Okunma

Türkiye’nin En Online Bölgesi Hangisi?


03 Aralık 2015 Perşembe 11:58
Türkiye’nin En Online Bölgesi Hangisi?

İnternetin yaygınlaşması ve teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi online alışveriş alışkanlığını da arttırdı.

İlk zamanlar internet kullanıcılarının kafasında oluşan soru işaretleri, Türkiye’nin önde gelen firmalarının online alışveriş sektörüne girmesiyle birlikte giderilmiş oldu.

Ülkemizdeki online alışveriş konusunda geniş çapta bir araştırma yapan Kliksa, bu araştırma sonucu ortaya çıkan verileri takipçileriyle paylaştı.

Online alışverişin yüzde 43’ü Marmara Bölgesi’nde gerçekleşti, Marmara’yı yüzde 16 ile Akdeniz ve yüzde 15 ile İç Anadolu izledi. 2014’te üçüncü sırada yer alan Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu’yu geçerek ikinci sıraya yükseldi.

Marmara’da İstanbul, Akdeniz’de Antalya, İç Anadolu’da Ankara, Ege’de İzmir, Karadeniz’de Samsun, Doğu Anadolu’da Malatya, Güneydoğu Anadolu’da ise Gaziantep online alışverişte öne çıkan şehirler oldu.

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, 2015 yılının son haftalarına girerken yıl boyunca internet üzerinden en çok satın alınan ürünleri açıkladı. kliksa.com verilerine göre; 2015 boyunca Türkiye genelinde en çok akıllı telefon, oto lastiği, USB bellek, bebek bezi ve televizyon satın alınırken, telefon hafıza kartı, tablet bilgisayar ve parfüm ise tercih edilen diğer ürünler oldu.

Oto lastiği, bebek bezi ve parfüm 2014’e göre en çok talep artışı gören ürünler olarak öne çıktı. En çok online ürün alınan iller sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ardından Kocaeli, Konya, Adana ve Gaziantep olarak sıralandı.

Akdeniz Bölgesi yükselişte

Konuyla ilgili bilgi veren Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Türkiye’nin geneline baktığımızda bilgisayar, telefon, TV görüntü sistemleri, kişisel bakım ve elektrikli ev aletleri kategorileri yıl boyunca yoğun rağbet görürken, oto aksesuarı, anne bebek ve oyuncak kategorilerine olan rağbetin ise arttığına tanık olduk.

Online alışverişin yüzde 43’ü Marmara Bölgesi’nde oturanlar tarafından gerçekleştirilirken, Marmara’yı yüzde 16 ile Akdeniz ve yüzde 15 ile İç Anadolu izledi. Sıralamaya göz attığımızda, geçen sene üçüncü sırada yer alan Akdeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’yu geçerek ikinci sıraya yükseldiğini gördük. Marmara’da İstanbul, Akdeniz’de Antalya, İç Anadolu’da Ankara, Ege’de İzmir, Karadeniz’de Samsun, Doğu Anadolu’da Malatya, Güneydoğu Anadolu’da ise Gaziantep online alışverişte öne çıkan şehirlerimiz oldu.” dedi.

Daha çok taksitli alışveriş tercih ediliyor

Kliksa.com verilerine göre Türkiye genelinde online alışveriş yapanların yüzde 45’i alışverişini tek çekimle,yüzde 55’si ise taksitlendirerek gerçekleştirdi. Tek çekim tercihinin en yoğun olduğu bölge Marmara, taksit tercihinin en yüksek olduğu bölge ise Karadeniz oldu.

:: Sizce hangisi daha avantajlı, online alışveriş mi yoksa normal alışveriş mi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türkiye’nin En Online Bölgesi Hangisi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu nasıl bi soru lan. Sen hangi zamanda yaşıyosun. Taş devrinden mi geldin be arkadaş.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    satılır

  3. SDN Okuru dedi ki:

    İnternetten notebook satılmıyor mu ?

" Türkiye’nin En Online Bölgesi Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin En Online Bölgesi Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin En Online Bölgesi Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "