Okunma

Türkiye’nin En İyi 10 Girişimi Belli Oldu


05 Ağustos 2012 Pazar 13:56
Türkiye’nin En İyi 10 Girişimi Belli Oldu

Sanal dünya denilen uçsuz bucaksız oluşum içerisinde hizmet veren milyonlarca servis mevcut. Çeşitli kategorilerde kullanıcıların yardımına koşan, hali hazırda yayın yapan platformların yeni üyelerini ise girişim” çalışmaları oluşturuyor.

Özellikle son dönemde varlıklarını daha fazla hissettiğimiz girişim odaklı siteler, sektördeki açığı görerek daha önce tam anlamıyla gerçekleştirilmemiş bir düşünceyi uygulamaya dökme mantığı ile yeni bir oluşum yaratıyorlar. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de böylesi projelere örnek olabilecek birçok isim mevcut.

Konuya dair düzenli aralıklarla yaptığı araştırmalarıyla bilinen Wired dergisi ise yeni sayısında Avrupa’nın en iyi (hot) 100 girişimini mercek altına aldı. Buna göre dünya ülkelerinin yanı sıra Türkiye’ye de yer veren araştırma İstanbul odaklı girişimleri listeledi.

Rapor sonuçlarına göre Türkiye’nin (İstanbul bazlı) en iyi girişimleri sırasıyla şöyle:

 1. Lidyana
 2. Inploid
 3. Markafoni
 4. Trendyol
 5. Peak Games
 6. Enmoda
 7. Evmanya
 8. Zizigo
 9. Tasit.com
 10. Markmost

Listeye baktığımızda e-ticaret ve alışveriş odaklı platformların ağırlıkta olduğu gözlerden kaçmıyor. Listenin 1 numarasında Lidyana yer alırken onu Inploid ve Markafoni takip ediyor. Dünyanın en büyük kullanıcı ağına sahip sosyal oyun şirketi Peak Games ise kendisine 5. sırada yer bulmuş durumda.

İngiltere, Hollanda, Fransa ve Almanya gibi diğer ülkelerdeki araştırma sonuçları ise daha çok inovasyon merkezli servisler üzerinde yoğunlaşıyor. Fakat Türkiye için “girişim” kelimesinin henüz tam olarak olgunlaşmadığını düşündüğümüzde elde edilen sonuçların gayet doğal olduğunu söyleyebiliriz.

Gelecek dönemde Türk geliştiricilerin konuya daha fazla yoğunlaşarak çeşitli projeler ile karşımıza çıkması beklenirken öncelikli olarak mutlaka gerekli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

:: Ülkemizdeki girişim konusuna eğilim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin böylesi çalışmalarınız var mı?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Türkiye’nin En İyi 10 Girişimi Belli Oldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu sitelere link verseydiniz daha kolay olurdu. tab üstüne tab. Hepsini tebrik ediyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  dergiyi de (wired) ilk iki (Lidyana,Inploid) siteyide il defa burada görüyorum,
  biraz reklam gibi geldi bu haber,
  bu girişimlerin kaç kişiyi istihdam ettiği, ne kadar ciro elde ettiği vs yazılsa, üye saysı, tedarikçiler filan
  neyse, girişimci arakadaşlara başarılar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  dileriz ki bu listede shiftdelete.net’i de görelim 🙂

 4. Karargaht dedi ki:

  Geçen seneki iş teklefini sırf uzak diye geri çevirmesem şuan Peak Games’de idim. Pişman mıyım? olabilir.. .

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Markafoni yi reklamlardan duydum. Peak games i ise internetten. Ancak diğerlerini hiç duymadığım gibi hiçbirine de girmedim.

 6. sercankd dedi ki:

  Çok saç***** moda giyim içerikli siteler listede yer alıyor, artık onlara girişim denmez. Girişim dediğin yeni çığır açacak birşeyler veya fikirler olmalı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Siz söylemeseniz bunların 1’i hariç hepsi yabancı site derdim. İsimlere bak..

 8. cincoz dedi ki:

  zaten lidyana ve morhipo gibi e ticaret yapan siteler önümüzdeki zaman diliminde de hep ilerlemeye devam edecek insanımız en küçük alışverişini bile internetten yapıyor devran böle giderse e-ticaret siteleri nasıl patlama yapmasın…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bende zannetiim shifdelete 🙂

" Türkiye’nin En İyi 10 Girişimi Belli Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin En İyi 10 Girişimi Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin En İyi 10 Girişimi Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "