Okunma

Türkiye’den Huffington Post çıkar mı?


27 Ekim 2011 Perşembe 09:50
Türkiye’den Huffington Post çıkar mı?

13 Ekim’de İstanbul’da düzenlenen bir konferansta konuşmacı olan ünlü portal Huffington Post‘un sahibi Arianna Huffington‘u dinleme imkanı buldum.

Bilmeyenler için söyleyeyim; Bu site 2005 yılında kurulmuş ve genelde internetteki kaynaklardan beslenen, kendi editörlerinin yanısıra ağırlıklı olarak blogglerlar tarafından içeriğin oluşturulduğu bir portal. En önemli yanı ise insanların haberlere yaptıkları yorumlar nedeniyle çok yüksek hit rakamlarına ulaşmış olması (Mayıs 2011’de 35.6 milyon tekil ziyaretçi).

İşin sırrı biraz ordan biraz burdan haber toparlamak ve bloggerlar olsa da Huffington Post, AOL tarafından 315 milyon dolara satın alınanca kıyamet koptu. Çünkü bedelsiz olarak yazı veren bloggerlar isyan bayrağını çektiler. İşin bu tarafı farklı bir yazının konu olacağından kısa geçiyorum.

Aslen Yunanlı olan Arianna Huffingon hanımefendi 1 saatlik konuşmasında, iki kez Türkiye şubesini de açmaktan bahsetti (detayları merak edenler bu haberimize bakabilir).

Onu dinlerken bir an için böyle bir çalışmanın nasıl olabileceğini düşündüm:

Türkiye’de içerik yaygın olarak kullanılan habersel içerik Anadolu Ajansı ve Halkla İlişkiler firmaları tarafından üretiliyor (o yüzden aynı haberi 1 saat içinde 500 farklı sitede, ertesi gün bütün gazetelerde görüyorsunuz). Elbette özel içerik üretenleri bu genellemenin dışında tutmak gerekiyor. 

Blogger dediğimiz kesim ise dünyadaki örneklerinden farklı olarak ‘akmasa da damlar’ ya da ‘arada bir şeyler yazayım’ diye site açmış (istisnalar bu kaidenin dışındadır) kişilerden oluşuyor. Bu tamamen onların suçu değil biraz da ülke şartlarından kaynaklanıyor.

Hal böyle olunca nisbeten özel içerik üretmeyi gerektirecek bilgileri barındıran ‘yerel’ bir Huffington Post bana biraz hayal gibi geldi. Olsa olsa bizdeki bazı sitelerde olduğu gibi bol galerili, Anadolu Ajansı haberleri ile dolu, Mobese kameralarının ya da YouTube‘daki komik videoların bulunduğu bir çorba olur.

Ayrıca çok mu lazım böyle bir site ya da orjinal Huffington Post çok mu gerekli o da tartışılır. Onu da başka bir yazıya bırakalım.

:: Türkiye’den Huffington Post çıkar mı? 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türkiye’den Huffington Post çıkar mı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    huf

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Çıkmaz.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Aslında Türkiye’de son birkaç senede gelişen bloglar dünyadaki örneklerinden farksız sayılmaz, sansüre maruz kalmayacağı bilinse bizdende Huffington çıkar..

" Türkiye’den Huffington Post çıkar mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’den Huffington Post çıkar mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’den Huffington Post çıkar mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "