Okunma

Türkiye’deki Mobil Facebook Kullanıcıları Kimdir?


26 Haziran 2013 Çarşamba 17:41
Türkiye’deki Mobil Facebook Kullanıcıları Kimdir?

Facebook’un global olarak yükselişi ve Türkiye’de akıllı telefon penetrasyonunun artışıyla milyonlarca kullanıcı Facebook’a mobil cihazlardan erişiyor.

Erkeklerin oranı yüzde 61

Demografik olarak incelendiğinde yüzde 61 oranında erkek ve yüzde 39 oranında kadın olarak kullanıcıların cinsiyete göre paydası görülüyor.

Facebook’un çoğunluğu bekarlardan oluşuyor

İlişki durumunu belirten mobil Facebook kullanıcılarının 4 milyondan fazlası bekar ve 2 milyondan fazlası da evli görünüyor. İlk üç büyük şehir arasında mobil Facebook kullanımı en fazla İstanbul’da 5 milyon 200 bin kişi, ardından Ankara’da 1 milyon 600 bin kişi ve üçüncü olarak 1 milyon 400 bin ile İzmir yer alıyor.

Erişimde de Android etkisi

İşletim sistemlerine göre kullanım incelendiğince kullanıcıların büyük bir kısmının Android işletim sistemli telefondan Facebook’a bağlandığı görülüyor. 7 milyon 800 bin Android kullanıcısı ardından 3 milyon 400 bin ile iOS kullanıcıları, 520 bin ile RIM / BlackBerry ve 200 bin ile Windows kullanıcıları geliyor.

iPad’ten Facebook’a giren sayısı az.

iOS işletim sisteminden Facebook’a bağlanan kişilerin yüzde 80’i iPhone’dan, yüzde 18’i iPad’den ve yüzde 2’si iPod’dan kullanıyor. Konuyla ilgili infografiği aşağıda görebilirsiniz.

:: Teknoloji sever olarak, siz nasıl bir kullanıcı profili çiziyorsunuz?




yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türkiye’deki Mobil Facebook Kullanıcıları Kimdir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  mobilden kasıt m.facebook mu yoksa uygulamalarda dahilmi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İos kullanarak facebook a giren sayısı 3.4 milyon değil 2.4 milyon grafikteki bilgi yazıya yanlış aktarılmış..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  a bekar 😀 herhalde bekar olucak abazalar facebook’tan kız düşürme peşinde 😀 her sayfa paylaşımlarının yorumlarına bakarsanız bir kız (.) bile koysa onlarca beğeni alıyor 😀 facebook’un yorumu yorumlama özelliği ise abazalar için bulunmaz bir elzem işte facebook’u bu yüzden sevmiyorum. nerde çokluk orada b*kluk diye boşuna dememişler forever twitter.. ve lütfen facebookçular twitter’a uğramayın zaten uğrasanız da kullanamazsınız siz facede gezmeye devam edin 😀

 4. Msfk dedi ki:

  Normal bir ***** herkesin cebinde bir akıllı telefon ***** sana mesaj atarsa tak telefon ötüyor anında bildirim geliyor.

" Türkiye’deki Mobil Facebook Kullanıcıları Kimdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’deki Mobil Facebook Kullanıcıları Kimdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’deki Mobil Facebook Kullanıcıları Kimdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "