Okunma

Türkiye’nin En Sevilen Markası


18 Mayıs 2009 Pazartesi 08:35
Türkiye’nin En Sevilen Markası

Nokia, aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat tarafından Ipsos-KMG işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, tüm kategoriler arasında ve cep telefonu kategorisinde Türkiye’nin en sevilen markası oldu. Kategori yardımlı hatırlanma sonucunda yüzde 72 ile Türkiye’nin en sevilen markası olmayı başaran Nokia’yı, Türk Hava Yolları ve Turkcell takip etti.


Nokia en sevilen marka seçildi.

Bütün kategoriler bir arada değerlendirildiğinde, kadın erkek farkı gözetmeksizin, Türkiye’nin en sevilen ilk 10 markası Nokia, THY, Turkcell, Arçelik, Coca-Cola, İstikbal, Casper, Kanal D, McDonald’s ve Carrefour olarak sıralandı. Öte yandan, kadınların en sevdiği markalarda yüzde 70 ile Nokia birinci iken, erkeklerde yüzde 76 ile THY birinci geldi.

Cep telefonu kategorisinde en sevilen markalar için yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik grupları arasında bir fark görülmedi ve Nokia yüzde 72 ile en sevilen marka oldu.

Araştırma Nasıl Yapıldı?

Türkiye’nin en sevilen markaları araştırması, Türk tüketicisinin hayatında yer tutan 20 kategoride en sevilen markaları öğrenmek için, 23 Şubat – 22 Mart tarihleri arasında, Türkiye’yi temsil edecek şekilde 12 ilde, 15-55 yaş arası kadın ve erkek 1200 kişiyle görüşülerek yapıldı. Araştırma kapsamında yer alan kategoriler şöyle sıralanıyor: Cep telefonu, GSM operatörü, havayolu şirketi, beyaz eşya, içecek, televizyon kanalı, fast food, otomotiv, banka, gazete, kredi kartı, giyim, ayakkabı, bilgisayar, mobilya, ev elektroniği, süpermarket, şampuan, online alışveriş siteleri ve deterjan. Araştırma sonuçları, Mayıs 2009 tarihli MediaCat’ta yayımlandı.

:: En sevdiğiniz cep telefonu markası hangisi?

Bilgi için: Nokia
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türkiye’nin En Sevilen Markası”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Reklamın gücü

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ya gidin işinize bakın

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yarışma proğramı vardı 100 kişiye sorduk diye başlardı sorular. İşte orda yer alabilecek bir *****
  Ãœlkede kaç kişi Thy ile uçmuştur? kaç ilde Carrefur vardıR? ya da McD?
  Yani 1200 kişiyle yapılan araştırma araştırma yerine koyulamaz 80 milyonluk bir ülkede.

" Türkiye’nin En Sevilen Markası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin En Sevilen Markası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin En Sevilen Markası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "