Okunma

Türkiye’deki En Büyük Veri Merkezi Açıldı!


26 Temmuz 2013 Cuma 12:32
Türkiye’deki En Büyük Veri Merkezi Açıldı!

Vodafone Türkiye, Türkiye’nin en büyük veri merkezini 80 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçirdi. Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü adını taşıyan merkez 9 bin metrekarelik kapalı alanı ile Türkiye’nin en büyük veri merkezi olma özelliğini taşıyor.

Vodafone Grubu’nun tüm dünyadaki 6. bulut teknolojileri merkezi, müşterilerine veri stoklamaktan, altyapı destek hizmetlerine, bulut temelli uygulama servislerinden, yönetilebilir güvenlik hizmetlerine kadar her türlü bulut bilişim servislerine ve sanal sunucu/uygulama barındırma hizmetlerine kadar bilişim ve iletişim altyapısı ile ilgili tüm ihtiyaçlarını, en son ve en güvenlikli teknolojiler ile sunmayı hedefliyor.

Açılışa kimler katıldı? 

İstanbul, Esenyurt’ta bulunan Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü, bugün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Vodafone Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Teknoloji Başkanı Stephen Pusey ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katılımıyla açıldı.

Toplam 1400 sistem kabineti kapasiteli merkez, 9 bin metrekare kapalı tesis alanında brüt 3 bin metrekarelik 4 ana salondan oluşuyor ve bu özelliği ile Türkiye’de ilk kez uygulanan “bina içinde bina” yapısıyla dikkat çekiyor.

Veri merkezi ayrıca IT tabanlı servislerinin takip ve operasyon ana merkezi olarak Tuzla ve İzmir veri merkezleri ile yedekli çalışarak iş sürekliliği ve kesintisiz servis sunumu sağlayacak. Yeni merkezle birlikte Vodafone’un Türkiye’de 3 büyük şehirde bulunan veri merkezleri sayısı 6’ya, büyüklüğü ise 12 bin metrekareye ulaşmış olacak.

Enerji tasarrufunu nasıl sağlıyor?

Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü sıcak hava kapsama uygulaması ile yüzde 15, soğutma altyapısı ile yüzde 30 enerji tasarrufu sağlarken, 20 bin ev tipi konutu besleyecek kapasitede enerji altyapısı barındırıyor.

Merkez, ayrıca Türkiye’de ilk defa “Green IT, Energy-Efficient Data Center” sertifikasına sahip olarak çevreye duyarlı, temiz enerji sunması ile öne çıkıyor.

:: Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Türkiye’deki En Büyük Veri Merkezi Açıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Esenyurta gulenler. Facebook vdri merkezine bakin derim nereyeacmislar.

  Luleå Data Center

 2. SDN Okuru dedi ki:

  DataCenter denen sey restoran zannediliyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  80 milyon neki milyar yatrcaksın o zaman tamam diyeceğim

 4. marancı dedi ki:

  Yatırımların devamı gelirse daha cici olur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Datacenter kriterlerini belirlemek sizlere kaldı ya, vah halimize!..

 6. orcnd dedi ki:

  milyon doları gidip esenyurta gömmüşler. önünden mavi minibüs geçen datacenter mı olur

 7. SDN Okuru dedi ki:

  pardon da nereye açacaklardı ? 18:48 de yazan arkadaşın da dediği gibi gidip de şehrin göbeğine mi kuracaklardı altyapıyı? tabiki hayır, ki zaten bu yeni bişey de değil.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Esenyurt’a gülen arkadaşlar, orada açmalarının sebebi arsa fiyatları ve fiberoptik bağlantı kolaylığıdır.Gidip Mecidiyeköy’de kazı çalışması yapmak var, Esenyurt’ta planlı bir yerleşim yerinde bu işi yapmak ***** unsurlarını da unutmayın.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  esenyurtun neresine açmışlar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  cart curt esenyurt.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Esenyurt değil Esengeles

 12. caillou1999 dedi ki:

  esenyurt mu xd

" Türkiye’deki En Büyük Veri Merkezi Açıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’deki En Büyük Veri Merkezi Açıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’deki En Büyük Veri Merkezi Açıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "