Okunma

Türkiye’nin Haziran Ayı Facebook Raporu


14 Temmuz 2012 Cumartesi 11:26
Türkiye’nin Haziran Ayı Facebook Raporu

Artık günümüzün internet anlayışının temelini sosyal ağlar oluşturur hale geldi. Başta Facebook, Twitter gibi platformlar olmak üzere çeşitli kategorilerde hizmet veren siteler arkadaş ortamıyla samimi bir ortamda paylaşım imkanı sunuyor.

Dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de en çok ziyaretçi trafiğine sahip sosyal ağ Facebook. Adeta kategorisinin açık ara lideri olan servis her ne kadar başta Google+ olmak üzere çeşitli alternatiflerle mücadele etse de birincilik tahtını bırakmıyor.

Son olarak sayfalar için Zaman Tüneli‘ni mobil platformlara taşıyan Mark Zuckerberg, Face.com’u satın almanın yanı sıra“İste” adlı yeni butonu ile farklı bir gelir modeli yarattı. Kullanıcı odaklı kritik güncellemeler yapan Facebook hakkında ülke bazlı istatiksel veriler ise Socialbakers tarafından sağlanıyor.

Yaptığı son araştırmalar neticesinde YouTube’un popüler kanallarını ve mobil Facebook’un son durumunu yayınlayan servis, kısa bir süre önce Haziran 2012 Facebook Türkiye raporunu açıkladı. Buna göre marka ve medya kategorilerinde yapılan araştırma neticesinde Haziran ayının gözde isimleri belirlendi.

Firma sıralamasında lider Avea iken onu bir adım geriden Turkcell takip ediyor. Listenin üçüncü sırasında Nokia Türkiyebulunurken operatörlerin sosyalliği dikkat çekiyor. Yine Turkcell’in gnctrkcll hizmeti ise biraz geride kalarak 7. sırayı oluşturuyor.

Görsel içeriklerin ağırlıkta olduğu sayfalarda İzlesene.com‘un üstünlüğü bulunurken Namaz ve Zapkolik sırasıyla 2 ve 3 numaralı isimleri oluşturuyor. Kategorinin dikkat çeken ismi ise genç sanatçı Gökhan Türkmen. Ünlü isimlerden tek başına listeyi girmeyi başaran şarkıcı özellikle yayınladığı son video klip “Bitmesin” ile dikkat çekiyor.

Kullanıcı cephesinde ortalama sayfa etkileşimde işe %1.09 ile AÇEV‘in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) liderliği görülüyor. İkinci sırada %0.98 oranla Beşiktaş futbol takımının KARTALCELL operatörü ve %0.90 gibi ufak bir farkla Remy Martin Türkiyeyer alıyor.

Günlük en çok aktif olarak ziyaret edilen sayfaların lideri ise sürpriz bir şekilde Yeni Rakı. Zira bir alkol firmasının bu gibi sıralamalara -üstelik 1. sıradan ve hatrı sayılır bir fark ile- girdiği pek görülmemiştir.

Socialbakers’tan Yeni Hizmet : Socially Devoted

Popüler sosyal ağ istatistik uzmanı Socialbakers Haziran 2012’den itibaren yeni servisini hizmete soktu. Socially Devoted ismindeki sistem ile artık şirketlerin kullanıcılardan gelen sorulara olan ilgisini de raporlayan firma müşteri memnuniyetini gözler önüne seriyor.

Markaların takipçilerine yönelik ilgi ve alakasını raporlayan Socially Devoted’a göre Avea gelen gelen 723 soruya verdiği %65 oranında cevap vermiş. Diğer bir teknoloji devi Turkcell ise 590 adet kullanıcı sorusuna %77’lik geri dönüş sağlamıç. Listede yer alan Trendyol ise 262 takiçi sorusuna %75’lik ilgi göstermiş.

:: Facebook’ta en çok hangi markayı takip ediyorsunuz? Firmaların sosyal ağlardaki etkinliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Türkiye’nin Haziran Ayı Facebook Raporu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok garip istatistikler.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    yeni rakı sayfasına niye girerler ki

" Türkiye’nin Haziran Ayı Facebook Raporu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin Haziran Ayı Facebook Raporu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin Haziran Ayı Facebook Raporu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "