Okunma

Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi


30 Ağustos 2013 Cuma 07:26
Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, düzenli olarak her çeyrekte Türkiye’deki haberleşme sektörü ile ilgili verileri bir rapor halinde yayınlıyor. Bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin rapor ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

82 sayfalık raporda internet abone sayılarından, bağlantı türlerine, aylık konuşma sürelerinden operatör gelirlerine kadar birçok veriyi bulmak mümkün.

Bu çeyrekte de çok konuştuk

Raporda önemli verilerden biri konuşma süreleri ile ilgili. Bu yılın çeyreğinde çeyreğinde toplamda 52.2 Milyar dakika konuştuk. Konuşma süreleri anlamında en önemli artış mobilde gerçekleşmiş. Mobilde bir önceki çeyrek ile neredeyse 5 milyon dakikalık bir artışın bulunurken sabitte bu rakam sadece 0.1 milyon dakika.

Sabit telefonda ilginç artış

Son yıllarda abone sayıları kademeli olarak azalan sabit telefon pazarında bu yılın ikinci çeyreğinde ilginç bir artış meydana geldi. 2008 yılından beri düşen abone sayısı yaklaşık 400 bin artış gösterdi. Önceki çeyrekte 13.56 milyon olan sabit telefon abone sayısı bu yılın ikinci çeyreğinde 13.96 milyon oldu.

Sabitte konuşma süresi azalıyor

Abone sayıları ilginç bir şekilde artan sabit pazarda konuşma süreleri ise azalıyor. Uzun süredir düşme eğiliminde olan sabit telefonda abone başına ortalama konuşma süresi 2013 ikinci çeyreğinde 160 dakika oldu. Bir önceki dönemde bu rakam 188 dakikaydı.

Genişbant internet abone sayısı 20.5 milyon

Türkiye’deki genişbant internet abone sayısı bu yılın ikinci çeyreğinde 20.524.198 oldu. Bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 500 bin yeni abonin katıldığı pazarda büyü hızının azaldığı görünüyor.

Elektronik ve mobil imza

Türkiye’de son yıllarda artan elektronik ve mobil imza kullanımı bu çeyrekte de artışını sürdürüyor. Kullanım alanları artan elektronik imza abone sayısı son çeyrekte 657.036 oldu. Mobil imzada ise bu rakam 266.187’ye ulaştı.

3G abone sayısı 45 milyon oldu

Ülkemizde 2009 yılında kullanılmaya başlanan 3G teknolojisinde abone sayısı 45 milyon oldu. Abone sayısı 45 milyon iken bu teknolojiyi mobilde ve bilgisayar üzerinde kullananların sayısı ise 12.4 milyon civarında. Toplam kullanılan data miktarı ise 25.67 TerraByte oldu.

Telefon abonelerinin sayısı nüfusa yaklaştı

Türkiye’deki GSM abonelerinin sayısı ikinci çeyrekte 68.03 milyon oldu. Bu abonelerin 34.66 milyonu Turkcell, 19.4 milyonu Vodafone, 13.89 milyonu ise Avea kullanıyor.

Raporun detaylarını merak ederler buraya tıklayarak tamamını okuyabilirler.

:: Rakamları nasıl değerlendiriyorsunuz?    

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  30.08.2013 14:44 panpa o ablayı ilk ben gördüm kusura bakma 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  31.08.2013 20:55
  800tl asgari ücretle çok zor oda

 3. SDN Okuru dedi ki:

  internet hızı eşittir orginal,lisanslı işletim sistemi kullanmak,parasını verip orginal oyun indirmek,parasıyla hd film kiralamak,hd film indirmek,parasını verip şarkı indirmek,parasıyla vod servislerinden yararlanmaktır.Ne zaman bu bilinçe ulaşır ülkemiz ozaman oecd ülkelerinde son sıradan ***** anladı kolay gelsin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  manşette arka planda bulanık görünün abla iyiymiş 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bende konu dışı bir değerlendirme yapayım… Haberlerin neden resimlerinde hep yabancı görünümlü insanlar oluyor… 🙂 Sadece burda değil her sitede var… İçerik ne olursa olsun… Koy oradan Mehmet Emmi ile Hatice Teyze yi görünüm olsun yada çek telefonlar konuşan bir sokaktaki kişiyi… 🙂 Telif hakkı ister diye mi koyulmuyor… 🙂

 6. superquantum dedi ki:

  İngilterede İnternet %68 hızlandı,Türkiye OECD raporunda Dünyada son sırada yer aldı !

  ***** />

  Bize destek olun.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  sabit telefondaki artışın nedeni telsiz sabitlerin satılması millet cep telefonu büyüklüğünda taşınabilir sabit tel alıyor evine

" Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "