Türkiye’deki Internet Dosyasını Açıyoruz!


24 Mayıs 2013 Cuma 09:05
Türkiye’deki Internet Dosyasını Açıyoruz!

Bir zamanlar bilgisayarlarımızda 56K modemler vardı. Bu modemlere telefon hattını bağlardık ve çevirmeli ağ ile bağlanırdık.

O yıllarda işletim sistemleri bir CD boyutunda bile değildi. Sadece işletim sistemleri değil, tüm veriler günümüze göre çok daha az yer kaplıyordu. O zamanlar 20 – 30 MB büyüklüğünde bir veri, oldukça yüksek seviyedeydi ve indirmeye ihtiyaç duymuyordunuz.

Ya sonra?

Bilişim teknolojileri esasında internet ile doğru orantılı olarak gelişiyor diyebiliriz. Eskiden internet olmasa da olmazdı. Şimdi internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarın başında, kaç dakika durabilirsiniz ki?

Ülkemize 2003 yılında merhaba diyen ADSL hizmeti, 2005 yılında tam anlamıyla kullanılabilir olmuştu. 256 Kbps seviyesindeki bağlantılar, günümüzde oldukça yüksek seviyeye çıkmış durumda.

Artık internete bağlanmak isteyen bir kullanıcının, ADSL‘den çok daha fazla seçeneği bulunuyor. ADSL, VDSL, Fiber ve UyduNet başta olmak üzere, ülkemizdeki alabileceğiniz hizmetlerin ne olduğunu, bu yazımızda ele alıyoruz.

ADSL

Ülkemizde 2003 yılında sınırlı sayıda, 2005 yılında da yaygın olarak kullanıma geçen ADSL, hala en çok kullanılan internet seçeneği.

Asimetrik sayısal abone hattı olarak açılımı yapılabilen ADSL‘in başında geçen Asimetrik kelimesinin anlamı, indirme ve yükleme hızlarındaki farlılıklardan ortaya çıkıyor.

Yükleme hızı konusunda 256 Kbps ile 1 Mbps arası bir performans sunan ADSL hizmeti, indirme hızında da 1 Mbps ile 16 Mbps arası bir performans sunuyor.

Yaygın olarak ülkemizde kullanılan ADSL hizmetinin, 8 Mbps‘e kadar olduğunu, 16 Mbps hizmet için UltraNet gibi başka isimlerle, farklı tarifelerin uygulanabildiğini hatırlatalım.

ADSL, şimdilik en uygun fiyatlı internet seçeneği olarak görülüyor. Ayda yaklaşık 30 TL fiyatla, 4 GB kotalı 8 Mbps‘e kadar seçeneğe sahip olabiliyorsunuz. Adil kullanım kotası olmayan limitsiz 8 Mbps‘e kadar olan internetin fiyatı da ayda 120 TL seviyesinde.

Genellikle merkez kutusundan 4 kilometre ileriye kadar taşınabilen ADSL hizmeti, gelişmiş kablolarla beraber 8 kilometreye kadar çıkabiliyor.

Bakır telefon kablolarıyla veri aktarımı sağlanan ADSL teknolojisi, ADSL2 ile beraber biraz daha güncellenmiş olsa da, özellikle düşük dosya yükleme ve yüksek gecikme değerleriyle, yerini yavaş yavaş Fiber‘e bırakmaya başladı.

VDSL

VDSL, ADSL çok benzeyen bir DSL teknolojisidir. ADSL‘de santral kutularından modeminize kadar ulaşan hat, tamamen bakır kablolardan oluşuyor.

FTTN tabanlı VDSL bağlantılarında, santral kutularından, apartmanın içinde ya da yakınlarında yer alan optik ağ ünitesi olarak adlandırılan çeviricelere kadar, fiber kablolar kullanılır. Bu da hıza olumlu olarak yansıyor.

Bakır kablolarla sağlanan VDSL hizmetinin de iletim mesafesi oldukça kısadır. Bu yüzden yaygın olarak kullanılmamaktadır. 13 Mbps’lik bir hız elde etmek için, bakır kabloların 1.5 kilometre uzunluğu geçmemesi gerekir. Bu hızı 55.2 Mbps‘e çıkardığımızda, mesafe 300m‘ye kadar kısalmaktadır.

ADSL teknolojisine benzese de, ADSL modemlerle çalışmayan bağlantı için VDSL2 destekli bir modeme ihtiyacınız var.

Ülkemizde Fiber tesisatı olmayan binalar başta olmak üzere, bazı bölgelerde VDSL hizmeti verilmektedir. VDSL hizmetine HiperNet adı gibi başka isimler takan firmalar da bulunuyor.

20, 35, 50 ve 100 Mbps’e kadar hızı destekleyen HiperNet‘teki en yüksek adil kullanım kotasının 125 GB olduğu görülüyor. 100 Mbps ve 125 GB AKK sunan bir paketin, yaklaşık 120 TL seviyesinde olduğunu görüyoruz.

