Okunma

Türkiye’deki PC Oyuncuları Mercek Altında


27 Haziran 2013 Perşembe 11:30
Türkiye’deki PC Oyuncuları Mercek Altında

Online video oyunlarının, her yaş grubundan insanın, cinsiyet veya gelir seviyelerini bağlı olmaksızın hayatlarında yer verdiği son derece zengin bir kültürel ortam halini aldığı yadsınamaz bir gerçek.

Konu üzerindeki tartışmalar devam ededursun, ülkemizde bilgisayar oyuncu kitlesinin de ciddi bir rakama ulaştığı görülüyor. Online eğlence servisleri için iletişim ve pazarlama stratejileri geliştiren Jack in the Box, Akampüs ve sencebence.com platformu tarafından hazırlanan ve online eğlence servisleri üzerine araştırmalar gerçekleştirerek, tüketici içgörüleri toplayan Gamin’sight’ın 820 katılımcı ile yaptıkları araştırmada ilginç istatistiki değerler ortaya çıkararak online oyun pazarının dikkatini çekecek ve pek çok konuya ışık tutacak bilgiler sundu.

820 kişiye soruldu. İşte oyuncu profili

Türkiye’de 14-61 yaş aralığındaki 820 kişiye düzenli olarak hangi oyunların sorulduğu araştırma sorusunda en büyük oranı (yüzde 48) zeka oyunları cevabı aldı.

Bu oyunları online oynayanların oranı ise yüzde 59. Bu oran belki de Türk insanının kıvrak zekasını gösterebileceği ortam arayışına online oyunların cevap verebildiğini gösteriyor. Bunun bir diğer göstergesi de aynı soruya verilen cevaplar arasında ikinci en yüksek oranın (yüzde 40) strateji oyunlarına ait olması. Son yılların yükselen ve önemli bir trendi olan MMO oyunları da Türk oyuncuların tercihleri arasında (yüzde 20). Genelde Free2Play modelini kullanan bu oyunlar arasında ağırlıklı tercihin MMOFPS’ler yönünde olduğu gözlemleniyor (yüzde 52). MMORPG’ler ise ikinci sırada yer alıyor (yüzde 38).

Araştırmadaki bir diğer soru da oyuncuların en çok hangi mecralarda oyun oynadıkları üzerineydi. Türk oyuncuların çoğu (yüzde 56) PC oyunlarını tercih ediyor. PC oyun türleri arasında da en çok strateji oyunlarını (yüzde 55) seçen Türk oyuncular, yoğunlukla gece (yüzde 45) ve ezici bir çoğunlukla evlerinde (yüzde 96) oyun oynamayı seviyor. Mobil platformlarda oyun oynayanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Mobil üzerinde oyun oynama oranının yüzde 48 olduğu görülüyor.

Oyun oynama süresi de araştırmada öne çıkan bir başka konu olarak dikkat çekiyor. Buna göre ortalama günde 1-3 saat arası oyun oynanıyor (yüzde 55). 1 saatten az oynayanlar ikinci sırada yer alıyor (yüzde 22). 3-6 saat arası oyun oynayanlar ise nispeten yüksek oranı ile dikkat çekiyor (yüzde 15).

Yüzde 61 oyuna para harcamıyor

Katılımcıların internet kafelerin nitelik yetersizliğinden yakındığı araştırmada oyun oynamaya harcanan para sorulduğunda, ‘hiç para harcamıyorum’ diyenlerin oranının yüzde 61 olduğu görüldü. Öte yandan Free2Play modellerinin popüler olması oyunların bir kısmının ücretsiz oynanmasını sağlıyor olsa da, toplamda yüzde 40’a yakın bir oyuncu kitlesinin oyunlara para harcadığı da araştırma ile ortaya çıkıyor.

Oyuncuların oyun dilindeki seçimleri ise yüzde 53 ile başta Türkçe olarak ön plana çıksa da, İngilizce oynayanların sayısı da hatırı sayılır derecede yüksek: yüzde 45. Öte yandan Türkler, yine en çok Türk oyuncularla ‘kapışmayı’ seviyor (yüzde 62).

Teknoloji uzmanları ve analistler bilgisayar oyunlarının içerdiği algoritmalara dayalı rekabetin, mekaniklerin, geri bildirimlerin ve mükafatlar gibi unsurlarla insan beyninin fonksiyonlarının ve duygusal istikrarın arttığına ve 2020 yılına dek gerek iş, sağlık ve eğitim sektöründe gerekse günlük yaşamda oyun kullanımın çok daha fazla artacağına inanıyor. Oyun oynamanın, çalışmaktan çok daha eğlenceli ve öğretici olduğunun açık olduğu günümüzde bu tür araştırmalar hem oyuncu kitlesini hem de oyun pazarını analiz etmek açısından oldukça kritik bir değer taşıyor.

İlgili infografiği aşağıya ekliyoruz. Oradan değerlendirmeleri görsel olarak görebilirsiniz.

:: Ne kadar oyun oynuyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Türkiye’deki PC Oyuncuları Mercek Altında”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Eminönü de yaparsan anketi böyle olur içerde oyun oyniyan adamın anket de ne işi var 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 27.06.2013 15:17 Günde 17 saat oyun oynuyorum. Bilgisayarın hiç bağımlılık yaptığını görmedim.
  Sen bağımlı olduğunun farkında değilsin. Geçer bunlar da 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  30 yaşındayım neredeyse 18 yıldır oyun oynuyorum daha da bağımlılık yaptığını görmedim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Online oyunlarda her millet ayrı bir karakter sergiliyor. Bunun daha ayrıntılı incelenmesi gereken bir konu oldugu fikrindeyim.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  internet kafelerin durumu belli “sabahtan aksama kadar counter” 🙂 yazik…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be
  800 kisiden
  500 u
  Counter-strike oynar diye dusundum halbuki.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu gidişle de anca oynarız !

 8. SDN Okuru dedi ki:

  3 gün sonunda 1 günlük uyuma ve her 7 saatte 15dklık yemek araları yaz tatili böyle geçiyor piyasada oyun bulmakta zorluk çekiyorum 🙁

 9. SDN Okuru dedi ki:

  a gerçek bir oran değildir 85 daha gerçekçi ayrıca burası Türkiye öyle oyuna herkes 100,150 tl veremez yapın 5,10 lira bakın bakalım korsan kullanan kalıyor mu 🙂 özellikle büyük oyun firmaları sürümden kazanmasını artık öğrenmeli pes oyununu sen 5,10 lira yap bakalım kimse korsan alıyor veya indiriyor mu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  @ mı oyunlara para harcıyor ? Kesinlikle çok daha az kişi.
  U 1-3 saat ? Kesinlikle bu kadar az zaman harcamıyorlar.
  ” MMO ? Çok daha fazla kişi MMO oynuyor.
  Zaten 820 kişiye sorulan bir ankette % ler ne kadar doğru olur onu da anlamadım.
  Bana da kimse bir şey sormadı ben de küstüm ben de konuş*****.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Günde 17 saat oyun oynuyorum. Bilgisayarın hiç bağımlılık yaptığını görmedim.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bi, tek uyurken oyuna ara veririm. Yemek yerken bile oyuna devam

 13. rozabay dedi ki:

  Bana kimse bişey sormadı. Küstüm konuşmuyorum. Hıh.

" Türkiye’deki PC Oyuncuları Mercek Altında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’deki PC Oyuncuları Mercek Altında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’deki PC Oyuncuları Mercek Altında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "