Türkiye’nin En Büyükleri


30 Haziran 2008 Pazartesi 21:00
Türkiye’nin En Büyükleri

Kuruluşların resmi belgelere dayalı beyanları ile net satış gelirleri esas alınarak yapılan ‘Bilişim 500 Araştırması‘nın sonuçları 30 Haziran 2008 günü İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde açıklandı. İnterpromedya tarafından bu yıl 9‘uncusu gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, ilk 10‘da yer alan ve yazılım, donanım, hizmet ile özel bölüm başlıkları altında toplam 54 alt kategorinin birincilerine plaketleri törenle takdim edildi.Türk Telekom liderliği bırakmadı

Araştırmaya göre geçen yılın ilk 3 sırası değişmedi. Sektörün lideri Türk Telekom‘u ikinci sırada Turkcell, üçüncü sırada ise Vodafone takip etti.

İlk 10‘a giren diğer şirketler sırasıyla Avea, Genpa, İndeks Bilgisayar, Hewlett-Packard (HP), Netcell, C5 Elektronik ve Teknosa oldu.Bilişim 500’de ilk 10 sürprizi

C5 Elektronik, geçen yıl ilk 10’da yer almazken, bu yıl 9’uncu olarak ilk 10’da yer aldı. Geçen yılın 6’ncısı Avea bu yıl 4’üncülüğe yükselirken, İndeks Bilgisayar 8’incilikten 6’ncılığa yükseldi. HP ise, geçen yıla göre 2 sıra yükselerek 7’nci sıranın sahibi oldu.

Bilişim 500’de yeni heyecanlar

Araştırmaya, geçen yıllardan farklı olarak bu yıl son 3 yılda en iyi performans gösteren şirket, B2B e-ticaret, B2C e-ticaret, doküman arşiv yönetim yazılımı kategorileri eklendi.

Herkesin merakla beklediği, Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Şirket kategorisinde plaketi Biotekno aldı. B2B e-Ticaret’te İndeks Bilgisayar, B2C e-Ticaret’te hepsiburada.com, Doküman/Arşiv Yönetim Yazılımı kategorisinde Docuart ilk sırada yer aldı.

Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi ise Techcell oldu.

Yazılım, yüzde 43,2’lik büyüme oranıyla sektörün önünde

Sektörün en önemli pazarlarının başında gelen yazılım, 2006‘dan 2007‘ye yüzde 43,2′lik büyüme göstererek sektörün toplam büyümesini aştı.

Türkiye’nin bilişim ihracatında büyük söz sahibi olan ve 2007‘de 1.3 milyar dolara ulaşan yazılım pazarında kurumsal kaynak planlaması, sektörel yazılım ve mobil uygulamalar büyümenin önemli kalemleri arasında yer aldı.

Yazılım pazarının 2007 yılında toplam bilgi teknolojileri pazarı içindeki payı yüzde 19, toplam bilişim pazarı içindeki payı ise yüzde 5 oldu. Pazarın önemi göz önünde bulundurularak ‘Bilişim 500 Araştırması’nda bu yıl yazılım ihracatı sıralaması da ayrıca yapıldı.

:: Liste hakkındaki yorumlarınız neler? Hangi firmaların zengin olmasına yardımcı oldunuz?

Bilgi için: Interpro
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Türkiye’nin En Büyükleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin En Büyükleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin En Büyükleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  2. 2 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  3. 3 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  4. 4 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  5. 5 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  6. 6 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  7. 7 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  8. 8 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  9. 9 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  10. 10 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!