İndirme hızının artırıldığı HiperNet, 2 Mbps‘e kadar yükleme hızı sunuyor. ADSL‘e göre iki katı daha yüksek yükleme hızı sunsa da, bölgesine göre Fiberin gerisinde kalan bir teknoloji diyebiliriz.

UyduNet (KabloNet)

Uydu üzerinden sağlanan internet hizmeti, dünyada oldukça yaygın kullanımı olan bir hizmet. Kablolardan bağımsız olan ve Uydu çanaklarından alım yapılan hizmet, doğal afetlerde de herhangi bir zorlukla karşılaşmaz.

Tek ve çift yönlü seçenekleri bulunan bu internet hizmetinden farklı olarak, ülkemizdeki UyduNet diğer bir adıyla KabloNet, kablolu TV yayını üzerinden sağlanıyor.

Uydu yayınlarını aldığınız kablolarla aldığınız hizmet, günümüzde 100 Mbps’e kadar hız sunabiliyor. 100 GB adil kullanım kotası sunan hizmet, bizlere 100 Mbps hız sunuyor. Ayrıca fiyatı da 99 TL seviyesinde. Tabi kotayı aştıktan sonra hız azalmıyor, faturanıza ek olarak yansıyor.

Sınırsız tarifelere baktığımızda da en yüksek 10 Mbps hızı görüyoruz. Onun da fiyatı 99 TL seviyesinde.

UyduNet‘in ülkemizdeki en büyük avantajlarından bir tanesi, sabit telefona gereksinim duymuyor olması. Böylece sabit telefon ücreti vermemiş olacaksınız.

Fiber

Fiber internet Türkiye‘de Turkcell Superonline ve Türk Telekom tarafından verilen bir hizmet. Türkiye çapında fiber hizmeti sunan Turkcell Superonline özellikle büyük sitelerde yaygın olarak kullanılıyor. Fiber internette hız teorik olarak sınırsız bir şekilde verilebiliyor.

Ülkemizdeki fiber internet hızının üst limiti ise 1000 Mbps. Turkcell Superonline‘ın sunduğu bu hıza sahip olmak için ilk 3 ay 399, sonrasında ise ayda 999 TL ödemek gerekiyor. Daha makul hızlarda ise fiyatlar 25 Mbps için 49 TL‘den başlıyor. 100 Mbps hız içinse aylık 199 TL ödemek gerekiyor.

Türk Telekom‘da ise durum biraz farklı. Kendisi perakende olarak satış yapmayan şirket başta TTNET olmak üzere internet servis sağlayıcılara altyapısını kullandırtıyor. TTNET‘in sunduğu fiber hizmetinde ise (firmanın verdiği isimle FİBERNET) hızlar 20 Mpbs‘den ve fiyatlar da 38 TL‘den başlıyor. FİBERNET‘te tavan hız 100 Mbps ve bu hız için aylık 119 TL ödemek gerekiyor.

Fiberde de kota var

Hem Turkcell Superonline hem de FİBERNET abonelerinin belli bir kota sınırlaması bulunuyor. TTNET‘in Adil Kullanım, Turkcell Superonline‘ın ise Hız Alanı adını verdiği kota dolunca hız düşürülüyor. Kota dolduğunda hem TTNET‘te hem de Turkcell Superonline‘da hız 3 Mbps‘ye düşürülüyor.

Her yerde yok

Fiber internetin en büyük sıkıntılarından biri her yerde olmaması. Türk Telekom ülke genelinde Mart 2013 itibariyle 168.000 km fiber kablo altyapısı kurmuş. Turkcell Superonline ise bugüne kadar 425.000 aboneye fiber hizmeti verdi.

Ancak bugün fiber internet abonesi olmak istediğinizde önce bulunduğunuz yerde bu altyapının bulunup bulunmadığını araştırmanız gerekiyor. 

Hem Türk Telekom’un hem de Turkcell Superonline’ın bölgenizde fiber altyapı olup olmadığını gösteren online uygulamaları bulunuyor. Ayrıca çağrı merkezlerinden de bu bilgiyi alabiliyorsunuz. Ancak yine de ülkemizin çok büyük bir bölümünün fiber altyapısından mahrum olduğunu belirtelim.

Her iki firma da bu altyapı için ciddi yatırımlar yapıyor ve önümüzdeki 2-3 yıl içinde binlerce haneye fiber altyapısının ulaştırılması hedefleniyor.

En düşük hız 1 Mbps 

Ülkemizde halen kullanılan en düşük hız 1 Mbps. Fiber ve VDSL gibi alternatiflerde ise bu rakam 20-25 Mbps’ten başlıyor. Önümüzdeki yıllarda ADSL’in yerini yavaş yavaş fiber ve VDSL gibi teknolojileri bırakacağını söylersek çok yanılmayız.


:: Türkiye’deki en avantajlı internet sizce hangisi?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Türkiye’deki Internet Dosyasını Açıyoruz!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye’deki internet dosyasını açarken adil kullanım kotası dolar ve dosya açma işi birdaha ki aya gerçekleşir

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyata bak! Ben 9,5 milyon nufuslu isvec´de 100 Mbps internete yaklasik 20euro oduyorum, 77 milyonluk memleketimde 199 lira..Sisteme bak git…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  dünyanın en pahalı ve en kalitesiz internetini kullandığımız gerçeğini kimse görmezden ***** ki ulaştırma ve teknoloji konusunda nedense dünyayı bir 10 yıl geriden takip ***** verdiğimiz vergilere ve hizmet bedellerine.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  malesef AKK denen saçmalık , süperiz diye yapılan altyapı reklamları gerçeği çağrıştırmaması alt yapıların hala çağ dışı kalması ülkemizdeki netin ve ilereleme hızına kullanıcı gözüyle baktığımda daha çokkk çalışmaları lazım çokk

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  antalyada oturuyorum ve neredeyse her yer fiber

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  antalya da oturuyorum ve neredeyse her yer fiber

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  abd de 49$ oduyorum 50mb sınırsız. kota burda yok mu? var ama sadece gsm lerde

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkiyede İnternetmi varki dosya açıyorsunuz boşuna… 🙂 Turkiye Genelinde ortalama hız 2 mbit …Ödedeğimiz parada cabası…Aslında biz fazla fazla veriyoruz parayı ; bir nevi dilenciye verilen para gibi üstü kalsın diyoruz malum gelir düzeyimiz telekoma yemek parası atacak kadar ileri düzeyde..garibanları sevindiriyoruz..yoksa o hıza lütfedip o kadar para vermezdik..

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  CcC metro ethernet CcC

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Ankarada superonline fiberinternet alt yapisini yapan firmada calisiyorum. 2013 yili icin fiberinterneti cogu bolgeler unutsun ankarada bu isi yapan ana firma isi eline yuzune bulastirdi. Superonline kazilari 2014 yilina kadar bekletiyor. 2012 yilinda da yapilan kazi calismalari halen sinyal alinmis degil. Ankaranin %80 lik kismi superonline fiber interneti unutsun

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  56k mı? 9.6k, 14.4k, 33.6k ları yaşamadınız galiba 🙂

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkiyede internet hizmetini öyle sanırım ki mağara adamlari tarafından sağlandığı icin 20_ mb 50_mb 100_mb 250_mb vs kotali ve 90 kb hızinda saçma sapan ücretlere internet paketleri hala mevcut 😛

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  24.05.2013 14:55

  HAVAN KİME YABANCI

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Kotaya göre en ucuz tarifeler Kablonet tarifeleri.
  Hıza göre is en ucuz tarifeler Superonline.
  En ucuz internet seçeneği Ttnet de olduğu kocaman bir uydurma.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  bilgiendirme için teşşekürler

 16. Ziyaretçi dedi ki:
 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu benim bağlantım : *****

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Limitsiz diye satılan kotalı, düşük hızlı, yetersiz altyapı ve hizmete sahip ülkemiz interneti, çoğu kişi için işkence olmanın ötesine geçemedi ve bu kafayla gidildiği sürece de böyle devam edeceğe benziyor. Bırakın uzak doğuyu, avrupayı, pek çok ada ülkesinin bile gerisindeyiz (

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Ankara’nın merkezinde oturuyorum ve fiber yok. Kimse konuşmasın 🙂

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  merak ediyorum hız düştüğünde fiber desteklemeyen modemde mesela mtu ile tekrar torrent hızımızı yükseltiyoruz,şimdiki fiber modemlerle de bu mümkün mü ?

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Yamyamların elinden alınmadığı müddetçe düzelmesi mümkün değil.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiber internet hattı kapının önünden geçiyor ama kutu yok diye vermiyor turktelekom ayrıca şöyle birşeyde söylüyorlar fiberneti hiç kimseye vermiyoruz sadece bir kişiye kazara verdiklerini iddia ediyorlar..

  normal adsl hattımızı ADSL2 yapmak istediğimizde onunda yapamadıklarını söylüyorlar Turkcellsuperonline daha büyük şehirlerden ileri gidememiş ve oralarda sınır kalıyor anladığım kadarıyla

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Teşekküleler

" Türkiye’deki Internet Dosyasını Açıyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’deki Internet Dosyasını Açıyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’deki Internet Dosyasını Açıyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 2. 2 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 3. 3 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 4. 4 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 5. 5 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 6. 6 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 7. 7 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 8. 8 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 9. 9 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 10. 10 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!