatıp yayınlatmamak olamaz bölebi şaçmalık ama vergi konusunda sonuna kadar haklılar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi bu yazıyı yazan arkadaş a küfür edersem siz yayınlayacak misiniz. Bizim millet twitter i sürekli küfür ve hakaretle doldurur sa olacağı bu. Millet biraz medeni olsa bunlar a gerek kalmaz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Özgürlüğün bir yere gittiği yok yeni yetmeler. Kelimenin ne anlama geldiğine bir bakın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yok arkadaş bu millet akıllanmaz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikan şirketini dize getiren başbakanımızı tebrik ediyorum.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sen benim anama bacıma küfret sonra özgürük demokrasi de.. yiyorsa git yüzüne karşı et bakalım sonra de ki o küfrettiğine hakaret ettiğine ben düşünce özgürlüğü adına demokrasi adına yaptım de seni ne yapıyorlar bakalım bir!!!! bence demokrasi insanların haklarının korunmasıdır bana küfrediliyor ise o kişiye verilecek cezadır demokrasi!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kılıf ülkesi olarak. herşey sineye çekilir. herşeye kılıf itinayla dikilir.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  şu ülkeden troller temizlense bu ülke süper güç bile olur

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Aman Twitter Kapanmasın!

  ABD Hükümeti ve NSA bilgilerinizi toparken sesiniz çıkmıyordu. Kendi devletiniz olunca mı kabardı “ÖZGÜRLÜK” ve “DEMOKRASİ” sevdanız.

  İlk önce kendiniz adaletli düşünün sonra da bunu devletten bekleyin. Yoksa siz adaletli olmadıkça devletten de adalet beklemeniz ancak “ahmaklık” olur.

  Çünkü her şey bireyin kendinde başlar. Ama buna vakıf olmayanlar, her şeye de çamur atmaktan başka bir şey de yapamazlar!…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  yok demokrasi,düşünce özgürlüğü falan filan..bırakın bu ayakları yahu..twitter yokken esirmiydiniz..ve her konuşulan,yazılan ve yapılan şey özgürlükmüdür..ahlakı nereye koyacaksınız..hastamısınız nesiniz yahu..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  düşüncelerden korkanlar bir haltlar karıştıranlardır

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bir delil ile 40 alimi yendim, ama 40 delil ile bir cahili yenemedim…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisi.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Her halk hak ettiği gibi yönetilir. Bizim demokrasi ve özgürlük neyimize?! Hamdolsun!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ay çok korkuuuuunçççç

 19. SDN Okuru dedi ki:

  özlenen türkiye böyle bir şey sanırım :S

" Türkiye’de Tweet’ler Sansürleniyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de Tweet’ler Sansürleniyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de Tweet’ler Sansürleniyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "