Okunma

Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi


12 Mart 2014 Çarşamba 12:30
Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) her yılın dört aylık dönemine ait çeyrek raporlarını düzenli olarak yayınlıyor. Geçtiğimiz yıla ait dördüncü çeyrek verilerini yayınlayan BTK böylece 2013 yılına ait tüm verileri bütünsel bir şekilde görmemize imkan sağladı.

Toplam Konuşma Süresi Arttı

Rapora göz attığımızda ilk göze çarpan husus 2013 yılında sabit telefon abonesi sayısının düşmeye devam ederken, mobil telefon abone sayısındaki düzenli artışın devam etmesi oluyor. Bunun yansıması ise toplam konuşma sürelerindeki artış ile açıkça görülebiliyor.

2012 yılı sonunda 13,86 milyon olan sabit abone sayısı 2013 yılı sonunda 13,55 milyona gerilemiş durumda. Toplam mobil abone sayısı ise 69,66 milyona ulaşmış durumda. Bir başka deyiş ile 0-9 yaş arasındaki nüfusu hariç bıraktığımızda Türkiye’de yaşan her kişi başına birden fazla mobil hat düşüyor.

En Çok GSM Sektöründen Şikayet Ettik

Sektördeki şikayetlere bakıldığında toplam 100 bini aşan müşteri şikayetlerinden en çok GSM sektörünün pay aldığını görüyoruz.

Peki, bu şikayetler neden yapılmış dediğimizde ise karşımıza şu sonuçlar çıkıyor;

Şimdi de internet tarafında neler olup bitmiş onlara göz atalım.

Genişbant İnternet Abone Sayısı Arttı

DSL, Mobil, Fiber, Kablo gibi farklı genişbant teknolojilerinin tamamına abone olan kişi sayısı 2013 yılında yaklaşık 5 milyon kişi artarak 32,56 milyona ulaştı.

Raporun detaylarında ise bu abonelerin yüzde 69’nun 4-8 Mbit hızlarındaki tarifeleri tercih ettiğini görüyoruz. Ancak 10 ila 30 Mbit bağlantı yapanların oranının yükseldiği ve yüzde 18’e ulaştığı da gözden kaçmıyor. Bunun en büyük nedeni ise Fiber İnternet hizmetlerine abone olanlarının sayısının her geçen gün artıyor olması.

Bu artış İnternet kullanım oranlarımıza da yansıdı. 2012 yılında toplam 2.257.532 TeraByte olan İnternet trafiği hacmi yüzde 40,66 büyüyerek 2013 yılında 3.175.467 TeraByte büyüklüğe ulaştı. Bu toplam artışta mobil bağlantılar yüzde 105 büyürken sabit hatlardaki büyüme sadece yüzde 38,63 oldu. 

Bu rakamların abone başına düşen ortalamaları alındığında ise karşımıza şöyle değerler çıkıyor; 2013 yılında aboneler aylık ortalama 0,54 Gbyte ve sabit aboneler aylık ortalama 31,69 Gbyte trafik tükettiler.

Açıkçası trafiğin artması olumlu bir gelişme iken ülkemizdeki adil kullanım kotası ve upload hızlarının download hızlarına göre çok düşük kalması maalesef daha hızlı gelişebilecek bu rakamların gelişme süreci karşısındaki en büyük engeli oluşturuyor.

BTK’nın yayınladığı raporun içerisinde sektöre ait pek çok detay ve tabloya ulaşmak mümkün. Türkiye’nin iletişim teknolojileri pazarında nelerin olup bittiğini daha detaylı görmek isteyenler raporun tamamını buradan indirebilirler.

:: Rakamları nasıl değerlendiriyorsunuz?


 

yazarAhmet Usta

Oyun dergilerinde köşe yazarak medya dünyasına adım attı. Sonrasında yıllar çabuk gelip geçti. Şimdi ShiftDelete.Net bünyesinde yeni dönemi kurgulayan çekirdek ekipte. Soon, Very Soon (arka planda Hans Zimmer çalıyor öyle hayal edin.)
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  TTNET, AVEA çekmiyor.
  Ötekiler müsteriyi önemsemiyor.
  Üretilen internet yeterliliginde devletin koydugu bir yeterlilik yok.
  Umutsuz ülkede, vasat biçimde YOLA DEVAM. 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  o kadar şikayet edilmesine karşı hiçbirşeyin yapılmaması dahada bi acınası durum TTNET yavaş Avea çekmiyor Tüketi hakkı diye birşey yok Türkiyede ah türkiyem vah türkiyem.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbul incirlide oturuyorum ve burda fiber yok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fiber internet kullanımı, çok daha üst seviyelerde olabilirdi fakat hala ülkenin birçok bölgesinde, hiçbir servis sağlayıcının fiber altyapısı yok. Bunu İstanbul’ a yalnızca 250 km mesafede yaşayan birisi olarak yazıyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu hızlarla TTnet sadece Tekel olduğu için yüksek çıkıyor. yoksa kimse ttnet gibi cimri firmayi tercih etmezdi.

" Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin İletişim Verileri Güncellendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "